ויאג'ה גוטולאטום

שם בעברית

ויאג'ה גוטולאטום

שם לועזי

Vieja guttulata

שם מדעי

Paraneetroplus guttulatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

צ. אמריקאים

מקור

גוואטמלה

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 30 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

24 – 30 מעלות

חומציות מים

8 – 7 pH

מליחות מים

כללי

ויאג'ה גוטולטום הוא אחד הדגים היותר יפים שמגיעים אלינו ממרכז אמריקה, והוא נפוץ ביותר אצל חובבי הויאג'ות בארץ ובעולם. מקורו המדויק של הדג הוא בגואטמלה, שם הוא נפוץ במגוון אזורי מחייה. הגוטולטום מתאפיין בפס השחור המפורסם שלו אשר נמשך לאורך כל גופו, וחוצה את קשקשיו המעוטרים לרוב בצבעים מגוונים מאוד הכוללים ירוק, כחול, צהוב וכ'ו.

 

גידול באקווריום

בהתאם לגודלו, הגוטולטום צורך מרחב שחייה לא קטן, ואקווריום בנפח מינימאלי של 400 ליטר. דקורציה אשר תטיב עם הגוטולטום תהיה שורשים מסיבים ואבנים גדולות. הגוטולטום דורש איכות מים סבירה אשר תתקבל ע"י פילטרציה טובה באקווריום, וניקוי וטיפול סדיר באקווריום. טווחי קשיות טובים בשבילו יהיו בין 10 ל20 DGH. רמת החמצן המומס במים צריכה להיות בינונית-גבוהה מאוד.

 

שותפים מתאימים

הגוטולטום לא דג רגוע ולא יסתדר עם דגים קטנים או חלשים במיוחד. שותפים מתאימים לגוטולטום יהיו ויאג'ות שונות, וציקלידים מרכז אמריקאים אחרים הדומים לו.יש לשים לב שבמהלך הרבייה הגוטולטום(בעיקר הזכרים) מעלים את רמת התוקפנות, לכן יש לשים לב טוב טוב שהם שומרים על רמת תוקפנות סבירה גם בתקופה זו.

 

זיהוי בין המינים

קל, לזכר מתפתח בבגרות ראש בעל בליה, בעוד לנקבות ראש שטוח. בנוסף הזכרים מקבלים צבעים מרשימים בהרבה מהנקבות.

 

רבייה

רביית הגוטולטום באקווריום לא מאוד קלה אך אפשרית בהחלט. לשם רבייה מוצלחת יש לשכן קבוצה גדולה באקווריום שנפחו מעל450 ליטר, ולחכות עד היווצרות זוג. לאחר שנוצר זוג יש להוציא את שאר הדגים מהאקווריום ולחכות עד להטלה. הנקבה תטיל מאות ביצים(כ600-700 ביצים לרוב),והדגיגים יבקעו לאחר כ72 שעות. לאחר הבקיעה יש לשמור על איכות מים מעולה באקווריום שבו נמצאים הדגיגים. הדבר אומר: שאיבות רפש מסיביות בהרבה, ובטווחים קצרים, החלפות מים רבות, ניקוין יסודי של מערכת הפילטרציה וכ'ו. את הדגיגים אפשר להאכילם בארטמיה או במזון איכותי גרוס דק.

 

מזון מומלץ

מבחינת מזון הגוטולטום לא בררן בכלל, הוא יקבל כל מזון בשרי וחי בשמחה, אך בכדי לתת לו תפריט מאוזן וטוב, ערבוב של מזון צמחי בהאכלות הוא בגדר חובה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן