חתול שוקולד

שם בעברית

חתול שוקולד

שם לועזי

Raphael Catfish

שם מדעי

Platydoras Costatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום אמריקה- ברזיל, פרו, ונצואלה.

נפח אק' מומלץ

לפחות 120 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 17 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 28 מעלות

חומציות מים

6.6 – 7.6 pH

מליחות מים

כללי

דג החתול שוקולד מגיע אלינו מדרום אמריקה- ברזיל, פרו, ונצואלה, שם הוא חי במקורות מים מתוקים למנהם. שם נוסף שיש לחתול שוקולד הוא "חתול רפאל". דג החתול שוקולד גדל לגודל של 17 ס"מ בערך, בטבע הוא יגיע לגודל שיעבור את ה- 20 ס"מ לפעמים. דג החתול שוקולד מתאפיין בגוף מחוספס מאוד ופסים שחורים ולבנים על גופו, לחתול השוקולד יש קוצים דוקרניים בסנפיר הגב וסנפירי החזה, הקוצים לא ארסיים. כאשר דג החתול שוקולד מפחד/מרגיש מאוים הוא יוצר צקצוקים וסדרת קולות דומים על מנת להרתיע את האויב. החתול שוקולד הוא לא דג פעיל במיוחד, ויהיה פעיל ותזוזתי בעיקר בלילה, כאשר האקווריום וסביבתו חשוכים לגמרי, בשעות הללו בטבע הוא יוצא "לצוד" את מזונו ולאכול.

 

גידול באקווריום

דג החתול שוקולד הינו דג עמיד במיוחד ויחיה בשלל תנאי מים, בגלל עמידותו הוא דג שמתאים מאוד למתחילים בתחום. דג החתול שוקולד בעל חוש ריח מצוין ויריח כל פיסת אוכל שתגיע לקרקעית. דג החתול שוקולד הוא דג שדורש מרחב שחייה רב ואקווריום בנפח של החל מ- 45 ליטרים ליחידה עם פילטרציה ושלל מקומות מסתור. מאחר ודג החתול השוקולד נוטה ללכלך בהפרשותיו (צואתו) את האקווריום וקרקעיתו מומלץ להשתמש בפילטר מסיבי של לפחות פי 4 מנפח האקווריום, בנוסף יש לעשות שאיבות רפש פעם בשבועיים. דג החתול שוקולד פעיל בלילה בדרך כלל, בגלל זה כל היום הוא נוטה להתחבא, מקומות מסתור אדאלים ומתאימים לו יהיו מערות גדולות, גזעים, גזעים חלולים, צמחייה סבוכה, קוקסים, צינורות חלולים וכל אמצעי דומה. דג החתול שוקולד יעדיף תאורה עמומה יחסית ולא חזקה.

 

שותפים מתאימים

דג החתול שוקולד נראה דג די שקט אך זאת טעות של המון מגדלים, הוא יאכל כל דג שיכנס לפיו (הוא צד בלילה דגים בדרך כלל, כאשר הם ישנים). דג החתול שוקולד נוטה אף להציק לחתולים ודגים קטנים ממנו, אך ביחס להמון דגים הוא מעט תוקפני. דג החתול שוקולד יחיה גם עם ציקלידים גדולים ממנו ועם דגים להקה גדולים שלא יכנסו לפיו.

 

זיהוי בין המינים

לא ניתן להבדיל בין המינים.

 

רבייה

לא תועדה/הוצלחה רבייה באקווריום הביתי.

 

מזון מומלץ

דג החתול שוקולד היא הכל, הוא בעצם דג שניזון ממזון בשרי וצמחי. ניתן להאכילו במזון שוקע בשרי וצמחי, תולעי דם, שרימפסים, מלפפון, קישוא, ועוד מזונות דומים. בכללי דג זה לא בררן, ואם יגיע משהו לקרקעית הוא יגיע מהר כדי לבדוק מה זה וכמובן אם זה אכיל.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן