חייל לוינגסטוני

שם בעברית

חייל לוינגסטוני

שם לועזי

Livingstoni

שם מדעי

Nimbochromis livingstonii

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם מלאווי, אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 28 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 27 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

חייל לוינגסטוני הוא הפלוכורמיס יפייפה, אשר מגיע אלינו מאגן מלאווי שבאפריקה. מבנה גופו, המאפיין את רוב הדגים מקבוצת החיילים הוא מוארך, ומעט שפיצי באיזור הפה. ללא קשר מיוחד לשמו, דוגמת צבעיו של החייל הלוינגסטוני כוללת צבעי חום- ירקרק, אשר דומים לאותם צבעי חום המשמשים דגים רבים להסוואה. מטרת הסוואה זו במקרה של דג זה, היא להיות לעזר בשיטת הצייד של החייל לוינגסטוני בטבע, הכוללת מארב לדגים קטנים ע"י התחפרות במצע האגם, דבר אשר חוסך לחייל לוינגסטוני את המרדף אחר טרפו. לעיתים דג זה אף משחק עצמו פני מת על מנת לא לעורר חשד בטרפו.

 

גידול באקווריום

בשל היותו ציקליד פעלתני ולא קטן מימדים, יש לשכן את החייל לוינגסטוני באקווריום בנפח של 300 ליטרים לכל הפחות, אשר יכיל מסלעה בינונית. יש לזכור כי אין לעצב את האקווריום בצורה אשר תגביל את מרחב שחייתו של הדג בצורה ניכרת. מבחינת ערכי המים דג זה לא נחשב לדג דורשני מאוד ויסתפק בתנאים טובים בלבד. יש לדאוג לפילטרציה הולמת ולהחלפות מים סדירות בלבד באקווריום בו הוא משוכן.

 

שותפים מתאימים

מדובר בדג אגרסיבי למדי ביחס לדגים אחרים מאגם מלאווי. יש לשכנו עם ציקלידים גדולים וברמת אגרסיביות דומה לזו שלו בלבד. אין לשכנו עם דגים קטנים ממנו או עם דגים רגועים ושקטים. החייל לוינגסטוני לא יהסס לטרוף כל דג אשר יכנס לפיו.

 

זיהוי בין המינים

קשה אך אפשרי. בתקופת הרבייה הזכרים נהיים צבעוניים מהנקבות ומציגים צבעי כחול וכתום על גופם וסנפיריהם בהתאמה.

 

רבייה

רביית חייל לוינגסטוני אפשרית בהחלט ומתבצעת בשיטת "דגירת פה". הדג מגיע לבגרות מינית בגיל שנה וחצי בממוצע. על מנת לזרז רבייה יש לשכן להקת חיילים באקווריום רבייה יעודי אשר יכיל מסלעה מכובדת ומצע חולי טבעי. על הלהקה להכיל דגי חייל לוינגסטוני ביחס של זכר על כל 5 נקבות. לאחר זמן מה יווצר באקווריום זוג אשר ישאר לכל חייהם של שני בני הזוג. לאחר היווצרות הזוג תתבצע ההטלה- הנקבה תטיל בין 5 ל150 ביצים והזכר יפרה אותן. לאחר בקיעת הדגיגים תשמור הנקבה את הדגיגים בפייה עד לגיל 25 ימים לערך. את דגיגי החייל הלוינגסטוני יש להאכיל בארטמיה מובקעת ובמזון הורים גרוס דק.

 

מזון מומלץ

בטבע, ניזון דג זה מחסרי חוליות ומדגים קטנים ממנו. באקווריום הביתי, יש להאכילו במזון בשרי מלא לציקלידים ובאוכל חי/קפוא על בסיס קבוע(3 פעמים בשבוע). נכתב ונערך ע"י: MR.11

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה