אראפאימה

שם בעברית

אראפאימה

שם לועזי

Arapaima

שם מדעי

Arapaima gigas

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

נהר האמזונס (דרום אמריקה)

נפח אק' מומלץ

לפחות 4000 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 400 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

24 – 29 מעלות

חומציות מים

6 – 6.5 pH

מליחות מים

כללי

אראפאימה הוא דג מדהים שנמצא בנהר האמזונס אשר נמצא בדרום אמריקה. בעבר נצפו פריטים של מעל ארבעה מטרים, כיום נמצאים פריטים יותר קטנים. הדג נמצא ברשימה של IUCN, זאת אומרת שהוא בסכנת הכחדה. הדג מגיע לאורך מקסימלי של 450 ס"מ! וישנם פריטים ששקלו 230 קילו, ובגלל גודלו הוא דורש אקווריום של 4,000 ליטרים לפחות.

 

גידול באקווריום

דג האראפאימה דורש מיכל ענק של מינימום 4,000 ליטרים, אורך המיכל חייב להיות לפחות תשעה מטרים עם רוחב של 2 מטרים אם לא יותר, יש לשים לב שהדג גדל ל- ארבעה מטרים ובנוסף יכול לשקול מעל כ- 230 קילוגרמים. דג האראפאימה יחסית קל לגידול אבל הוא ניזון מאוכל חי אך ורק, והדג רעב בדרך כלל לכן זאת יכולה להיות בעיה. הדג מלכלך המון בשל גודלו וגם בגלל האכלתו, זאת אומרת שפילטר טוב חייב להיות. זרמים חלשים במים ותאורה מעוממת יעניקו לו תחושה של סביבתו הטבעית. שורשים וזעים יעניקו לו מקום מסתור.

 

שותפים מתאימים

האראפאימה יאכל כל דבר אשר זז ונכנס לפיו והוא בשרי. זאת אומרת ששילוב דגים איתו חייב להיות קפדני ודגים גדולים כמו פאקו שחור שמגיע ל- 110 ס"מ ישתלב מצוין. למרות גודלו העצום, יחסית לשאר הדגים הגדולים דג האראפאימה יחסית רגוע.

 

זיהוי בין המינים

קשה מאוד לזהות אבל, בעונת הרבייה, הזכרים יהיו יותר צבעוניים מהנקבות, ויקבלו ראש כהה במיוחד.

 

רבייה

האראפאימה התרבה בעבר בשבי, הנקבה מוכנה מינית בגיל 5 שנים ו170 ס"מ אורך לפחות. בטבע הם כפופים לשיטפונות לכן צריך לבנות את הקן שלהם בחודשים שהמים נמוכים(פברואר עד אפריל). ואז, כאשר המים עולים הביצים מתחילות לבקוע ויש שפע של מזון לצעירים. הזוג בונה את הקן שלהם באזור חולי, ברוחב של 50 ס"מ ועומק של 15 ס"מ. הנקבה תטיל את הביצים בקן והזכר יפרה. שתי ההורים ישמרו על הביצים והדגיגים, הצעירים ישארו עם הוריהם עד 3 חודשים.

 

מזון מומלץ

האראפאימה אוכלי בשר, טורפים שאוכלים בעיקר דגים. הם גם ניזונים מחיות אחרות או ציפורים שנמצאים בקרבת מקום. הם ידועים בכישורי הקפיצה שלהם, הם קופצים מחוץ המים בשביל לתפוס ציפורים או מכרסמים הנמצאים בענפים נמוכים הקרובים לפני המים. בשבי הן יזונו מדגים קטנים וחתיכות בשר.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן