גרזן ננסי

שם בעברית

גרזן ננסי

שם לועזי

Marbled Hatchetfish

שם מדעי

Carnegiella myersi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

חריתיים

מקור

נחלי פרו

נפח אק' מומלץ

לפחות 50 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 5 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 28 מעלות

חומציות מים

5.7 – 6.8 pH

מליחות מים

כללי

הגרזן הננסי, אשר מגיע אלינו מנחלים מהירי זרימה שבמדינת פרו, הוא המין הקטן ביותר בגודלו מבין משפחת הגרזניים המונה כ9 ידועים. מבנה גופו הצר והמיוחד של הגרזן הננסי מהווה מבנה אווירודינמי אשר מאפשר לו לשרוד ולשגשג בנחלים מהירי הזרימה מהם הוא מגיע. לגרזן הננסי תכונה מיוחדת ביותר- הודות למבנה האווירודינמי של גופו ולגודלו הזעיר הוא מסוגל לקפוץ מעל פני המים לטווחים ארוכים ביותר. בטבע אפשר למצוא את הגרזן הננסי במסגרת של להקות המונות מאות פרטים! מראה להקת גרזן ננסי קופצת מעל פני המים בהמונים הוא מראה מדהים ומיוחד במינו.

גידול באקווריום

עקב גודלו הקטן, דורש הגרזן הננסי אקווריום בנפח של 50 ליטרים ברוטו בלבד. את האקווריום בו משוכן הגרזן הננסי מומלץ לעצב בעזרת צמחייה חיה וצפה ומעט שורשים. הגרזן הננסי הוא שוכן עילית אשר מבלה את רוב זמנו בחלק עליון של האקווריום- קרוב לפני המים. אי לכך אין להשתמש בתאורה חזקה באקווריום בו הוא משוכן. בנוסף לכך, מומלץ לדאוג לזרימות חלשות באקווריום בו הוא משוכן ובפרט באיזור פני המים. באקווריום בו משוכן הגרזן הננסי מומלץ בחום לדאוג למים רכים וחומציים(תמהיל אוסמוזה) וישנה חובה שיהיו בעלי ערכים מאוזנים(מושגים ע"י פילטרציה איכותית והחלפות מים סדירות). עקב העובדה שהגרזן הננסי נוהג לקפוץ מעל פני המים לעיתים קרובות, יש לדאוג למכסה אטום באקווריום.

שותפים מתאימים

הגרזן הננסי הינו דג שקט ורגוע מאוד, אשר נחשב לפגיע ביותר מפני תקיפות של שכניו לאקווריום. שותפים מתאימים לו יהיו דגי קהילה וציקלידים ננסיים שקטים ורגועים ביותר.

זיהוי בין המינים

קשה עד לא אפשרי. בבגרות הזכרים יהיו קטנים מן הנקבות, ובמבט מלמעלה יהיה אפשר להבחין שגופם מעט צר יותר.

רבייה

רבייה באקווריום הביתי אינה אפשרית.

מזון מומלץ

הגרזן הננסי הוא אומיבור(אוכל כל). באקווריום הביתי הוא ניזון ממזונות מסחריים שונים וממזונות חיים/קפואים. מכיוון שדג זה מוצא את מזונו אך ורק על פני המים יש להאכילו במזון צף בלבד(לא שוקע/גרגירי).

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה