גימנוגאופגוס גימנוגיניס (ירבליטו)

שם בעברית

גימנוגאופגוס גימנוגיניס (ירבליטו)

שם לועזי

Smooth-cheek eartheater

שם מדעי

Gymnogenys Gymnogeophagus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

ארגנטינה, אורוגוואי ודרום ברזיל

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 25 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

20 – 27 מעלות

חומציות מים

7.5 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הגימנוגאופגוס גימנוגיניס, הוא ציקליד דרום אמריקאי יפיפה ודי מוזר למראה. בזמן התבגרות, לזכרים מתפתחת בליטה על הראש. בשונה מהנקבות, בעלות הצבעים הדהויים וחסרי הבליטה. על גופם יש נקודות זוהרות בולטות אשר מביאות מראה שמייחד את הגימנוגיניס. סנפיריו הם בצבע אדום וגם עליהם יש נקודות זוהרות. מעינו יוצא פס שעובר דרך חלק הפרצוף הקדמי, ועד העין השנייה, מה שמביא לירבליטו מראה של "מסכה" על ראשו. הגימנוגיניס מגיע מארגטינה, אורוגוואי ודרום ברזיל, ובכל נהר שהגימנוגיניס נמצא, לרוב תהייה וריאציה שונה של הגימנוגיניס. שם נוסף של הגימנוגיניס זה חלק לחי, בשל חוסר קשקשים על פניו ועד מכסה הזימים. הסוג הכי נפוץ שהגיע לארץ זה "הגימנוגיניס ירבלטו".

 

גידול באקווריום

לזוג, מידות האקווריום הכל מ200-230 ליטרים. מומלץ לספק לגימנוגיניס מצע חולי וכמה שיותר אזור קרקע "חלקה", על מנת לאפשר לו לסנן את החצץ מבלי להפגע. מומלץ לספק מקומות מסתור כגון- מערות, גזעים וצמחים גבוהים על מנת להוריד אגרסיביות ולספק מקומות מסתור לדגים "החלשים" מפני הדומיננטים. אם מכניסים צמחייה לאקווריום, מומלץ להגן עלייה מסביב לשורשים על מנת למנוע פגיעה בצמח בעת סינון מצע של הגימנוגיניס, ניתן לעשות זאת באמצעות חלוקי נחל, שתילת הצמח בתוך כד ועוד.

 

שותפים מתאימים

הגימנוגיניס יכול להיות די תוקפני, בעיקר קלפי בני מינו, אך גם לא יהסס להתקיף דגים אחרים. מומלץ לשלבו עם ציקלידים דרום אמריקאים שהם בערך בגודלו או יותר גדולים ממנו ובעלי מזג דומה לשלו. (נוטים לתוקפנות).

 

זיהוי בין המינים

הזכר גדול מהנקבה וצבעו יהיה חזק יותר. בבגרותו של הזכר, גדלה לו בליטה.

 

רבייה

על מנת להצליח ברבייה, מומלץ להקדיש ל-גימנוגיניס אקווריום יעודי ובו זכר אחד ו3 נקבות. מומלץ אך לא חובה, להוריד את טמפ' אקווריום ל15-16 מעלות צלזיוס, למשך כ3-4 חודשים, בכדי לדמות את עונת החורף. בזמן הרבייה ותהליכי החיזור הזכר יקבל צבעים מרהיבים ומהפנטים. ה- גימנוגיניס הוא מטיל מצע. אחרי תהליכי החיזור וההטלה, הנקבה תשמור על הביצים, עד שהדגיגים כבר יוכלו לשחות לבד. הדגיגים יוזנו בימים הראשונים משק חלבון שעל גופם. לאחר כשבוע יש להתחיל להאכיל את הדגיגים בארטמיה מבוקעת.

 

מזון מומלץ

הגימנוגיניס הוא אוכל כל. תזונתו צריכה להיות מורכבת ממזונות בשריים וגם צמחיים. מומלץ גם מדי פעם לפנק את ה- גימנוגיניס במזונות קפואים כמו תולעי דם, שרימפסים, דפניות, קריל וארטמיה. וגם אפשר לפנק אותו במזון חי כמו תולעי קליפרוניה.

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *