גאופגוס טפחוס ראש אדום

שם בעברית

גאופגוס טפחוס ראש אדום

שם לועזי

Geophagus sp. Tapajos "Red Head"

שם מדעי

Geophagus parnaibae

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 20 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

5 – 6 pH

מליחות מים

כללי

הגאופגוס מסוג הטפחוס הוא גאופגוס יפייפה ורגוע יחסית שנחשב לתכשיט נדיר בתחביב. מקורו של גאופגוס זה בדרום אמריקה. גופו בצבע שמנת, וראשו בצבע אדום בוהק- דבר המעניק לו פופולאריות ברחבי העולם. גודלו הסופי מגיע על לכ-20 ס"מ. כמו כל הגאופגוסים, הגאופגוס טפחוס נקרא אכלן אדמה מכוון שציקליד זה אוהב לסנן את החול בכדי למצוא מזון.

 

גידול באקווריום

הגאופגוס טפחוס דורש אקווריום בעל נפח 200 ליטרים לפחות, מקומות מסתור מרובים כמו מסלעה עשירה גזעים ושורשים, צמחיה כמו אנוביות למיניהן יתרמו לשמירה על ערכי המים, חצץ חולי חשוב מאוד על מנת להקל על שאיבת הרפש ולתת לגאופגוס טפחוס את האפשרות לסנן את החול. חשוב לשמור על איכות מים מעולה ניתן לדאוג לזה ע"י פילטרציה חזקה, החלפות מים גדולות ושאיבות רפש שבועיות כיוון שדג זה רגיש לתנאי המים.

 

שותפים מתאימים

שותפים מתאימים לגאופגוס טפחוס הם ציקלידים אמריקאים שלווים בגודלו כגון: סוורום, אוארו וגאופגוסים אחרים.

 

זיהוי בין המינים

בכדי לדעת את מינו של הגאופגוס טפחוס ניתן לראות לשים לב שלזכר צבעים בוהקים וחזקים יותר מהנקבה ושסנפירי הנקבה קצרים משל הזכר.

 

רבייה

גאופגוסים אלו הינם הורים טובים, ורבייה באקווריום הביתי אצל מין זה לא קשה במיוחד. רצוי לעודד את ההורים בכך שמספקים להם מזונות חיים מרובים בחלבונים- כגון תולעים למיניהם, מעלים להם את הטמפרטורה ל30 מעלות והורדת החומציות במים, נקבת הגאופגוס טפחוס תטיל כ300 ביצים באיזור שטוח ונקי במיוחד (כגון סלע או גזע) ולאחר שעה עד יממה הנקבה תיקח את הביצים לפיה ותטפל בהם עד שיבקעו. ההורים יחפרו בורות בקרקעית כדי לספק לשרצים הגנה במשך היום, ובלילה הם ייקחו אותם שוב לפיהם. לאחר שבועיים-שלושה השרצים יתחילו לשחות. למרות זאת ההורים עדיין ייקחו אותם לפיהם עד שהם יהיו גדולים מדי להיכנס לפיהם. יש להאכיל את השרצים בשרימפסים קצוצים או מזון איכותי לציקלידים דק-דק על בסיס בשרי וצמחי, ולאחר מכן כשיגדלו יש להאכילם במזון הוריהם.

 

מזון מומלץ

הגאופגוס טפחוס הינו אוכל כל, שבדרך כלל אוכל בתחתית האקווריום לכן חשוב לספק לו מזון שוקע ויש להאכילו במגוון מזונות כגון: מזונות חיים, קפואים או יבשים אחת לשבוע ובמזונות איכותיים לציקלידים אמריקאים אחד צמחי ואחד בשרי.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה