אמקה

שם בעברית

אמקה

שם לועזי

butterfly goodied

שם מדעי

splendens Ameca

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

משריצים

מקור

מקסיקו

נפח אק' מומלץ

לפחות 100 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג האמקה הינו משריץ חיים ממשפחת ה-goodeidea והינו הדג היפה והצבעוני ביותר במשפחתו, וגם פופואלרי במיוחד, הדג על סכנת הכחדה בטבע, אבל אין סכנה רבה לכך בגלל רבייתו הקלה בשבי, דג האמקה הינו פעלתן ודי גדול יחסית למשריציים אחרים, דג האמקה יציק לדגים חלשים ממנו ואפילו ינשוך סנפירים, מציק מאוד ולא ניתן יהיה לשלבו עם דגים קטנים ועדינים דג האמקה הינו שונה ממשריציים אחרים ולזכר יהיה אנדרופודיום לסיכום דג האמקה הינו דג צבעוני ונחמד. זכרים הינם אגרסיבים,ואילו הנקבות יהיו רגועות יותר למרות גודלם.

גידול באקווריום

דג האמקה הינו דג גדול ופעלתן והוא ידרוש אקווריום כמאה ליטרים, כדי לגדל להקה בריאה וגדולה (לפחות עד עשרה פריטים) רצוי אפילו כ-200 ליטרים, דג האמקה ידרוש פילטרציה טובה, ומים מאווררים טוב כלומר עם הרבה חמצן,ניתן לשלב צמחים פשוטים כמקומות מסתור ואפילו מזון, צריך להשאיר מרחב מספיק גדול לשחייה, לשים מסלעה וגזעים, יש לספק שפע של מקומות מסתור כי זכרים דומיננטיים יסלקו זכרים אחרים, תאורה חזקה הינה בגדר חובה כדי שתייצר שפע של אצות בשביל תזונתו של האמקה, רמת ה-ph תהיה: 6.0-8.0,טמפ' האקווריום תהיה כ-28-22 מעלות מקסימום.

שותפים מתאימים

דג האמקה הינו דג אגרסיבי (במיוחד הזכרים הדומיננטיים), לכן יש לשלבו עם דגים בגודלו ומזג דומה כגון דג האלפארו, ניתן לשלב עם דגים קשוחים מעט כמו ציקלידים ננסיים.

זיהוי בין המינים

לזכר האמקה אין גונופודיום אלא סנפיר אנאלי שונה המכונה אנדרופודיום,זכרים בוגרים נבדלים מהנקבות גם בצבעם יהיה להם זנב צהוב וסנפיר גב צהבהב,צבע גופם של הזכרים יהיה כסוף, וצבע הנקבות יהיה כסוף ומנוקד בשחור, הנקבות יגדלו לגדלים גדולים יותר מאשר הזכרים בדומה לדג הגופי.

רבייה

רבייתו של דג האמקה הינה קלה בתנאים נכונים, הנקבות יכולות להשריץ כל 6-10 שבועות בממוצע,כמו כן משך ההריון של הנקבות תלוי בטמפ' של המים,יש להכין אקווריום יעודי להשרצה ולהוסיף מקומות מסתור לשרצים החדשים, נקבת האמקה תשריץ כחמישה עשר שרצים מפותחים מאוד שגודלם כ-2 ס"מ!בגיל חודש ניתן לצרף את הצאצאים ללהקה (בערך שלושה סנטימטרים).

מזון מומלץ

דג האמקה הינו דג אוכל כל, ניתן להאכילו במזון צמחי ובשרי, ופעם בשבוע שבועיים ניתן לפנק בתולעי דם, תולעי קליפורניה ארטמיה ושאר מזונות חיים אחרים, יאכל גם אצות ועם לא יקבל מזון צמחי כראוי הוא ינגוס בצמחים, דג האמקה יוכל אצות ויש לספק להם אצות כל הזמן.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה