גובי ציקליד

שם בעברית

גובי ציקליד

שם לועזי

Goby cichlid

שם מדעי

Spathodus marlieri

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אפריקה, אגם טנגניקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

25 – 27 מעלות

חומציות מים

8 – 9 pH

מליחות מים

כללי

גובי ציקליד הוא אחד מסוגי הציקלידים היפים והחביבים ביותר המגיעים מאגם טנגניקה שבאפריקה. גובי ציקליד הוא דג משעשע, כמעט קומי בהופעתו ובאישיות שלו והוא בחירה נהדרת לכל חובב ציקלידים מנוסה שכן זג זה אינו מומלץ למתחילים מאחר ודרישותיו רבות. כמו כל דגי הגובי, תנועתו של דג הגובי ציקליד משעשעת ומתאפיינת במעיין קפיצות לגובה באקווריום והוא אוהב להתחפר מידי פעם במצע האקווריום. גופו של הגובי ציקליד בצבע חום אפרפר אך חלקו הקידמי מעוטר בנקודות כחולות מדהימות. דג הגובי ציקליד יעדיף את החלק התחתון של האקווריום והתנהגותו מזכירה את דגי הגובי של המים המלוחים.

 

גידול באקווריום

אקווריום מתאים לגובי ציקליד יהיה בנפח 200 ליטר לפחות, ותנועת המים תהיה חזקה, ניתן להשתמש בראשי כוח. דג הגובי הוא דג רגיש לערכי המים ולכן על הפילטרציה באקוווריום להיות חזקה, יש לבצע החלפות מים גדולות ומרובות על מנת לשמור על ערכי המים. על מנת לעלות את ביטחונו של הגובי יש להציב שפע של סלעים זה על זה אשר יצרו מערות ונקיקים ולפניהם סלעים חלקים ושטוחים אשר יצרו מעין מרפסת עליה דג הגובי שוכב ומציץ על הסביבה. מומלץ גם לשפר את ריכוז החמצן במים על ידי הוספת אבני אוויר או שבירת פני המים בעזרת ראש כוח מאחר ורמת החמצן באגם טנגניקה גבוהה במיוחד. מצע האקווריום צריך להיות חולי מאחר ודגי הגובי אוהבים להתחפר מידי פעם בקרקעית ובנוסף רמת הpH הגבוהה טובה לבריאותם.

 

שותפים מתאימים

מומלץ לגדל גובי ציקליד אחד או לכל היותר שניים באקווריום מרווח מאחר וזהו דג שאינו סובלני כלפי בני מינו. שותפים מתאימים לאקווריום הם ציקלידים טנגניקאים אחרים בגודל דומה אשר יאכלסו את החלק העליון והאמצעי של האקווריום.

 

זיהוי בין המינים

הזכרים גדולים יותר מהנקבות וצבע גופם כהה ומודגש יותר.

 

רבייה

הרבייה של ציקליד הגובי היא רבייה נדירה, הנקבה מטילה את הביצים ולוקחת אותם לפיה כעבור כמה שעות אחרי 10 ימים היא מעבירה אותם לזכר שידגור עליהם בפיו לעוד 10 ימים ואז הוא ישחרר אותם, ההורים ישמרו על הביצים בחירוף נפש.

 

מזון מומלץ

גובי ציקליד הוא אוכל כל, בטבע הדג ניזון מאצות הגדלות על סלעים וממיקרו אורגניזמים אחרים. באקווריום הביתי יש להאכילם במזונות חיים כגון פלנקטון, ארטמיה, מזון טבליות שוקע ומזון יעודי לדגי טנגניקה. חשוב לשמור על משטר תזונה מאוזן ועשיר בירק, מזונות המכילים אצת ספירולינה יתקבלו בברכה ואפילו ירקות כגון אפונה קצוצה דק דק, ברוקולי וחסה. מומלץ להאכיל את דג הגובי במספר ארוחות קטנות ביום במקום ארוחה אחת גדולה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן