טרופאוס קיפילי

שם בעברית

טרופאוס קיפילי

שם לועזי

Tropheus kipili

שם מדעי

Tropheus brichardi kipil

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

טרופאוסים

מקור

אגם טנגניקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 13 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

צמחוני

טמפ' מומלצת

24 – 27 מעלות

חומציות מים

8 – 9 pH

מליחות מים

כללי

הטרופאוס קיפילי אשר מגיע אלינו מאגם טנגניקה מאוד פופולרי באקווריום בקרב חובבים רבים בשל צבעיו היפים. הטרופאוס קיפילי מתאפיי בגוף בצבעים סגול עם פסים צהובים. כמו כל בני מינו הטרופאוס קיפילי ניזון מאצות בטבע ולכן מומלץ שתזונתו תיהיה מורכבת ממזון צמחי אך יש לגוון בתזונתו). את טרופאוס זה רצוי לגדל בקבוצות גדולות מכיוון שהוא מאוד תוקפני וכדי להפחית את ההצקות של הזכרים רצוי לגדל בקבוצות גדולות.

 

גידול באקווריום

הטרופאוס קיפילי דורש נפח מינימלי של 250 ליטר ולא פחות מזה. טמפרטורה מומלצת היא 24-26 מעלות, PH מתאים לו יהיה 8-9. מומלץ מאוד שתיהיה דקורציה כמו סלעים, גזעים, שורשים ועוד כדי לתת לו את התחושה של הטבע ובנוסף לספק מקומות מסתור אדאלים ברגע שיהיו הצקות/תקיפות ולנקבות שנתקפות בזמן החיזור. חשוב מאוד לבצע החלפות מים ושאיבות רפש מכיוון שדג זה כמו כל הציקלידים מלכלך הרבה, פעם בשבוע לעשות החלפה של כ-40% (בערך) ושאיבות רפש אחת לשבועיים גם בסדר. נוסף לכך צריך פילטר חיצוני המחליף את המים לפחות 4.5 פעמים בשעה.

 

שותפים מתאימים

הטרופאוס קיפילי הוא דג להקה ומומלץ לספק ללהקה אחת אקווריום יעודי רק להם, וסביר להניח שגם תהינה שם רבייה קלה יותר והאקווריום "יפרח" יותר. בכל מקרה שילוב אדאאלי יהיה עם דגים נוספים בגודלו ובאותה רמת תוקפנות, שימו לב על התזונה שהיא אותה תזונה, הכי מומלץ טרופאוסים נוספים רק סוגים שונים.

 

זיהוי בין המינים

בגיל צעיר הזיהוי קשה עד בילתי אפשרי. אך עם התפתחות הדג ניתן לראות כי הזכרים גדלים יותר מהר מהנקבות. בנוסף כאשר 2 זכרים רבים על טרטוריה נוצרת להם שכבה לבנה כתוצאה מהעור המת. דרך נוספת לקבוע את המין היא הסתכלות על הפפילה( אם היא קצרה ועגלגלה אז המין הוא נקבה ואילו אם היא ארוכה וצרה המין הוא זכר).

 

רבייה

רבייה באקווריום הביתי אפשרית בהחלט. כדי לזרז את תהליך הרבייה מומלץ להאכיל בתולעי דם. הרבייה מתבצעת כמו אצל כל מיני הטרופאוסים. תהליך הרבייה: 1. הנקבה מטילה ביצים. 2. הנקבה אוספת את הביצים לפיה. 3. הזכר מראה לנקבה את ביצי הדמה אשר נמצאים לו על סנפיר השת וברגע שהיא פותחת את הפה הוא משחרר זרע ובכך מפרה את הביצים. 4. הנקבה מחזיקה את ביציה כשלושה שבועות עד חודש בפיה ואז משחררת אותם.

 

מזון מומלץ

הטרופאוס קיפילי כמו רוב הטרופאוסים הדומים לו ניזון מאוכל צמחי (שהוא עיקר מזונו). יש להאכילו במזונות יעודים איכותיים בשביל לשמור על צבעיו איכותו וכמובן מערכת העיכול שלו. בנוסף לכך ניתן לפנקו פעם בשבוע-שבועיים בקישוא, מלפפון ועוד ירקות דומים. פעם ב ניתן לפנקו במזונות חיים כמו תולעי דם (אך לא להפריז עם הכמות !). נערך ע"י עומרי הדייג

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן