דג זהב

שם בעברית

דג זהב

שם לועזי

Goldfish

שם מדעי

Carassius Auratus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

קרפיונים

מקור

סין ויפן

נפח אק' מומלץ

לפחות 100 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 30 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

טמפ' מומלצת

16 – 25 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג הזהב הוא אחד הדגים הנפוצים והמוכרים ביותר בתחום הדגים או בכלל. דג הזהב הינו דג ממשפחת הקרפיונים, בעצם זהו דג שנלקח מהטבע ובויית וכיום מגודל ע"י בני אדם. מגיע אלינו מיפן וסין ויגיע לגודל של 35 ס"מ (לערך), לרוב זה גודל של 30 ס"מ. דג הזהב באופיו הוא דג שקט יחסית שלא דורש יותר מידי, אך אנשים קונים דג בגודל 1-4 ס"מ ושמים אותו בצנצנת/אקווריום בעלי נפח של מספר ליטרים ספורים והדג סובל וכמובן גם אם יגדל הוא יגדל מעוקב וימות לאחר זמן מה. דג הזהב בטבע חי במקומות בעלי טמפרטורות נמוכות ויחייה גם בטמפרטורות של מתחת ל- 0, לכן דג זה מתאים לבריכות, בגלל אופיו החזק וכמובן הטמפרטורות הנמוכות שבהן הוא חי (בחורף ישרוד ללא בעיה במזג האוויר של ארצנו, ואף בקיץ), למרות הכל גם בקיץ הוא ישרוד נהדר למרות הטמפרטורות הגבוהות. דג הזהב חי מעל 10 שנים ויש סוגים שיחיו מעל 20 שנה גם, בגלל תנאים מאוד מועטים (גידול בצנצנות ובאקווריומים של מספר ליטרים מועט) הם מתים די במהרה (הם יחיו עד שנה בצנצנת בדרך כלל). דג הזהב גדל במהירות די עצומה ביחס להמון דגים, בנוסף, מחיריו מאוד נמוכים ביחס לגודלו. דג הזהב נחשב דג עמיד במיוחד ודג חזק שגם במים הכי עכורים יחייה.

גידול באקווריום

דג הזהב גדל לגודל של כ- 35 ס"מ (לערך) וידרוש אקווריום בסדר גודל של 80-100 ליטר ליחידה עם המון מרחב שחייה ומקום להתפתחות הדג, פריט יחיד ידרוש אקווריום בנפח של 80-100 ליטר, שלושה פריטים ומעלה ידרשו אקווריום של 300 ליטר ומעלה, זהו דג שלרוב מגדלים (ומרבים) בבריכות בגלל גודלו וצרכיו. דג הזהב מלכלך המון, וידרוש פילטרציה חזקה באקווריום, כמו כן יש לעשות החלפות מים גדולות של 35-50% בשבוע, תלוי מאוד בערכים ורמת הפילטרציה הנמצאת באקווריום. דג הזהב דורש אקווריום עם מקומות מסתור בנוסף, מוקמות מסתור אידאלים לדג הזהב יהיו מערות, גזעים, צמחים חיים או פלסטיק, קוקוסים וכל דבר דומה שיהיה מקום מסתור. דג הזהב יחייה במים חומציים, עכורים, קשים בקלות למרות הכל, הוא דג חזק מאוד, עוד סיבה שהוא מתאים למתחילים. מאחר ודג הזהב הינו דג מים קרים חי ודורש מים בעלי טמפרטורות נמוכות, מים בעלי טמפרטורות של 16-25 יהיו נהדרים לגידולו. חומציות המים המתאימה לגידול דג הזהב תהיה 6-8 PH.

שותפים מתאימים

דגי הזהב מפרישים שומן למים שלרוב רק דגים ממשפחת הקרפניונים יחיו בשומן כזה, בנוסף דג הזהב דורש טמפרטורות נמוכות לכן הוא לא מתאים לשילוב עם דגים שלא דומים לו, הוא ישלב נהדר עם קויים, דגי זהב דומים ועוד קרפיונים מהמשפחה. דג הזהב יציק לדגים קטנים ממנו.
זיהוי בין המיניםלא ניתן תמיד להבדיל בין המינים, רק בתקופת הרבייה. בתקופת הרבייה הזכרים יפתחו גבשושיות על מפתח הזימים. ברבייה הנקבה תטיל את הביצים.
רבייהרבייה של דגי הזהב הינה קשה יחסית אך עם המון רצון והשקעה אפשרית. הרבייה של דגי הזהב תקרה בין גיל של שנה עד 3 שנים ומעלה, הזכר יפתח גבשושית במפתח הזימים והנקבה תגדל במהירות די מהירה. רבייה תתרחש באקווריום/בריכה של כ- 400 ליטר לפחות (לזוג) עם המון מקומות מסתור ומרחב שחייה גדול, טמפרטורות המים הדרושות לרבייה הן 10-15 מעלות צלזיוס. לאחר שייווצר הזוג הנקבה תטיל אלפי ביצים שלרוב יפלו ו"יתקעו" בין החצץ וכו'. הזוג בדרך כלל אוכל את הביצים, ניתן למנוע את הדבר עם רשת/תא כלשהו שיפריד בין הביצים להורים. הביצים בוקעות לאחר 4-6 ימים, את הדגיגים יש להאכיל במזון חי, ארמטיה הכי מומלצת לנושא ההאכלה. לאחר חודש גג ניתן להאכיל את הדגיגים במזון ייבש.

מזון מומלץ

דג הזהב אוכל כל. יש לגוון במזונו, הוא יאכל מזון חי גם. מזונות צמחיים מן החי יהיו ירקות כמו קישוא, מלפפון, ענבים וכו', מזון חי בשרי יהיה שרימפסים קפואים וחיים, תולעי דם, תולעי קליפורניה וכדומה. כל השאר ניתן להאכילו במזון ייבש צף או שוקע.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה