היפוסטומוס פלקוסטומוס

שם בעברית

היפוסטומוס פלקוסטומוס

שם לועזי

Suckermouth Catfish

שם מדעי

Hypostomus Plecostomus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

קוסטה ריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 270 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 40 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

ההיפוסטומוס פלקוסטומוס מגיע אלינו מדרום אמריקה מנהרות מים מתוקים באזור קוסטה ריקה. ההיפוסטומוס הפלקוסטומוס נקרא גם "פלקו נפוץ", ואכן הוא נפוץ במיוחד מכל מיני הפלקו, בנוסף הוא מנקה אקווריומים מאצות בצורה מעולה וטובה ויעילה יותר מכל פלקו אחר, אך ההיפוסטומוס פלקוסטומוס אחרי זמן מה (בערך בגודל 15 ס"מ) מפסיק לאט לאט להיות יעיל ויהיה במקום אחד ולא ינקה ויהיה פעיל כמו שהיה בתור פריט קטן. ההיפוסטומוס פלקוסטומוס מאופיין בגוף רחב וקשיח, צבעו חום עד שחור עם נקודות חומות זהובות, גודלו הסופי של הפלקוסטומוס הוא 60 ס"מ, אך לרוב הוא מגיע לגודל של 40 ס"מ, בטבע ניתן לראות אותם בגודל 60 ס"מ, בבגרות הדג נעשה כהה יותר ויותר ורמת פעילותו יורדת עם הזמן. ההיפוסטומוס פלקוסטומוס פעיל בלילה וניתן לראות את רמת פעילותו בנוסף זמן ההאכלה הכי טוב לו הוא בלילה.

 

גידול באקווריום

ההיפוסטומוס פלקוסטומוס דורש אקווריום גדול מאוד של לפחות 270 ליטרים (ומומלץ אפילו יותר) עם שלל מרחב שחייה ודקורציה רבה. ההיפוסטומוס פלקוסטומוס יאהב לאכול מעט מהגזעים וגזעים יהיו נהדרים גם בתור דקורציה, בכללי דקורציה מתאימה לו תהיה מסלעה, גזעים, קוקוסים, מערות וכדומה (שימו לב לא לשים דברים חדים על מנת שהוא לא יפצע)… ההיפוסטומוס פלקוסטומוס עוזר מבחינת ניקיון אצות אך גם מלכלך המון בצואתו, לכן יש לעשות החלפות מים סדירות של פעם בשבוע 35% (אפשר יותר- בערך 40%) עם שאיבות רפש פעם בשבועיים- שלושה שבועות.

 

שותפים מתאימים

היפוסטומוס פלקוסטומוס הנו רגוע בהתנהגותו ולא תוקפני (למרות שפעמים מועטות מאוד יש קרבות בין זכרים על טרטוריה) במיוחד, גופו קשיח במיוחד וזה מהווה לו יתרו שלא יאכלו או יתקפו אותו. בכללי שילוב עמו יהיה באקווריום עם דגי קהילה שקטים, ההיפוסטומוס פלקוסטומוס ישלב נהדר גם עם פאקואים, אוסקרים, ארואנות פיקוקי באס ודגים גדולים דומים, השילוב לא בעייתי רק יש לשים לב שהפלקו גדול מספיק ולא יאכל ע"י הדגים הגדולים ממנו. *בחו"ל באקווריומים של פיראנות ודגים דומים משלבים אותו בגלל שהדג בעל מבנה גוף קשיח שקט ולא מהווה מטרה לפיראנות.

 

זיהוי בין המינים

בלתי אפשרי להבדיל בין המינים אצל ההיפוסטומוס פלקוסטומוס. בתקופת הרבייה (רק), הנקבה תהיה שמנה יותר.

 

רבייה

רביית ההיפוסטומוס פלקוסטומוס לרוב נעשת בבריכות גדולות של מספר קובים. הזוג יתבודד והנקבה תטיל ביצים והזכר יפרה. הזוג ישמור על הביצים והדגיגים.

 

מזון מומלץ

יש האומרים כי ההיפוסטומוס פלקוסטומוס יזון אך ורק מאצות, אך מרבית מקרי המוות של משפחת הפלקואים נגרמים כתוצאה מרעב. מזון מתאים בשבילו יהיה טבליות שוקעות המתאימות לשוכני קרקעית, יש לגוון בתזונתו ולהאכילו מידי פעם בטבליות בשריות ומידי פעם צמחיות. ניתן להאכילו בירקות כמו מלפפון שיתרמו לתזונתו ופעם בשבוע- שבועיים גם בתולעי דם.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן