דולפין

שם בעברית

דולפין

שם לועזי

Iridescent Shark Catfish

שם מדעי

Pangasius Catfish

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

תאילנד

נפח אק' מומלץ

לפחות 500 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 50 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

דג הדולפין הוא אחד הדגים הגדולים ביותר, ועם זאת הנפוצים ביותר בתחביב. המינים הנפוצים ביותר בחנויות של דג זה, יכולים להגיע עד לגודל מרשים ביותר של כ50 ואף 60 ס"מ במקרים מסוימים. דג הדולפין נפוץ ביותר בקרב אקווריומים בעלי נפחים גדולים בארץ ובעולם, וזאת למרות היחשבותו לדג "פשוט" ואף משעמם לדעת חובבים רבים. מבנה גופו של דג הדולפין דומה בחלקיו לכריש ובחלקיו לשפמנון. זנבו וסנפיריו מעידים על הדמיה מסוימת למבנהו של כריש, אך שאר גופו ובעיקר שפמו האופייני לכל הדגים ממשפחת השפמנוניים- מעידים על הדמיה דווקא למבנהו של שפמנון. דג הדולפין מגיע אלינו במקור מנהרות הנמצאים בתאילנד. תכונה ייחודית המאפיינת את דג הדולפין , היא יכולתו המוגבלת לראות, והסתמכותו על חוש הריח והמישוש במציאת מזונו.

 

גידול באקווריום

עקב גודלו הרב, דורש דג הדולפין אקווריום גדול במידותיו ובנפח של 500 ליטרים לכל הפחות. באקווריומים בנפח קטן יותר נוטה הדג לפתח עיכוב בגדילה ולהראות סימני מצוקה. באקווריום בו משוכן דג הדולפין אין להשתמש בדקורציה מרובה או לעצב בצורה אשר תפריע לשחייה חופשית שלו באקווריום. לדבר יש שתי סיבות- האחת היא שדג זה אינו מסוגל לראות בצורה טובה כשאר הדגים, ולכן עלול להיפצע מדקורציה באקווריום, והשנייה היא שדג הדולפין דורש מרחב שחייה ניכר וגדול בשדל גודלו הרב. מבחינת איכות המים, דג הדולפין אינו דורשני כלל. עם זאת, יש לדאוג לו למערת פילטרציה הולמת, שכן דג זה הוא כאמור דג גדול ועל כן גם מלכלך ולהחלפות מים סדירות.

 

שותפים מתאימים

דג הדולפין הוא אינו דג אגרסיבי. שותפים מתאימים לו יהיו דגים שקטים ורגועים אשר מגיעים לגודל דומה לזה שלו. אין לשכנו עם דגים קטנים ממנו באפן ניכר או עם ציקלידים תוקפניים אשר יכולים בהחלט להוות לו איום.

 

זיהוי בין המינים

הבדלה בין המינים אינה אפשרית ע"י בחינה חיצונית.

 

רבייה

לא דווחה מעולם רבייה בשבי.

 

מזון מומלץ

דג הדולפין הינו אומיבור(אוכל כל). יש להאכילו במזון בשרי וצמחי כאחד, כאשר הגיוון בין השניים חשוב ביותר. דג זה אינו בררן וניזון בשבי בדרך כלל משלל סוגי מזונות מסחריים וטריים.

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

תגובה אחת

  1. אם דג הדולפין שמן במיוחד. עם בטן כמו בלון. ואורכו 15 ס"מ. יתכן שהוא בהיריון. אפילו שהוא באקווריום של 120 ס"מ (300 ליטר)?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *