כריש פארון

שם בעברית

כריש פארון

שם לועזי

Iridescent shark

שם מדעי

Pangasius hypophthalmus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

שפמנוניים

מקור

דרום מזרח אסיה

נפח אק' מומלץ

לפחות 4000 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 130 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

29 – 22 מעלות

חומציות מים

6.5 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

כריש פארון הידוע בכינויו גם כ"דולפין טורף" הוא בין הטורפים הגדולים והמעניינים של מים מתוקים. נשיכתו של הכריש פארון כואבת מאוד! הנשיכה עשויה לגרום לשיתוק אזורי זמני עקב חומרים כימיים הנמצאים בפיו של הדג, לאחר מכן היא תשאיר סימן לבן של עור מת. צבעיו של הכריש הפארון דומים לשל בן משפחתו הדג דולפין אך הם עזים יותר וכהים יותר (קיימת "גרסת" אלבינו של הדג), ניתן גם להבדיל בהתבוננות בסנפיר הגב אשר יש לו שובל בניגוד לדג הדולפין. שימושו העיקרי של הדג הוא כמזון במדינות רבות בעולם, עקב דיג מופרז הכריש פארון נמצא בסכנת הכחדה (EN). מקורו של הכריש פארון הוא בדרום מזרח אסיה.

 

גידול באקווריום

*מחוסר ידע הרבה קונים את הדג בצעירותו ודנים אותו לסבל. דג הכריש פארון גדל ל130 ס"מ ויש לקחת את זה בחשבון, בנוסף הוא מגיע ל44 ק"ג לכן הוא צריך נפח מינימאלי של 4000 ליטר. כמובן שהכריש פארון מלכלך המון ולכן יש להחליף מים על בסיס דו שבועי-שבועי ולעשות שאיבות רפש יסודיות כמו כן תידרש פילטרציה מעולה מאחר והדג מלכלך המון. אין לשים איתו צמחים כי הוא יאכל אותם או יעקור אותם. *יש מי שיומרו שיש לגדלו באקווריום באורך מינימאלי של 12 מטר! *יש לשמור על אקווריום סגור, מאחר והוא נוטה לקפוץ, כמו כן יש לדאוג שהמכסה יהיה כבד כך שהוא לא ייפול במידה והדג קופץ.

 

שותפים מתאימים

דג הכריש פארון הוא טורף אכזרי שיכול לאכול דגים הגדולים מראשו לכן יש לשכנו באקווריומים גדולים מאד אם רוצים שותפים, ולשכנו עם שותפים גדולים מאד כמו ארואנה או חתול זנב אדום. כל דג שיהיה בפתח פיו יאכל די במהירות, דג הכריש פארון הוא טורף מובהק.

 

זיהוי בין המינים

לא ניתן לזהות בין מיני הכריש פארון.

 

רבייה

רביית הכריש פארון אינה הוצלחה באקווריום הביתי.

 

מזון מומלץ

הכריש פארון הינו אוכל כל, אך מזונו העיקרי הוא מזון בשרי וחי. הוא יאכל חזה עוף, בשר בקר, "שניצל", דגים, שרימפסים חיים וקפואים, לובסטרים, צמחים כלשהם, מזון לדגים וכו'… נערך ע"י עומרי הדייג

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן