חתול מתהפך

שם בעברית

חתול מתהפך

שם לועזי

Upside Down Cat

שם מדעי

Synodontis nigriventris

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

אפריקה- קונגו וקמרון

נפח אק' מומלץ

לפחות 60 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 10 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 26 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

החתול מתהפך מגיע אלינו מאפריקה מקונגו וקמרון מנהרות מים מתוקים. החתול מתהפך קיבל את שמו בגלל שהוא מעל 95% מזמנו הפוך וכמובן בלל צורת שחייה הלא שגרתית (על הגב), החתול מתהפך בעל גוף קשיח וסנפיר גבו גבוהה במיוחד ומרשים, החתול המתהפך בעל בטן כהה במיוחד וגוף בצבע חום עד חור עם נקודות מועטות בצבע חום ככה. בטבע (וגם באקווריום הביתי) החתול מתהפך פעיל במיוחד גם ביום ובמיוחד בלילה, בנוסף לכך הוא נוטה להיות באמצע עד גבוה האקווריום מאחר ובטבע הוא אוהב לחפש מזון כמו חרקים, פירות ומזונות דומים בחלקו העליון של הנהר.

 

גידול באקווריום

החתול מתהפך הוא דג חזק במיוחד ומתאים למתחילים בגלל אופיו הסלחני, בגלל שהוא רגוע בהתנהגותו ובגלל צרכיו המינימלים. החתול מתהפך דורש אקווריום של 50-60 ליטרים לפחות עם המון מקומות מסתור מאחר וחתול זה נוטה להתחבא הרבה, מקומות מסתור כמו קוקסים, צמחייה צפה ושתולה בצורה סבוכה (בכללי צמחייה חיה מומלצת לשילוב באקווריום בו חי החתול המתהפך), גזעים, מערות וכדומה. יש לעשות החלפות מים סדירות של 30-40%בשבוע ושאיבות רפש אחת לשלושה שבועות באקווריום בו החתול מתהפך חי, בנוסף מערכת פילטרציה חזקה מומלצת מאחר והחתול מתהפך נוטה ללכלך. באקווריום בו חי החתול מתהפך יש לשמור על ערכים מעולים מאחר והוא רגיש לפרמטרים לא יציבים וזה גורע מאיכות חייו.

 

שותפים מתאימים

החתול מתהפך הוא שקט וגרוע ושותפים מתאימים עמו יהיו דגים כמו גרמים, גופים, טטרות ניאונים ושאר דגי הקהילה הרגועים והשקטים. דגים גדולים ותוקפניים יהרגו או יפצעו קשה את החתול המתהפך.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים קשה, לרוב הזכר בעל צבעים יפים ומגוונים משל הנקבה, הנקבה בעלת צבעים יותר דהויים בעצם.

 

רבייה

רבייה באקווריום בו החתול מתהפך חי היא אפשרית, הרבייה קשה במעט. יש לשלב מספר זכרים ונקבות באקווריום עד ליצירת הזוג. יש למלא את האקווריום במערות, גזעים, צינורות וכל דבר חלול שבו הזוג יוכל להטיל. הנקבה תטיל עד 450 ביצים והזכר יפרה אותם. הזוג ישמור על הביצים והדגיגים שיבקעו לאחר מכן. יש להאכיל את הדגיגים בשבועיים שלושה הראשונים במזון חי.

 

מזון מומלץ

החתול מתהפך הנו אוכל כל, יש לגוון בתזונתו. יש להאכילו במזונות מסחריים שוקעים שעיקרם הוא בשרי ובנוסף גם מזון צמחי. פעם בשבוע ניתן להאכיל אותו בירקות כמו ענבים או מלפפון, או פעם בשבוע במזונות קפואים (חיים) כמו תולעי דם, תולעי קליפורניה, ארמטיה וכדומה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן