אוסקר

שם בעברית

אוסקר

שם לועזי

Oscar

שם מדעי

Astronotus ocellatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

דרום אמריקה- האמזונס, נהר האורינוקו.

נפח אק' מומלץ

לפחות 160 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 35 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

21 – 30 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג האוסקר הנו אחד הדגים הנפוצים הפופולארים והמוכרים ביותר בתחום דגי הנוי, דג האוסקר מגיע אלינו מדרום אמריקה, תפוצתו הנרחבת ביותר היא באגם האמזונס וניתן גם למצוא אותו בנהר האורינוקו שגם נמצא בדרום אמריקה. דג האוסקר גדל לגודל גדול יחסית של עד 35 סנטימטרים, בטבע ניתן למצוא את הדג בסדר גודל של מעל 40 סנטימטרים גם, באקווריום הביתי דג האוסקר גדל במהירות ודגים יחסית צעירים (5-10 ס"מ) תוך חודשיים יכולים להכפיל את גודלם. דג האוסקר לרוב מצוי בצבע בחור עם שילוב של כתם גדול וכתמים נוספים על גופו בצבע כתום חזק (ובולט), למרות הכל ניתן למצוא דג זה בווריאציות נוספות כמו האלבינו (שכל הדג כתום לגמרי עם מעט לבן), ובנוסף בגרסאות של שילוב של שחור כתום כו' (יש אוסקרים שצבעם צהוב מאוד, הם לא נפוצים כלל). דג האוסקר הוא דג חכם ויזכור תמיד מיהו זה שמאכיל אותו בדרך כלל, מי זה ש"שורץ" על יד האקווריום ומי בעליו בעיקרון (נוטים לחשוב שעם המון אימונים ניתן גם ללמד דג זה תרגילים ו"לאלף" אותו, הדבר בדרך כלל נעשה בשימוש עם מזון), דג האוסקר יהיה גם סלחן כלפי המגדל שלו וכלפי בעליו.

 

גידול באקווריום

דג האוסקר יתאים למתחילים מאחר והוא חזק מאוד ויחיה גם בתנאי מים (כמעט) הגרועים ביותר אצל מגדלים. דג האוסקר דורש אקווריום בעל מרחב שחייה גדול ומעט מקומות מסתור. דג האוסקר דורש אקווריום בסדר גודל של 160 ליטר מינימום לפריט בוגר יחיד, עם שותפים או זוג אוסקרים יש לגדלם באקווריום של החל מ230 ליטרים. דג האוסקר יאהב מקומות מסתור כמו גזעים, מערות, צמחייה גבוהה וכל מקום שיהיה לו במקרה הצורך. דג האוסקר נוטה לחפור בחצץ, אז על מנת שלא ייפצע מומלץ לשים מצע של אבנים גרוסות מאוד או חול (החיסרון בחול שאם יש מריבה והוא עולה הוא מעלה אתו גם רפש וזה מכער את האקווריום לזמן קצר). דג האוסקר נוטה ללכלך את מי האקווריום (בגלל הפרשותיו- צואה לדוגמה, מזונו, וכדומה) לכן יש להצטייד בפילטר חזק שיעשה את האקווריום לפחות 4-6 פעמים בשעה, בנוסף לכך החלפות מים של 35-50% בשבוע יהיו נהדרות לדג, שאיבות רפש פעם בשבועיים מומלצות ללא ספק. דג האוסקר לא יאהב במיוחד תאורה חזקה, מומלץ לגדלו באקווריום כאשר אין תאורה חזקה.

 

שותפים מתאימים

דג האוסקר הנו דג תוקפני, הוא יסתדר רק עם דגים בגודלו ודגים שיותר גדולים ממנו וכמובן באותה רמת תוקפנות כשלו. דג האוסקר יאכל דגים שיכנסו לפיו. שותפים אידאלים לגידול עמו יהיו סטינגרים גדולים, פאקואים, ארואנות, אוארואים ודגים גדולים ותוקפניים כמוהו.

 

זיהוי בין המינים

קשה אך אפשרי, לנקבה צבעים בהירים יותר מצבעיו של הזכר והיא קטנה יותר ממנו, ניתן גם להבחין כי בתקופת הרבייה הזכר תוקפני יותר ממנה אך בשאר הזמן היא התוקפנית מבניהם.

 

רבייה

בעונת הרבייה זוג האוסקרים נעשה תוקפני. בשביל רבייה באקווריום דרוש נפח של 250 ליטר לפחות ללא שותפים או אקווריום 350 עם שותפים, יש לזכור שדג האוסקר (הזוג בעצם) יגן כל הביצים והדגיגים ויתקוף כל חפץ או דג שיתקרב אליהם ואף יהרוג דגים שיתקרבו, לכן לא מומלץ להרבות אותם עם שותפים, ואם רוצים אז יש לעשות זאת באקווריום מספיק גדול., הנקבה תטיל בין 1,000 ל-2,000 ביצים על משטח חלק שנוקה בקפידה כמו סלע צלחת או על רצפת האקווריום אחרי שהזוג ניקו אותה מחצץ, ההורים יגנו על הביצים והדגיגים בחרף נפש ואסור להוציאם מהאקווריום, רצוי להשתמש במטילן בלו. הביצים יתחילו לבקוע לאחר 3-4 ימים וכאשר יעלם לדגיגים שק החלמון יש להאכילם במזון מיועד לדגיגים או בארטמיה מובקעת, הדגיגים יחלו לשחות בחופשיות כעבור שישה ימים.

 

מזון מומלץ

האוסקר אינו בררן בתזונתו והוא יאכל כל סוג של מזון אשר תזרקו למי האקווריום במידה והוא יראה אותו, רצוי לגוון בתזונתו על מנת לשמור על בריאותו על-ידי מזון בשרי וצמחי של חברות שונות. על מנת לפנק את האוסקר ניתן להאכיל במזון חי או קפוא מה שגם יזרז את הרבייה שלו ויחזק את צבעיו. בגללי יש להאכילו במזונות כמו- תולעי דם, תולעים חיות, דגים חיים, מזון מסחרי צף בשרי וצמחי, מלפפון פירות וירקות דומים וכו'.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן