גימנוגאופגוס לביאטוס

שם בעברית

גימנוגאופגוס לביאטוס

שם לועזי

labiatus

שם מדעי

Gymnogeophagus labiatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

מנהר ריו יגוארון שבצפון אורוגוואי

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 17 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

טמפ' מומלצת

15 – 26 מעלות

חומציות מים

7 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

הגימנוגאופגוס לביאטוס הוא ללא ספק אחד מזני הציקלידים היפים והמעניינים ביותר. הוא מאופיין בגוף צהוב עם נקודות זוהרות וסנפירים אדומים על גופו. לזכרים של הגימנוגאופגוס לביאטוס מתפתח בבגרותם בליטה שמאפיינת את הלביאטוס. הזכרים של הגימנוגאופגוס לביאטוס צבעוניים יותר מאשר הנקבות וגדלים יותר מהנקבות בבגרותם. לגימנוגאופגוס לביאטוס יש שפתיים עבות שמאפיינות אותו ומכן בעצם שמו "לביאטוס" שפרושו שפתיים.

 

גידול באקווריום

לזוג מידות האקווריום צריכות להיות כ-150 ליטרים במינימום. הקרקעית צריכה להיות כמה שיותר רחבה עם קרקע חולית על מנת שלא תפגע בלביאטוס בזמן שהוא מסנן את החול. באקווריום צריך שיהיו מקומות מסתור כגון גזעים, מערות, צמחייה וכדומה. מומלץ להוסיף צמחייה אבל חשוב להגן על השורשים שלה מכיוון שהלביאטוס יסנן את המצע שקרוב לצמח ויתכן שגם יעקור אותו ממקומו.

 

שותפים מתאימים

הגימנוגאופגוס לביאטוס הוא רגוע וביישן. הוא יסתדר עם דגי להקות, גאופגוסים, גימנוגאופגוסים ועוד דגים שקטים. למרות גודלו זאת תהייה טעות חמורה לשלבו עם דגים אגרסיביים.

 

זיהוי בין המינים

לזכר בבגרותו נוצרת בליטה. לעומת הנקבה צבע הזכר חזק ובעל פיגמנטים אדומים, כחולים וכסופים. שלא כמו הנקבה שצבעה הוא צהוב אפור ונטול פיגמנטים. הזכר יהיה גדול יותר מהנקבה כמעו בחצי והוא יגדל לגודל של כ15-17 ס"מ.

 

רבייה

על מנת להצליח ברבייה מומלץ להקדיש לגימנוגאופגוס לביאטוס אקווריום יעודי ובו זכר אחד ו3 נקבות ומומלץ להוריד את טמפ' אקווריום ל15-16 מעלות צלסיוס, למשך כ3-4 חודשים. בזמן הרבייה ותהליכי החיזור הזכר יקבל צבעים מרהיבים ומהפנטים. הגימנוגאופגוס לביאטוס הוא דוגר פה. אחרי תהליכי החיזור וההטלה, נקבת הלביאטוס תשמור את הביצים בפיה למשך כשני ימים. הנקבה תתחיל לאט לאט לשחרר את הדגיגים לחופשי לאחר בערך יומיים. הדגיגים יוזנו בימים הראשונים משק חלבון שעל גופם. לאחר כשבוע יש להתחיל להאכיל את הדגיגים בארטמיה מבוקעת.

 

מזון מומלץ

הגימנוגאופגוס לביאטוס הוא אוכל כל. תזונתו צריכה להיות מורכבת ממזונות בשריים וגם צמחיים. מומלץ גם מדי פעם לפנק את הלביאטוס במזונות קפואים כמו תולעי דם, שרימפסים, דפניות, קריל וארטמיה. וגם אפשר לפנק אותו בתולעים חיות כמו תולעי קליפרוניה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן