אנציסטרוס

שם בעברית

אנציסטרוס

שם לועזי

Bristlenose Pleco

שם מדעי

Ancistrus sp.

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 60 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 27 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

דג האנציטרוס הוא מנקה אהוב שנראה המון בקרב המגדלים ומצוי ביותר בחנויות. האנציטרוס מגיע אלינו מדרום אמריקה מהאמזונס, ריו שינגו ונהרות מים מתוקים דומים, תפוצתו נרחבת מאוד. האנציטרוס נקרא גם "L100", L107","L267", "L370", וישנם עוד המון סוגים… האנציטרוס בעל המון ווריאציות כמו: "אנציטרוס אור הכוכבים", "אנציטרוס קלארו", שובל ארוך וכדומה, כמובן שקיימת גרסת האלבינו… האנציטרוס הנפוץ הוא בעל גוף חום שחרחר, עם מעט עיטורים ונקודות שחורות/חומות, לאנציטרוס "שפם" בעצם כמו שובלים קצרים מקצה אפיו, שובלים אלו נועדו על מנת להעשיר ולהגביר את חוש ריחו של האנציטרוס, הם מתפתחים לאחר מספר חודשים שהאנציטרוס בוקע מהביצה. האנציטרוס הוא תוספת נהדרת לרוב האקווריומי קהילה ואלו עם הציקלידים הפחות תוקפניים, הוא יוסיף יופי. זהו דג פופלארי מאוד, במיוחד בגרסת האלבינו המיוחד והיפה.

 

גידול באקווריום

האנציטרוס הנו דג יפה שמתאים למתחילים ולא ידרוש הרבה באקווריום הביתי, בנוסף לכך הוא חזק במיוחד וכמובן ישרוד בשלל תנאי מים גם באלו שלא הכי יציבים ומאוזנים (אלו הסיבות העיקריות שבגללן הוא מתאים למתחילים). האנציטרוס דורש אקווריום עם שלל מקומות מסתור, נקיקים וכדומה. בכללי יש לספק לאנציטרוס אקווריום בסדר גודל של 50-60 ליטרים ומעלה עם גזעים, מסלעה/ות, סלעים, מערות, צמחייה (מומלץ לגדל את האנציטרוס באקווריום צמחייה או אקווריומים דומים מבחינת מקומות מסתור), ותאורה לא חזקה במיוחד מומלצת מאוד (עם הזמן ניתן להרגיל אותו לתאורה יותר חזקה). האנציטרוס דורש איכות מים טובה, מומלץ לעשות החלפות מים של כ30-40% בשבוע בנוסף לכך שאיבות רפש אחת לחודש יועילו את חייו. פילטרציה חזקה מומלצת וכמובן רמת חמצון גבוהה תועיל.

 

שותפים מתאימים

האנציטרוס סך הכל הנו דג רגוע ושקט וישתלב עם סוגים רבים ומגוונים של Lים/מנקים, דגי להקה, טטרות וניאונים, גורמים ושאר הדגים הרגועים והשקטים. ניתן לשלב את האנציטרוס עם ציקלידים מעט תוקפניים. בכללי האנציטרוס ישלב נהדר באקווריומי קהילה וצמחייה.

 

זיהוי בין המינים

השובלים/שפם/זיפים אצל הזכר גדולים ומרשימים בהרבה יותר משל הנקבה (אצל הנקבה הם קטנים).

 

רבייה

האנציטרוס מתרבה לרוב בעונות הגשמים והחורף כאשר הטמפרטורה יורדת במקצת. האכלה במזונות חיים וקפואים תזרז רבייה. יש לדאוג לשלל מקומות מסתור באקווריום כמו גזעים, מערות, כדים, קוקוסים ודברים חלולים בו הזוג יוכל לגדל להטיל ולשמור על הביצים. יש לשלב מספר נקבות על זכר ולתת לזמן לעשות את שלו. לאחר מכן הזוג יתבודד והנקבה תטיל את הביצים, הזכר יפרה אותם והזוג ישמור עליהם עד לבקיעה ולאחר מכן גם. לאחר הבקיעה הדגיגים נולדים עם שק חלבון שיספיק להם לשבוע, לאחר שבוע יש להאכיל את הדגיגים במזונות חיים כמו ארמטיה ובמלפפון, אפונה וכדומה.

 

מזון מומלץ

האנציטרוס אינו בררן מבחינת תזונה, הוא אוכל כל בכללי. הוא יאכל מזונות שוקעים בשריים וצמחיים, ניתן לפנקו בארמטיה, תולעי דם, מלפפון, אפונה, ושלל פירות וירקות. מומלץ להאכיל את האנציטרוס בלילה מאחר שבשעות החשוכות (כאשר האור באקווריום סגור וגם בסביבת האקווריום, בטבע שהשמש שוקעת) הוא פעיל לרוב ובנוסף הדגים לא יאכלו לו את האוכל או יציקו לו בעת האכילה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן