מבצע - משלוחים חינם מעל 400 ש"ח !

נקודות לבנות

שם מדעי
Whitespot / Ick

דגים בסכנה
כל זני הדגים רגישים למחלה זאת, בוטיות במיוחד.

גורמים למחלה
הגורם למחלת הנקודות הלבנות הוא טפיל בשם Ichthyophthirius . הטפיל מגיע לאקווריום על גופם של דגים חדשים או שקיים מראש בצורה רדומה במצע האקווריום. לטפיל הנקודות הלבנות מספר שלבים בחייו: בשלב הראשון הטפיל חודר לגוף הדג ומתגורר בו. בשלב השני, הטפיל עושה את דרכו החוצה מגוף הדג ונתפס על גוף הדג כשהוא סגור במעטפת לבנה שמגנה עליו. זוהי למעלה הנקודות הלבנה שעל גוף הדג. בשלב השלישי לחייו, טפיל הנקודות הלבנות פורץ את דרכו מהמחסה ונופל לקרקעית האקווריום. הוא מתרבה על קרקעית האקווריום למספר טפילים חדשים וכל אחד מהם מפתח יכולת שחיה. כל טפיל חדש חייב למצוא גוף חדש לפלוש אליו תוך 48 שעות או שהוא מת.

מחזור חייו של טפיל הנקודות הלבנות תלוי בטמפרטורה באקווריום, באקווריום טרופי בעל 24-27 מעלות אורך מחזור חייו של הטפיל הוא כשבוע אך קצר יותר בטמפרטורות גבוהות יותר. מחלת הנקודות הלבנות נגרמת בדרך כלל מסטרס (לחץ) אצל הדגים – סטרס הנובע מאיכות מים ירודה, סטרס הנובע מאיקלום לא נכון של הדגים אל האקווריום או סטרס הנובע משינוי מהיר בטמפרטורה באקווריום. המחלה מתפרצת בקלות אצל דגים חדשים באקווריום בגלל הלחץ שהם חווים בתהליך ההעברה לאקווריום הביתי.

זיהוי המחלה
מחלת הנקודות הלבנות קלה לזיהוי, גוף הדג או הסנפירים שלו מתכסים בנקודות לבנות קטנות. כמות הנקודות תלוי בחומרת ההתפרצות של המחלה אצל הדג הספציפי. דגים המתגרדים כנגד החצץ, הסלעים או הצמחים צריכים להדליק נורה אדומה אצל מגדל הדגים החובב ויש לבחון את הדג המתגרד מקרוב במקרה כזה.

מניעת המחלה
בידוד דגים חדשים באקווריום בידוד במשך הימים הראשונים ימנע את התפרצות המחלה באקווריום הראשי. שמירה על מים נקיים והמנעות משינויים מהירים בטמפ' באקווריום הכרחיים גם הם.

טיפול במחלה
חברות רבות מציעות תרופות לטיפול במחלת הנקודות הלבנות. תרופות אלה פוגעות בטפיל הנקודות הלבנות רק בשלב השני של חייו (שלב השחיה החופשית) ולכן בדרך כלל הטיפול באקווריום לוקח מספר ימים ולעיתים שבועות כדי להפטר מהמחלה לגמרי. העלאת הטמפרטורה באקווריום במספר מעלות תקצר את תוחלת החיים של הטפיל ותביא לסיום הטיפול מוקדם יותר. מקובל להוסיף מלח גס לאקווריום אם כי יעילותו אינה חד משמעית.

תוכן עניינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים רלוונטים מומלצים

הקבוצת הווצאפ החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הווצאפ הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה