דג הקינגסלי

שם בעברית

דג הקינגסלי

שם לועזי

Tailspot Ctenopoma

שם מדעי

Ctenopoma kingsleyae

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אנאבסיים

מקור

צפון מערב אפריקה, טוגו, ניגריה, רפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גמביה, סיירה ליאון, גנה, קמרון, חוף שנהב

נפח אק' מומלץ

לפחות 300 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 25 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

25 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג הקינגסלי הינו דג בעל תוחלת חיים ארוכה, יש דיווחים על הדג שחיי יותר מ30 שנה באקווריום הביתי. הוא קרוי על שם החוקר מרי קינגסלי. כמו גורמים אחרים מין זה בעל איבר נשימת אוויר אטמוספרי המכונה "איבר המבוך" מה שנקרא בגלל מבנה הדמוי מבוך שלו. דג הקינגסלי מגיע לגודל מקסימלי של 25 ס"מ אך באקווריום הביתי ל20 ס"מ.

 

גידול באקווריום

אם תגדל רק את זן הקינגסלי באקווריום, אפשר לגדל באקווריום בנפח 110 ליטר. לעומת זאת, אם תירצה לגדל את את הדג עם זנים אחרים, תצטרך אקווריום של 300 ליטר לפחות. כמו שאר הדגים מהמשפחה הזאת, דג הקינגסלי מעדיף תאורה מעומעמת או צמחיה צפה שתדאג לזה. האקווריום הביתי יכלול צמחייה סבוכה, גזעי שורש או עצים וסלעים. זן זה פעיל, ולכן תשאיר באזורים מסוימים של האקווריום מקומות פתוחים לשחייה. צריך לדאוג למכסה מלא למיכל מכיוון שזן זה ידוע קקופצן.

 

שותפים מתאימים

דג הקינגסלי הינו הדג האגרסיבי ביותר של סוג זה. הוא בהחלט לא דג לאקווריום קהילה בכלל, דגים קטנים יהיו תוספת לתפריט. במיכל גדול עם שפע של מקומות מסתור, הוא יכול להיות משולב עם דגים דומים בגודל וחזקים. שילוב פוטנציאלי ומעניין לדג זה יהיה: דג פיל, שפמנון הקוקיה, ואולי גם סוגים שונים של רב סנפיר. אם אין בעיה גאוגרפית אפשר לגדל אותו עם ציקלידים בגודל דומה, שלווים וגם אנציסטרוסים. דג זה אכזר כלפי בני מינו ושילוב של כמה פריטים עלול להיות מגעיל במיוחד. מומלץ לגדלו כדג יחיד מזן זה או, אם אתה בר מזל למצוא זוג.

 

זיהוי בין המינים

הזכר יהיה בצורה מוגזמת יותר קוצני סביב מכסה הזימים ומתחת העיניים.

 

רבייה

לעיתים נדירות בתחביב. דיווחי מעטים זמינים ברשת. מיכל הרבייה צריך להיות גדול בעל הרבה צמחים צפים. בדרך כלל זן זה מטיל ביצים בלילה, לאחר מרדף של הזכר כלפי הנקבה. הביצים יצופו על פני השטח ויתחבאו בין הצמחיה הצפה (בשלב זה מומלץ להוציא את הזוג). אין שום קשר לטמפרטורת המים או פרמטרים אחרים, הזוג יכול להזדווג כמה חודשים ברצף ואז להפסיק לתקופה. דג זה מגיע לבגרות מינית בין 5 ל-10 שנים, תלויי איך גדל.

 

מזון מומלץ

דג הקינגסלי הינו דג טורף מלידה, ולמרות שהוא דורש דיאטה בשרנית, אין צורך להאכיל בדגים חיים באקווריום שלך. סרטנים, צדפות, שלשולים, שרימפסים ומזונות דומים יהיו חלק מהתפריט. קשה אבל ניתן להרגילו לאוכל יבש, רוב הפעמים הוא יסרב באופן מלא לאוכל מסחרי וירעיב את עצמו למוות.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן