ויאג'ה זונטוס

שם בעברית

ויאג'ה זונטוס

שם לועזי

oaxaca cichlid

שם מדעי

paraneetroplus zonatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

מקסיקו

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 25 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 31 מעלות

חומציות מים

מליחות מים

כללי

הויאגה זונטוס הינו אחת מפנינות מרכז אמריקה וידוע כדג גדול מרשים מאוד, יש האומרים שהוא אפילו "סמל הויאג'ות". מראהו של הדג מאופיין בגוף גדול עליו נמתח פס רחב ולא סימטרי בצבע שחור, צבע כחול מתכתי לאורך כל גופו(בדרך כלל בצורה של נקודות רבות), ובבליטה על ראשו במקרה של זכרים בוגרים. לעיתים תוחמים את סנפיריו צבעים בולטים כמו ירוק או אדום.

 

גידול באקווריום

היות ומדובר בדג גדול יש לספק לו מיכל של 350 ליטר לכל הפחות ומומלץ בהחלט נפח גדול יותר. מבחינת איכות המים, הזונטוס דורש איכות מים סבירה פלוס. דקורציה אשר תטיב עם דג זה תהיה גזעים מסוג כלשהו ואבנים גדולות ויציבות. יש להקפיד על יצירת טריטוריה ומרחב שחייה מכיוון שהזונטוס דג אגרסיבי וגדול. אין לשלב במיכל צמחים מאף סוג, אולי למעט בודדים(הדג לא יהסס לעקור ממקומם צמחים ולאכול אותם).

 

שותפים מתאימים

מדובר בדג אגרסיבי למדי. יש לשכנו עם ציקלידים מרכז אמריקאים ושאר דגים השווים לו בגודלו, לעיתים אפשרי לשלב גם Lים גדולים. לא יהסס להיכנס למלחמות טריטוריה ולפצוע דגים קטנים ממנו.

 

זיהוי בין המינים

אין הבחנה חד משמעית בכל המקרים. לרוב הזכר יציג צבעים חזקים משל הנקבה ובמקרים רבים יפתח בליטה על ראשו אותה לא ניתן לראות אצל נקבות. יש האומרים שהזכרים גדולים יותר מהנקבות.

 

רבייה

לא קלה. לאחר יצירת זוג יתחיל הזכר באגרסיביות כלפי הנקבה ולאחר מכן כלפי כל שוכני האקווריום. השלב השני ברבייה יהיה ניקוי אזור ההטלה ע"י שני בני הזוג. לאחר מכן תתבצע הטלה והפריה. הדגיגים יבקעו לאחר 48 שעות מרגע ההפריה. את הדגיגים יש להאכיל בהתחלה בארטמיה מובקעת, ולאחר מכןן לאט לאט לעבור למזון חי, ומזון בוגרים מרוסק.

 

מזון מומלץ

בטבע הדג משלב תזונה בשרית וצמחית, ולכן מומלץ להאכילו במזון בשרי וצמחי ולתגבר ע"י מזון חי או קפוא. מזג שותפים לאקווריום: סמי- אגרסיבי. לא יהסס להיכנס למלחמות טריטוריה ולפצוע דגים קטנים ממנו. ציקלידים מרכז אמריקאים ושאר דגים השווים לו בגודלו, לעיתים אפשרי לשלב גם Lים גדולים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן