ארואנה אפריקאית

שם בעברית

ארואנה אפריקאית

שם לועזי

african arwana

שם מדעי

heterotis niloticus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

נפוץ בשלל מקורות מים באזורי אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 450 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 100 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

30 – 23 מעלות

חומציות מים

7.4 – 5.8 pH

מליחות מים

כללי

דג הארואנה יכול לשרוד באזור עם אוויר מדולל ע"י שימוש באיבר (הנקרא באנגלית) branchiae איבר זה נמצא אצל דגים נוספים. דג הארואנה האפריקאית למעשה לא ארואנה מכיוון שאין לו בחנינים. הפריט הגדול ביותר שמצאו הגיע לגודל מטר והפריט הכבד ביותר שנמצא הגיע למשקל של 10.2 קילו. דג זה מגיע בצבעים: אפור, חום או ברונזה- ככל שהצבע כהה יותר כך הפריט בוגר יותר אך יש מקרים שארואנות צעירות בצבעים כהים. דג הארואנה האפריקאית נפוץ בכל רחבי אפריקה שבהם כלולים מקורות המים הבאים: סודאני, סנגל, וגמביה, כמו גם חלקים של מזרח אפריקה. מגוון זה כולל את האגמים של קורבל, וולטה, אווהם, ניז'ר,ונהרות הנילוס, כמו כן גם האגם צ'אד ואגם טורקנה. ארואנה אפריקאית כבר הצליחה להיות באגם קונגו הנהר הנמוך, גם האגם קסאי, נהרות שנהב, נהר הצלב בניגריה, ונהרות נינוג' בקמרון, ואוגואה נהר בגבון, כמו כן כבר הציג במדגסקר במקרים מסוימים, דווח כי הייתה לו השפעה שלילית על האקולוגיה המקומית.

 

גידול באקווריום

יש לשכן דג זה במיכל גדול יחסית מעל מטר וחצי עם מרחב שחייה גדול כמה שיותר מכיוון שדג זה ארוך ולא רחב אבל בכל זאת צריך עומק של לפחות 60 סנטימטר וגובה של לפחות 60-50 סנטימטר ויש לסגור את האקווריום עם מכסה באופן קבוע מכיון שלדג זה יש נטייה לקפוץ מהאקווריום. כמו כן אפשר-רצוי להשים באקווריום בו משוכן הארואנה אפריקאית צמחים צפים על מנת לעמעם את התאורה ולתת לדג ביטחון. מקומות מסתור יהיו נהדרים לארואנה האפריקאית, גזעים/שורשים וסלעים יעזרו מאוד.

 

שותפים מתאימים

דג זה מאוד תוקפני כלפי בני מינו לכן עדיף להשים אותו באקווריום לבד אך יש אפשרות לשכן את דג הארואנה אפריקאית עם דגים גדולים ולא תוקפניים מדי שאם הם יהיו תוקפנים יותר מדי הם יכולים לפצוע את דג הארואנה האפריקאית. בעקרון שילוב עם סטינגריי, אוסקרים, וכל מיני אמריקאים גדולים אפשרי ויהיה אדאלי.

 

זיהוי בין המינים

ניתן להבדיל בין המינים לפי לסת של הזכר שצריכה להיות גדולה יותר כדי שיהיה לו מקום להחזיק את הביצים, כמו כן סנפירי הזכר גדולים ומוארכים יותר.

 

רבייה

בהרבה מקומות הרבו דג זה לצורכי אכילה אך אפשר להרבותו תהליך הרביה: הזוג מכין קן מצמחים ובוץ במים רדודים ובתוכו מטיל ביצים. הזוג ישמור על הקן עד שהצאצאים יהיו מוכנים לעזוב אותו והזכר ימשיך לשמור עליהם לאחר שעזבו את הקן.

 

מזון מומלץ

ארואנה אפריקאית הוא הדג היחידי ממשפחתו שניזון בהרחבה מפלנקטון. מזון מתאים לדג ארואנה אפריקאית זה אומוניבר,מזון יבש, בשרי, וצמחי,תולעי דם ,קריל וכדומה

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן