דיסקוס

שם בעברית

דיסקוס

שם לועזי

Discus

שם מדעי

Symphysodon aequifasciatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

דרום אמריקה, האמזונס

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 20 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

25 – 29 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

דג הדיסקוס, אשר מגיע אלינו במקור מנהר האמזונאס שבברזיל, נחשב בעיני רבים לדג היפה ביותר מבין כל דגי הנוי, ואף זכה לכינוי "מלך האקווריום". גופו של דג זה עגול ומזכיר את צורתה של צלחת הדיסקוס נזרקת באולימפיאדה. מכאן בא גם שמו של הדג- דיסקוס. הדיסקוס המקורי(הנמצא בטבע) התגלה לראשונה בשנת 1840 ע"י חוקר בשם ד"ר האקל ונקרא עד היום על שמו. צבעם של דיסקוס זה וסוגי דיסקוסים אשר נמצאו בטבע בשנים מאוחרות יותר, אינם מושכים ובוהקים כצבעי הדיסקוסים הנמכרים היום בחנויות. הדבר נגרם עקב העובדה שרוב הדיסקוסים הנמכרים כיום בחנויות מקורם בריבוי אשר נעשה בשבי. אבותיהם של אותם דיסקוסים "מתורבתים" המוכרים לנו כיום, הם אותם דיסקוסים הנמצאים בטבע וביניהם דיסקוס האקל. בימים אלה אפשר למצוא בארץ ובעולם מופעי צבעים מגוונים וכמעט אינסופיים של דג הדיסקוס. כיום מחירי הדיסקוסים הם יכולים להיות כמה עשרות שקלים או מאות שקלים ולעיתים גם אלפי שקלים (דיסקוסים יכולים להגיע למחירים בשמיים), הכל תלוי באיכות הדג, בגודלו וברמתו.

 

גידול באקווריום

בשל גודלו הרב, וכן בשל העובדה שמדובר בדג להקה, דורש דג הדיסקוס אקווריום בנפח של 250 ליטרים לכל הפחות. את האקווריום של דג הדיסקוס מומלץ לעצב בעזרת שורשים ומעט צמחייה חייה אשר ידמו את סביבתו הטבעית(נהר האמזונס הסבוך). באקווריום בו משוכן הדיסקוס אין להשתמש במצע כהה במיוחד, משום שהדבר יגרום לו להשחרה הדרגתית באזורים שונים על גופו (השחרה זאת נוצרת אצל דיסקוסים בעלי צבע בהיר כמו הצהובים, הכתומים האדומים וכו', דיסקוס כהה כמו בלו דיימונד לא ישחיר). תופעת ההשחרה נקראת גם "פלפלת" ונפוצה ביותר בקרב דגי דיסקוס רבים, לרוב היא נגרמת או מסביבה בעלי דברים כהים או שהבר "תורשתי" והדיסקוס נולד עם הפלפלת ואי אפשר לפתור את הבעיה, לעומת זאת פלפלת שנגרמת מסביבה כהה אפשר לפתורף יש לשים את הדיסקוס במיכל שלא כולל דברים כהים עם רקע תכלת ומצע לבן. כאשר מדובר על ערכי מים וטיפול בדג זה, נוצרו במשך השנים מיתוסים שונים, אשר לפיהם דג הדיסקוס הינו דורשני במיוחד ואינו מתאים אלא למגדלים מומחים בתחום. יש להתייחס למיתוסים אלא בעירבון מוגבל בלבד, משום שדג הדיסקוס אינו דג קשה מאוד לגידול, אך עם זאת דורש תנאים טובים ולא יתפשר על איכות מים מינימאלית בלבד. יש לדאוג לפילטרציה הולמת ולהחלפות מים סדירות באקווריום בו משוכן הדיסקוס, ולשמור על איזון בערכי המים. דג הדיסקוס הוא כאמור דג להקה, ולכן מומלץ לשכנו במסגרת של להקה המונה 4 פרטים לכל הפחות.

 

שותפים מתאימים

למרות גודלו, מדובר בדג שקט באופן יחסי. דג הדיסקוס יסתדר עם מגוון דגים ברמת אגרסיביות דומה לזו שלו. שותפים אידיאליים לו יהיו דגי להקות לא קטנים במיוחד וציקלידים ננסיים שונים. אין לשכן את הדיסקוס עם ציקלידים תוקפניים מחשש שיסבול מהתקפות ואף מפציעות חמורות.

 

זיהוי בין המינים

קשה עד בלתי אפשרי, לרוב צורת ה"ראש" של הזכר לעומת של הנקבה שונה ובנוסף אבר המין של הזכר שונה לעומת של הנקבה.

 

רבייה

הרבייה לא קלה אך אפשרית בהחלט. על מנת לעודד היווצרות זוג ורבייה, יש לשכן להקת דיסקוסים באקווריום ייעודי, אשר יכיל מים רכים וחומציים מאוד ובטמפרטורה של 30-31 מעלות צלזיוס. על האקווריום להכיל אלמנטים עיצוביים רבים אשר יהוו מקומות מסתור והטלה לזוגות פוטנציאליים בלהקה. כאשר יווצר זוג הדבר יבלוט מאוד לעין. הזוג יפגין סימפטומים רבים כמו: חיזורים ו"רעידות"(בעיקר מצד הזכר), התבודדות משאר הלהקה ותוקפנות כלפיהם גם כן. זמן מה לאחר היווצרות הזוג, יתרחש מה שנקרא "הטלה על יבש"- הזוג ידמה הטלה ע"י מעבר של הנקבה והזכר גם כן על גבי אזור ההטלה המיועד. לאחר מכן יחל הזוג בהכנות לרבייה שבמהלכן הוא ינקה את מקום ההטלה וישמור עליו בקנאות משאר חברי הלהקה. לאחר מכן, תטיל הנקבה כ150 ביצים בממוצע והזכר יעבור עליהן ויפרה אותן. לאחר ההטלה הראשונה של הזוג באקווריום הקיבוצי, מומלץ לאפשר לו להטיל עוד כמה וכמה פעמים לפני העברתו לאקווריום רבייה יעודי. לאחר שהזוג "צבר ניסיון", יש להעבירו לאקווריום רבייה יעודי המכיל אותם מים אשר היו באקווריום הקיבוצי(מים חומציים ורכים). הזוג יחל בהטלות באופן די קבוע, כאשר בכל פעם הוא ישמור על הביצים בקנאות וידאג לבריאותן. לאחר בקיעת הדגיגים אין להפרידם מההורים, משום שבשבועיים- שלושה הראשונים לחייהם הם ניזונים מהרירית שעל גוף הוריהם. לאחר שבועיים עד שלושה שבועות, יש להפרידם לאקווריום נפרד ולהתחיל בהאכלות מרובות בארטמיה מובקעת.

 

מזון מומלץ

תפריט התזונה של דג הדיסקוס מורכב בעיקרו מבסיס בשרי מלא. יש להאכילו באוכל יבש יעודי לדיסקוסים ולגוון את תזונתו באמצעות האכלה במזונות חיים/ קפואים. יש לציין, כי בצעירותו דורש דג זה האכלות מרובות ביותר עם העדפה למזון חי אשר ירכיב את עיקר תפריט תזונתו. מזון מסחרי/ייבש מתאים לדיסקוסים יהיה מזון יעודי לדיסקוס.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן