גרזן משויש

שם בעברית

גרזן משויש

שם לועזי

Marbled Hatchetfish

שם מדעי

Carnegiella strigata

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

חריתיים

מקור

נהרות פרו, ברזיל, סוריאנם.

נפח אק' מומלץ

לפחות 90 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 5 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

5.7 – 7.6 pH

מליחות מים

כללי

הגרזן המשויש, אשר מגיע אלינו מנחלים במדינת פרו שבדרום אמריקה, הוא אחד מיני תשעה דגים הנמנים במשפחת ה"גרזניים" המצומצמת. גרזן זה כשאר בני משפחתו הוא דג להקה יפיפה, המבלה את רוב חייו בחלק העליון של האקווריום הקרוב לפני המים. במקרים רבים משויך בטעות דג זה למשפחת החריתיים(ממנה מגיעות הטטרות למיניהן ואף הפיראנות), אך הוא אינו שייך למשפחה זו. המאפיין הבולט ביותר של הגרזן המשויש היא יכולתו המיוחדת לנוע במים זורמים ואף "לעופף" באוויר!, כלומר- ביכולתו של דג זה לנוע דרך מים זורמים במהירות גבוהה בשל מבנה גופו הצר והדק אשר מהווה מנסרה למים הזורמים. בנוסף לכך, יש כאמור ביכולתו "לעופף" באוויר באמצעות קפיצות ארוכות טווח מעל פני המים וניווט באוויר באמצעות סנפירי הגחון וסנפירי הצד שלו המשחקים תפקיד דומה ללוחות הטייה של מטוס. מבחינת מופע צבעים, מתעטר הגרזן המשויש בצבע גוף כסוף המקושט בפסים לא עקביים בצבעי חום ושחור.

 

גידול באקווריום

הגרזן המשויש דורש עקב תזזיותו הבולטת אקווריום בנפח של 100 ליטרים לכל הפחות. הגרזן המשויש(בדומה לשאר בני משפחתו) הינו שוכן עילי ונמצא ברובו המכריע של הזמן ליד קו פני המים. על כן, יש לספק לו מקומות מוצלים מתאורה ותאורה חלשה ואף מרחב שחייה ניכר בחלק העליון של האקווריום. בנוסף, עקב בואו של הדג מנהרות המאופיינים בזרימות חזקות, מומלץ בחום לדאוג לו לזרימות בחלק העליון של האקוריום בו הוא נמצא רוב חייו. באקווריום בו משוכן הגרזן המשויש ישנה חובה לדאוג למכסה אטום/כיסוי כלשהו, שכן הוא נוהג לעיתים קרובות לאמץ את התנהגותו הטבעית ולבצע קפיצות מרשימות לטווחים ארוכים מעל פני המים.

 

שותפים מתאימים

הגרזן המשויש הוא דג שקט ורגוע. שותפים אידיאליים לו יהיו דגי קהילה וציקלידים ננסיים רגועים ושקטים, אשר לא מגיעים לגודל שיכול לסכן אותו ושוהים רוב הזמן בחלקו האמצעי של האקווריום ובתחתיתו.

 

זיהוי בין המינים

קשה עד לא אפשרי. הנקבה מאופיינת במבנה עגלגל יותר מזה של הזכר ובזמן הרבייה ניתן לראות ביצים לבנות נאגרות בגופה.

 

רבייה

רביית הגרזן המשויש אפשרית אך קשה ביותר ומיועדת למנוסים בלבד. על מנת לעודד רבייה יש לבודד זכר ונקבה לאקווריום רבייה יעודי בנפח של כ60-70 ליטרים המכיל מים רכים וחומציים בדומה למים בנהרות מהם מגיע דג זה. בנוסף, יש להאכיל את הזוג במזונות חיים רבים כגון: תולעי דם, ארטמיה וכו. באקווריום הרבייה יש לשתול צמחייה צפופה ועבותה, שכן הגרזן המשויש הינו מטיל תפזורת ונוהג להטיל את הביצים על צמחים הקרובים לפני המים. לאחר ההטלה, יש להוציא את הזוג מהאקווריום מחשש שיאכל את הביצים/הצאצאים. בקיעת הביצים תתרחש לאחר כ36 שעות ולאחר חמישה ימים כבר ישחו הדגיגים בחופשיות. את הדגיגים יש להאכיל במזון הורים גרוס דק דק ובארטמיה מובקעת/אינפיזוריה.

 

מזון מומלץ

הגרזן המשויש הינו אומיבור(אוכל כל) וניזון בשבי ממזונות מסחריים וחיים שונים המתאימים לו. יש לציין כי אין להאכיל את הגרזן המשויש במזון שוקע(רק במזון צף) משום שהדבר יקשה עליו את האכילה, שמתבצעת על ידו באזור קו פני המים.

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *