גימנוגאופגוס רבדוטוס (בלו ניאון)

שם בעברית

גימנוגאופגוס רבדוטוס (בלו ניאון)

שם לועזי

Stripefin eartheater

שם מדעי

gymnogeophagus rhabdotus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אורוגוואי ודרום ברזיל

נפח אק' מומלץ

לפחות 150 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

20 – 26 מעלות

חומציות מים

7 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

גימנוגאופגוס רבדוטוס, הוא ציקליד דרום אמריקאי יפיפה. כפי ששמו מרמז, צבעו הוא כחול בוהק, ולאורך גופו יש שורות נצנצים זוהרים. הרבדוטוס מגיע מנהר אורוגוואי שבמדינת אורוגוואי באזור שפך נהר "ריו דה לה פלטה", ובנוסף מאזור לגונת "דל פאטוס" שבאיזור דרום ברזיל. הרבדוטוס, דומה ל- מרידיונליס, אך ההבדל הוא שהרבדטוס הוא גדול יותר וצבעו הוא כחול יותר מאשר מרידיונליס. המופע הנפוץ ביותר שלו בארץ נקרא: "בלו ניאון".

 

גידול באקווריום

אקווריום מתאים לזוג יהיה החל מ- 150 ליטרים. מומלץ לספק ל- רבדוטוס מצע חולי וכמה שיותר אזור קרקע "חלקה", על מנת לאפשר לו לסנן את החצץ מבלי להפגע. מומלץ לספק מקומות מסתור כגון- מערות, גזעים וצמחים גבוהים על מנת להוריד אגרסיביות ולספק מקומות מסתור לדגים "החלשים" מפני הדומיננטים. אם מכניסים צמחייה לאקווריום, מומלץ להגן עלייה מסביב לשורשים על מנת למנוע פגיעה בצמח בעת סינון מצע של ה- רבדוטוס, ניתן לעשות זאת באמצעות חלוקי נחל, שתילת הצמח בתוך כד ועוד.

 

שותפים מתאימים

רבדוטוס נחשב כדג מציק אך לא מאיים. ניתן לשלבו עם דגים רגועים, אשר הם לא יהיו טרף עבורו והוא לא יהיה טרף עבורם כגון; דגי להקות למיניהן, גאופגוסים רגועים, גימנוגאופגוסים, מיקרוגאופגוסים וכדומה.

 

זיהוי בין המינים

הזכר יהיה בעל צבעים חזקים יותר מאשר לנקבה. הזכר יהיה גדול במעט מהנקבה.

 

רבייה

על מנת להצליח ברבייה, מומלץ להקדיש ל- רבדוטוס אקווריום יעודי ובו זכר אחד ו3 נקבות. מומלץ אך לא חובה, להוריד את טמפ' אקווריום ל15-16 מעלות צלזיוס, למשך כ3-4 חודשים. בזמן הרבייה ותהליכי החיזור הזכר יקבל צבעים מרהיבים ומהפנטים. ה- רבדוטוס הוא מטיל מצע. אחרי תהליכי החיזור וההטלה, הזוג ישמרו על הביצים, עד שהדגיגים כבר יוכלו לשחות לבד. הדגיגים יוזנו בימים הראשונים משק חלבון שעל גופם. לאחר כשבוע יש להתחיל להאכיל את הדגיגים בארטמיה מבוקעת.

 

מזון מומלץ

הרבדוטוס הוא אוכל כל. תזונתו צריכה להיות מורכבת ממזונות בשריים וגם צמחיים. מומלץ גם מדי פעם לפנק את ה- רבדוטוס במזונות קפואים כמו תולעי דם, שרימפסים, דפניות, קריל וארטמיה. וגם אפשר לפנק אותו בתולעים חיות כמו תולעי קליפרוניה.

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *