זברה ציקליד

שם בעברית

זברה ציקליד

שם לועזי

Convict Cichlid

שם מדעי

Archocentrus nigrofasciatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

מרכז אמריקה- גואטמלה, קוסטה ריקה, אל סלבדור.

נפח אק' מומלץ

לפחות 80 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 15 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג הזברה ציקליד מגיע אלינו ממרכז אמריקה מגואטמלה, קוסטה ריקה ואל סלבדור. דג הזברה ציקליד מצוי בשם נוסף והוא "זברה מידי אסיר". הזברה ציקליד מאופיין בגוף עגול עד אליפסי כאשר הגרסה הרגילה הוא גוף לבן עם פסים שחורים עליו וגם כן פנים שחורות, אך יש את גרסת האלבינו שהיא לא פחות יפה או נפוצה והגוף של הזברה בצבע לבן כולו, דג הזברה ציקליד גדל לגודל של 15 ס"מ. בכללי דג הזברה ציקליד נפוץ במיוחד בכל העולם (וגם בארצנו ישראל) ובמיוחד פה בישראל. בכללי דג הזברה ציקליד אהוב מאוד בקרב בחובבים בגלל צרכיו המינימלים, צבעיו היפים, והריבוי המהיר והקל מאוד של הדג וכמובן הסתגלותו ללא צרכים מיוחדים למים וכמובן ללא צרכים מיוחדים בריבוי שלו.

 

גידול באקווריום

הזברה ציקליד הנו דג חזק במיוחד שלא דורש הרבה, יש לגדל יחידה באקווריום של כ- 80 ליטרים ליחידה וזוג באקווריום של החל מ- 100 ליטרים. יש לשים באקווריום המון מקומות מסתור מאחד והדג הנו טרטוריאלי במיוחד ויאהב להסתתר, מקומות מסתור אדאלים יהיו גזעים, סלעים/מסלעה, קוקסים, מערות וכו'. יש לעשות החלפות מים סדירות באקווריום בו חי הזברה ציקליד מאחר והוא נוטה ללכלך לא מעט את המים בהפרשותיו (לדומה), בנוסף לכך החלפות מים של 40-50% בשבוע יועילו לחייו של הזברה ציקליד, מומלץ מאוד לעשות שאיבות רפש אחת לשבועיים או שלושה (מומלץ שבועיים). בנוסף לכך, מערת פילטרציה חזקה מומלצת. הזברה ציקליד נוטה לחפור בחצץ/חול, מומלץ לשים מצע חולי על מנת להקל לו את העבודה.

 

שותפים מתאימים

הזברה ציקליד נוטה להיות תוקפני, ובמיוחד כאשר יש זוג הוא מטיל הרבה ומי שמקרב לאזור הזה יש תקיפות עד מוות לפעמים של הזוג. בכללי שילוב יהיה באקווריום של החל מ- 130 ליטרים עם אמריקאים בגדלים דומים בתוקפנותם וצרכיהם, שילוב יהיה עם אוסקרים, גרין טרור וכדומה. הזברה ציקליד יתקוף דגים גדולים ממנו וקטנים ממנו ואף יהרוג אותם במקרים מועטים.

 

זיהוי בין המינים

קל ביותר, הנקבה בזמן הרבייה (אחת לחודש) תהיה אדומה מאוד באזור הזימים וסנפירי החזה וסנפיר הגב. בנוסף לכך הנקבה גדלה לגודל של 12 ס"מ לעומת הזכר שיגיע לגודל של 15 ס"מ.

 

רבייה

רביית הזברה ציקליד אפשרית וקלה במיוחד, יש לשלב זכר על שתי נקבות ולחכות להתבודדות של זוג מסוים,לאחר מכן מומלץ להעביר את הזוג לאקווריום משלו (של החל מ- 100 ליטרים) או לדאוג למקומות מסתור רבים ומקומות הטלה רבים בהם ימקם הזוג. בשלב זה של הרבייה הזוג תוקפני ביותר כלפי כל השותפים עמו באקווריום. הנקבה תטיל את הביצים על משטח חלק כלשהו או שתחפור בור באקווריום ושם תטיל אותם, הזכר לאחר ההטלה יפרה את הביצים. לאחר כיומיים עד שלושה היה בקיעה של הביצים, ההורים ידאגו לביצים בחירוף נפש ולא ייתנו לשום דג או משהו לקחת אותם או לפגוע בהם. בחודש הראשון מומלץ להאכיל את הדגיגים במוזן חי על מנת לשפר את תזונתם וכמות החלבונים שבגופם. לאחר כחודש וחצי אפשר להעביר את הדגיגים לאקווריום נפרד שהם יהיו בו עם דגים.

 

מזון מומלץ

דג הזברה ציקליד הנו אוכל כל, תזונתו העיקרית היא מזון בשרי. יש להאכיל את הזברה ציקליד במזונות איכותיים מסחריים על מנת שלמור על צבעים מרשימים של הדג, בנוסף למזון הבשרי יש לגוון עם מזון צמחי מידי פעם (אך לשמור שהמזון הבשרי יהיה העיקרי). ניתן פעם בשבוע להאכיל במלפפון/ענבים או כל ירק דומה על מנת לגוון במזון הצמחי או לגוון במזון הבשרי שנין להאכיל בתולעי דם, תולעי קליפורניה ומזונות קפואים או חיים דומים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן