טרופאוס אדום צ'ימבה

שם בעברית

טרופאוס אדום צ'ימבה

שם לועזי

Tropheus red chimba

שם מדעי

Tropheus sp.red chimba

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם טנגניקה,חוף צ'ימבה

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 13 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

צמחוני

טמפ' מומלצת

24 – 26 מעלות

חומציות מים

8.6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

טרופאוס אדום צ'ימבה נמצא במשפחת ה SP.RED שבתוכה נמצא גם הטרופאוס אדום, מוליירו. מקורו של דג זה באגם טנגניקה – אזור החוף צ'ימבה. גודלו המקסימלי הינו 13 ס"מ בערך. הטרופאוס אדום צ'ימבה מאופיין בצבע גוף צהוב-כתום ופסים חומים כהים לאורכו. דגים בסטרס, במצב דומיננטי בלהקה וטרם רבייה ישנו את צבעיהם.

 

גידול באקווריום

מיכל מתאים לגידול טרופאוס אדום צ'ימבה יהיה בנפח של לא פחות מ-250 ליטרים. דקורציה מתאימה לאקווריום תכיל בעיקר סלעים, ניתן לעשות מסלעה שתשמש למקומות מסתור, טריטוריה ורבייה, ניתן להשתמש גם בגזעי סחף- בין היתר גזעי מופאני ובצמחים עמידים וחזקים כגון אנוביות, וולסנריות,מיקרוזוריומים ועוד. רקע בהיר יבהיר את צבעי הדג ובכך ידגיש אותם, בעוד שרקע כהה ישחיר את גווני הצבעים של הטרופאוס אדום צ'ימבה, כך גם לגבי צבע הסלעים והחצץ. הטמפרטורה האופטימלית לטרופאוס אדום צ'ימבה נעה בין 24 ל-26 מעלות צלזיוס. החלפות מים סדירות בתדירות גבוהה יסייעו לדגים בהבלטת-צבעיהם המרשימים ויעודדו הטלות.

 

שותפים מתאימים

הטרופאוס אדום צ'ימבה נחשב לאגרסיבי כלפי בני מינו ולכן צריך לספק להם מרחב שחייה וכמה אזורים באקווריום אשר יוכלו להפוך אותם לטרטוריה משלהם. את הדג ניתן לשלב עם גובים(גובי טנגיקה) וטרופאוסים אחרים, יש לשים לב כי הטרופאוס אדום צ'ימבה כמו שאר הטרופאוסים ניזון מתזונה צמחית ולכן מומלץ לשלב דגים הניזונים גם הם מתזונה צמחית. מומלץ גם שהשותפים יהיו מאותו אזור גיאורפי – אגם טנגניקה.

 

זיהוי בין המינים

ניתן להבדיל בין מיני הטרופאוס אדום צ'ימבה דרך בדיקת הפפילה הגנטית, פפילת הנקבות קצרה ועגלגלה יותר מאשר לזכרים ארוכה וצרה יותר. יחד עם זאת נזכרים יהיו גדולים יותר מן הנקבות ויפגינו מופע צבעים עשיר וחזק יותר מהנקבות שצבעיהם יהיו עמומים ודלים יותר.

 

רבייה

הטרופאוס אדום צ'ימבה הינו דוגר פה, בתהליך הרבייה הנקבה תשמור בפייה את הביצים ולאחר מכן הזכר יפרה אותן, הנקבה תחזיק את הדגיגים בפה למשך 3 שבועות ולאחר מכן תפלוט אותם. ניתן לינוק את הביצים אל אינקובטור ולגדלם בנפרד. בימים הראשונים הדגיגים יזונו משק חלבון, לאחר מכן יש להאכילם [ניתן להאכיל באינזופוריה ובמזונות נוספים שיתאימו לגודלם].

 

מזון מומלץ

הטרופאוס אדום צ'ימבה הינו דג צמחוני, ניתן לגוון בין מזונות צמחוניים שונים. ניתן להעשיר את תזונתו במזונות קפואים כמו לדוגמא ספירולינה. במידה ומשלבים דגים קרניבורים [אוכלי בשר] חשוב לדאוג כי עיקר תזונת הטרופאוס תיהיה צמחית על מנת שלא תפגע בקיבתו.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן