טמוצקילה סיבולדי

שם בעברית

טמוצקילה סיבולדי

שם לועזי

Tomocichla sieboldii

שם מדעי

Tomocichla sieboldii

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

מרכז אמריקה – קוסטה ריקה, פנמה

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 25 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

26 – 29 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

הטמוצקילה סיבולדי אינו דג צבעוני ובעל צבעים עיקריים של שחור ולבן המתחלקים על גופו בצורה של פס עבה ושחור הנמתח לאורך החלק העליון של הגוף ומכסה הזימים. מבחינת מראה, הדג מאופיין בגוף שונה מאוד ביחס לציקלידים מרכז אמריקאים גדולים אחרים. גופו מוארך ומסתיים בקדמת פנים הנתחמת בצורת משולש כהה זווית בדומה לציקלידים רבים מאגם מלאווי שבאפריקה. הטמוצקילה סיבולדי אשר התגלה לאדם בשנת 1863 הינו דג אחד מתוך משפחה מצומצמת של ציקלידים בשם "טמוצקילות" המונה 3 מינים.

 

גידול באקווריום

נפח אקווריום מומלץ יהיה 200 ליטר לכל הפחות, עם מרחב שחייה גדול. לשם דימוי הסביבה הטבעית של הדג מומלץ מאוד לשלב זרימות חזקות במיכל, וחצץ(חולי או גרוס דק). במידה ורוצים לעצב את המיכל יש להשתמש בגזעי סחף ובסלעים לא גבוהים במיוחד. באקווריום בו משוכן טמוצקילה סיבולדי לא מומלץ לעצב בעזרת שורשים מפותלים/ בניית מסלעות אשר יגבילו את מרחב השחייה שלו. מבחינת ערכי מים דג זה דורש ערכים כמעט מושלמים, ואין להתפשר על פילטרציה נחותה או שאר דברים שיכולים לפגוע באיכות המים באקווריום בו משוכן דג זה.

 

שותפים מתאימים

מדובר בדג לא אגרסיבי במיוחד. שותפים אידיאליים לו יהיו מרכז אמריקאים סמי אגרסיביים. יש אפשרות לשלבו גם עם דרום אמריקאים גדולים.

 

זיהוי בין המינים

לא חד משמעית עד להתחלת חיזורים והטלות. הזכרים גדולים מהנקבות ולעיתים גם בעלי צבעים חזקים מהן.

 

רבייה

אפשרית בהחלט אך לא קלה. הטמוצקילה סיבולדי הינו מטיל מצע. על מנת להתחיל בתהליך הרבייה יש תחילה ליצור זיווג ע"י גידול כמה פרטים מגיל צעיר אשר יבחרו בעצמם ובדרך טבעית את בני הזוג. לאחר יצירת זיווג מוצלח יש להתחיל בדימוי עונת היובש ע"י הורדת מפלס המים במיכל והעלאת הטמפרטורה במים, ומיד לאחר מכן להתחיל ולדמות את עונת הגשמים בעזרת הורדת הטמפרטורה בהדרגה, והעלאת מפלס המים בשנית עד להתחלת חיזורים והטלות. לאחר ההטלה הראשונה, יחל הזוג במחזוריות של הטלות. כ100 ביצים בכל הטלה. במהלך הרבייה ובמיוחד במהלך השמירה על הביצים יהפכו שני בני הזוג לאגרסיביים במיוחד ומומלץ לבודד אותם ואת הביצים למיכל נפרד. לאחר בקיעת הדגיגים אין דאגה לאכילתם ע"י ההורים כיוון שהטמוצקילה סיבולדי ידוע כ"הורה מצטיין" ונוהג לשמור על דגיגיו בקנאות.

 

מזון מומלץ

תזונה צמחית בעיקרה. חובה לשים דגש על מזון צמחי איכותי. יש לגוון מידי פעם עם מזון בשרי על מנת להעשיר את הדג בחומרים ולחזק את התחושה הטבעית שלו. נכתב ונערך ע"י:MR.11

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן