חייל ונוסטוס

שם בעברית

חייל ונוסטוס

שם לועזי

venustus

שם מדעי

Nimbochromis venustus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם מלאווי, אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 220 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 22 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

23 – 27 מעלות

חומציות מים

8 – 9 pH

מליחות מים

כללי

חייל ונוסטוס הוא הפלוכורמיס יפייפה, אשר מגיע אלינו מאגן מלאווי שבאפריקה. מבנה גופו, המאפיין את רוב הדגים מקבוצת החיילים הוא מוארך, ומעט שפיצי באיזור הפה. ללא קשר מיוחד לשמו, דוגמת צבעיו של החייל ונוסטוס כוללת צבעי צהוב וכחול עם כתמים שחורים, אשר דומים מעט לאותם צבעים המשמשים דגים רבים להסוואה. מטרת הסוואה זו במקרה של דג זה, היא להיות לעזר בשיטת הצייד של החייל בטבע, הכוללת מארב לדגים קטנים ע"י התחפרות במצע האגם, דבר אשר חוסך לדג את המרדף אחר טרפו. לעיתים דג זה אף משחק עצמו פני מת על מנת לא לעורר חשד בטרפו.

 

גידול באקווריום

בשל היותו ציקליד פעלתני ולא קטן מימדים, יש לשכן את החייל ונוסטוס באקווריום בנפח של 300 ליטרים לכל הפחות, אשר יכיל מסלעה בינונית. יש לזכור כי אין לעצב את האקווריום בצורה אשר תגביל את מרחב שחייתו של הדג בצורה ניכרת. מבחינת ערכי המים דג זה לא נחשב לדג דורשני מאוד ויסתפק בתנאים טובים בלבד. יש לדאוג לפילטרציה הולמת ולהחלפות מים סדירות בלבד באקווריום בו הוא משוכן.

 

שותפים מתאימים

מדובר בדג אגרסיבי למדי ביחס לדגים אחרים מאגם מלאווי. יש לשכנו עם ציקלידים גדולים וברמת אגרסיביות דומה לזו שלו בלבד. אין לשכנו עם דגים קטנים ממנו או עם דגים רגועים ושקטים. החייל ונוסטוס לא יהסס לטרוף כל דג אשר יכנס לפיו.

 

זיהוי בין המינים

קל ומוחלט. הזכרים צבעוניים מהנקבות, ומציגים צבעי צהוב, כחול ושחור, בעוד שהנקבות מציגות צבעים דהויים יותר בגווני חום וירוק.

 

רבייה

רביית חייל ונוסטוס אפשרית בהחלט ומתבצעת בשיטת "דגירת פה". הדג מגיע לבגרות מינית בגיל שנה וחצי בממוצע. על מנת לזרז רבייה יש לשכן להקת חיילים באקווריום רבייה יעודי אשר יכיל מסלעה מכובדת ומצע חולי טבעי. על הלהקה להכיל דגי חייל ונוסטוס ביחס של זכר על כל 5 נקבות. לאחר זמן מה יווצר באקווריום זוג אשר ישאר לכל חייהם של שני בני הזוג. לאחר היווצרות הזוג תתבצע ההטלה- הנקבה תטיל בין 5 ל150 ביצים והזכר יפרה אותן. לאחר בקיעת הדגיגים תשמור הנקבה את הדגיגים בפייה עד לגיל 25 ימים לערך. את דגיגי החייל ונוסטוס יש להאכיל בארטמיה מובקעת ובמזון הורים גרוס דק.

 

מזון מומלץ

בטבע, ניזון דג זה מחסרי חוליות ומדגים קטנים ממנו. באקווריום הביתי, יש להאכילו במזון בשרי מלא לציקלידים ובאוכל חי/קפוא על בסיס קבוע(3 פעמים בשבוע). נכתב ונערך ע"י: MR.11

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *