גרזן ענק

שם בעברית

גרזן ענק

שם לועזי

giant hatcetfish

שם מדעי

Thoracocharax securis

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

נהר האמזונאס, ברזיל.

נפח אק' מומלץ

לפחות 90 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 10 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 29 מעלות

חומציות מים

5.7 – 6.4 pH

מליחות מים

כללי

הגרזן הענק, אשר מגיע אלינו מנחלים במדינת פרו שבדרום אמריקה, הוא אחד מיני תשעה דגים הנמנים במשפחת ה"גרזניים" המצומצמת. גרזן זה כשאר בני משפחתו הוא דג להקה יפיפה, המבלה את רוב חייו בחלק העליון של האקווריום הקרוב לפני המים. במקרים רבים משויך בטעות דג זה למשפחת החריתיים(ממנה מגיעות הטטרות למיניהן ואף הפיראנות), אך הוא אינו שייך למשפחה זו. המאפיין הבולט ביותר של הגרזן הענק היא יכולתו המיוחדת לנוע במים זורמים ואף "לעופף" באוויר!, כלומר- ביכולתו של דג זה לנוע דרך מים זורמים במהירות גבוהה בשל מבנה גופו הצר והדק אשר מהווה מנסרה למים הזורמים. בנוסף לכך, יש כאמור ביכולתו "לעופף" באוויר באמצעות קפיצות ארוכות טווח מעל פני המים וניווט באוויר באמצעות סנפירי הגחון וסנפירי הצד שלו המשחקים תפקיד דומה ללוחות הטייה של מטוס. מבחינת מופע צבעים, מתעטר הגרזן הענק בצבע גוף כסוף המקושט בפס שחור מאוזן הנמרח על גבי חלק גופו העליון.

 

גידול באקווריום

הגרזן הענק דורש עקב תזזיותו הבולטת אקווריום בנפח של 90 ליטרים לכל הפחות. הגרזן הענק(בדומה לשאר בני משפחתו) הינו שוכן עילי ונמצא ברובו המכריע של הזמן ליד קו פני המים. על כן, יש לספק לו מקומות מוצלים מתאורה ותאורה חלשה ואף מרחב שחייה ניכר בחלק העליון של האקווריום. בנוסף, עקב בואו של הדג מנהרות המאופיינים בזרימות חזקות, מומלץ בחום לדאוג לו לזרימות בחלק העליון של האקוריום בו הוא נמצא רוב חייו. באקווריום בו משוכן הגרזן הענק ישנה חובה לדאוג למכסה אטום/כיסוי כלשהו, שכן הוא נוהג לעיתים קרובות לאמץ את התנהגותו הטבעית ולבצע קפיצות מרשימות לטווחים ארוכים מעל פני המים.

 

שותפים מתאימים

הגרזן הענק הוא דג שקט ורגוע. שותפים אידיאליים לו יהיו דגי קהילה וציקלידים ננסיים רגועים ושקטים, אשר לא מגיעים לגודל שיכול לסכן אותו ושוהים רוב הזמן בחלקו האמצעי של האקווריום ובתחתיתו.

 

זיהוי בין המינים

קשה עד לא אפשרי. הנקבה מאופיינת במבנה עגלגל יותר מזה של הזכר ובזמן הרבייה ניתן לראות ביצים לבנות נאגרות בגופה.

 

רבייה

לא דווחה רבייה בשבי.

 

מזון מומלץ

הגרזן הענק הינו אומיבור(אוכל כל) וניזון בשבי ממזונות מסחריים וחיים שונים המתאימים לו. יש לציין כי אין להאכיל את דג זה במזון שוקע(רק במזון צף) משום שהדבר יקשה עליו את האכילה, אשר מתבצעת על ידו באזור קו פני המים בלבד. נכתב ונערך ע"י:MR.11

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן