אבונפחא קונגו

שם בעברית

אבונפחא קונגו

שם לועזי

Congo Puffer

שם מדעי

Tetraodon miurus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

נפוחיתיים

מקור

אפריקה- נהר הקונגו

נפח אק' מומלץ

לפחות 75 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 15 ס"מ

התנהגות

תוקפני מאוד

סוג מזון

טמפ' מומלצת

29 – 23 מעלות

חומציות מים

7 – 6 pH

מליחות מים

כללי

דג האבונפחא קונגו מגיעה אלינו מאפריקה מנהר הקונגו ומנהרות מים מליחים דומים, אך תפוצתה נרחבת בנהר הקונגו בעיקר (ניתן לראות את הדג במקומות בוציים יותר). דג האבונפחא קונגו גדל לגודל 15 ס"מ, וצבעו צהוב חרדל כאשר צורת גופו לא נורמטיבית. דג האבונפחא קונגו לא נפוץ במיוחד בעולם ולארצנו הגיע פעמים ספורות, בנוסף לכך מחיריו לא מועטים וינועו סביב ה400 ש"ח (תלוי בחנות). בטבע דג האבונפחא קונגו לרוב מתחבא בנקיקים, מערות, מאחורי גזעים וכדומה, משהו מאוד מיוחד שדג זה עושה הוא להתחפר בחול ולחכות לטרפו ואז לקפוץ עליו. דג האבונפחא קונגו נוטה לשנות את צבעו ביחס למזג רוחו, זאת אומרת, שבמידה והוא שליו ורגוע הוא יהיה בצבעו הרגיל- צהוב חרדל, ברגע שהוא ירגיש מאוים או פחד הוא נהפך לאדום, בכללי הוא יכול לשנות את צבעיו בין הצבע הצהוב לאדום חזק (צבעיו יהיו אדום, צהוב, כתום וצבעים דומים).

 

גידול באקווריום

דג האבונפחא קונגו דורש תנאי מים מעולים וערכים תקינים לגמרי ובנוסף לכך מליחות קבועה ותקינה. דג האבונפחא קונגו דורש אקווריום של 75 ליטרים לפחות (מומלץ יותר כמובן) עם שלל מקומות מסתור כמו גזעים, מערות, צמחים צפים ושתולים (שישרדו במליחות בה הוא חי) ומצע חולי (חובה) על מנת שיוכל להתחפר, עובי המצע צריך להיות 4 ס"מ לערך, דג האבונפחא קונגו לרוב חי בטבע במקומות שאור השמש לא חזק, לכן מומלץ תאורה יחסית חלשה ולא חזקה במיוחד. טווח המליחות שדורשת האבונפחא קונגו היא 1.012 עד 1.015, טמפרטורות אידאליות לגידול האבונפחא קונגו הן 23-29 מעלות צלזיוס, כשר מומלץ שהטמפרטורה תעמוד על 25-26 מעלות צלזיוס. דג האבונפחא קונגו מלכלך לא הרבה יחסית את המים אך ידרוש פילטרציה מתאימה של לפחות פי 4 מנפח האקווריום, מומלץ לשים חליל על מנת שלא יהיו זרמים חזקים שיסכנו את האבונפחא, בנוסף מומלץ שלא לשים אבני אוויר/כל דבר אחר שמוציא בועות מאחר והדבר יכול להוביל לסטרס חזק לאבונפחא.

 

שותפים מתאימים

דג האבונפחא קונגו לא יסתדר עם דגים כמו ציקלידים בגלל רמת הרגישות שלו בכללי, תוקפנו, העובדה שהוא נוטה לכרסם ולאכול סנפירים של דגים, ובגלל צרכיו השונים (בניהם המליחות), שילוב עם אבונפחאות נוספות לא מומלץ מאחר וזה דג תוקפני ויתקוף אבונפחאות, הדבר יוביל לריבים ואף מוות, דגים קטנים כמו גופים, פלאטים וכו' הוא יאכל בקלות רבה. הדבר הכי מומלץ הוא לגדל את הדג לבד באקווריום משלו על מנת להיות בטוחים בגידול בטוח ושרידה גבוהה יותר של הדג.

 

זיהוי בין המינים

לא ניתן להבדיל בין המינים של האבו נפחא קונגו.

 

רבייה

לא ידוע על רבייה באקווריום הביתי.

 

מזון מומלץ

דג האבונפחא קונגו ניזון בטבע מדגים, שרימפסים, חסרי חוליות קטנים (בכללי) ועוד סוגי בשר דומים. באקווריום הביתי ניתן להאכילו בשרימפסים קפואים וחיים, דגים, בשר בקר, חזה עוף ועוד מזונות חיים דומים. ניתן עם הקפדה להרגיל את האבונפחא קונגו למזון ייבש בשרי צף, הדבר קשה מאוד…

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה