חתול זנב אדום

שם בעברית

חתול זנב אדום

שם לועזי

חתול זנב אדום

שם מדעי

Phractocephalus hemioliopterus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום אמריקה- האמזונס, הריו נגרו.

נפח אק' מומלץ

לפחות 3700 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 100 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

29 – 21 מעלות

חומציות מים

6.9 – 5.5 pH

מליחות מים

כללי

דג החתול זנב אדום מגיע אלינו מדרום אמריקה כאשר תפוצתו הנרחבת ביותר היא באגם האמזונס, ניתן למצוא אותו גם בנהר הריו נגרו. הדג חתול זנב אדום הוא בין החתולים הגדולים ביותר שחיים באזור האמזונס ובכלל בדרום אמריקה ואחד החתולים התוקפניים ביותר שחיים שם. דג החתול זנב אדום מגיע לגודל מרשים של מעל מטר בטבע, ובאקווריום הביתי הוא לא יעברו את ה100 ס"מ (מטר), בנוסף למידותיו הגדולות חתול זנב אדום יכול לשקול בין 80-100 קילו והוא בעל גוף חזק במיוחד. גוו של החתול זנב אדום עבה ורחב, בעיקר בסוף סנפירי גבו והסנפיר האחורי שלו יש צבע אדום חזק, בנוסף לכך גופו העליון בצבע שחור אפור (חזק) ועם נקודות בעיקר באזור ראשו שהנקודות בצבע שחור בטנו לבנה צהבהבה, במידה ונוגעים בסנפיריו נשאר במעט צבע אדום על היד. דג החתול זנב אדום בעל פה שנפתח לגודל גדול מאוד ובעל לסתות חזקות ושיניים קטנטנות לאורך לסתותיו שיפצעו בקלות כל מי שנוגע בהן. דג החתול זנב אדום פעיל בעיקר בלילה ובטבע זאת השעה שבה הוא יוצא לטרוף את מזונו. דג החתול זנב אדום בטבע בשעות האור לא יהיה פעיל ויתחבר בנקיקים ובמערות וכמובן בין צמחייה גבוהה.

 

גידול באקווריום

דג החתול זנב אדום גדל לגודל ענקי של עד 100 ס"מ (מטר) ודורש אקווריום בעל שטח שחייה רחב וכמובן עם שלל מקומות מסתור. דג החתול זנב אדום דורש אקווריום עם זכוכית יחסית עבה בגלל עצמתו, הדג יכול לשבור ולהעיף דברים ובסופו של דבר גם לשבור את הזכוכית של האקווריום, בכללי הוא דורש אקווריום בסדר גודל של 3700 ליטרים ויותר כאשר אורך האקווריום 5 מטר עומקו לפחות מטר וגובהו באזור המטר עשרים, חשוב מאוד לדאוג למקומות מסתור אידאלים באקווריום בו הוא גדל, מקומות מסתור אלו יהיו גזעים, מערות כלהן, סלעים/מסלעה צמחייה גבוהה שהוא לא יוכל לעקור ממקומה וכדומה, יש לשים לב שהדקורציה אשר מכניסים מספיק כבדה ולא יהיה מצב שהוא יעיף אותה, מצע חולי מומלץ מאחר ויש לו נטייה להתחכך בחצץ אז שלא יפצע ומומלץ לדאוג לתאורה עמומה באקווריום בו הוא חי כי הוא לא אוהב תאורה חזקה. דג החתול זנב אדום מלכלך לא מעט את האקווריום בו הוא גדל, יש לדאוג לפילטרציה חזקה באקווריום בו הוא חי ולעשות החלפות מים של 40-50% בשבוע וכמובן שאיבות רפש פעם בשבועיים (גג שלושה).

 

שותפים מתאימים

דג החתול זנב אדום הוא טורף מובהק שיאכל ויתקוף כל דג שיכנס לפיו ואף גדולים ממנו ומפיו. ברמה העקרונית שילוב מתאים אתו יהיו דגים גדולים כמו פאקואים, ארואנות, פיקוקי באס, ובכללי אמריקאים גדולים ודגים שיוכלו להגן על עצמם.

 

זיהוי בין המינים

זנבו של הזכר במעט יותר אדום משל הנקבה, ברמה העקרוני הזיהוי בין המינים קשה עד בלתי אפשרי.

 

רבייה

רביית החתול זנב אדום אינה אפשרית באקווריום הביתי ולא הוצלחה מעולם. בעבר ניסו לעשות זאת בשילוב עם הורמונים וגם זה לא הצליח.

 

מזון מומלץ

החתול זנב אדום ניזון מאוכל חי בדרך כלל, קשה מאוד אך אפשרי להרגילו למזון ייבש. בכללי ניתן להאכילו בדגים, סרטנים, שרימפסים חיים וקפואים, תולעי דם, תולעים חיות וקפואות, מגוון מזונות קפואים למינהם וחסרי חוליות. במידה ומרגילים אותו למזון ייבש יש להאכילו באוכל בשרי שוקע.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן