לובסטר גמדי מקסיקני

שם בעברית

לובסטר גמדי מקסיקני

שם לועזי

Mexican Orange Dwarf Crayfish

שם מדעי

Cambarellus patzcuarensis

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סרטנים

מקור

מקסיקו, אגם בפטסקוארו

נפח אק' מומלץ

לפחות 30 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 4 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

16 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

לובסטר גמדי מקסיקני (Cambarellus patzcuarensis, Mexican dwarf crayfish) שייך למשפחת ה- crayfish. מקורו הוא מאגם במקסיקו – אגם פטזקוארו (Patzcuaro) ומכאן שמו המדעי, וכן ממספר בריכות במקסיקו – כולל צפולטהפק במקסיקו סיטי. בטבע הלובסטר בצבע חום עם גוון אפור או כחול קל. באמצעות גידול סלקטיבי הוא נמכר היום בחנויות בצבע כתום – שהינו מוטציה שלא שורדת בטבע. בטבע הלובסטר הוכנס לרשימת המינים בסכנת הכחדה (endangered species) מראה: צבעו הבסיסי של הלובסטר בחנויות הוא כתום, אך ניתן למצוא מספר ווריאציות – עם שני פסים כהים לאורך הגוף, ללא פסים, או עם מראה מנוקד בגוון חום בהיר. הלובסטר גדל עד ל- 4ס"מ (כולל הצבתות).

גידול באקווריום

אקווריום דרוש יהיה בנפח 30 ליטר עם הרבה מקומות מסתור שיצרו הסלעים, הצמחים והגזעים כאחד. הלובסטר יכול לחיות במגוון רחב של תנאים – טמפרטורה 16 עד 28 מעלות, pH בי 6 ל- 8. להבדיל מסוגי סרטנים אחרים המקסיקני הננסי אינו הופך את האדמה ולא יציק לצמחים או לשורשים שלהם

שותפים מתאימים

הלובסטר רגוע מאוד, ולא יציק לדגים ואף שרצים של גופים לא יפגעו ממנו. הוא כן עלול לאכול ביצי דגים ולארבות שאינן זזות. ניתן לשלבו עם כל דג שלא יפגע בו, אולם מומלץ להמנע משילוב עם בוטיות למינהן, כיוון שבתקופת השלת השריון הלובסטר עדין מאוד וחיטוט של בוטיה במקום המסתור שלו עלול להסתיים במוות של הלובסטר.

זיהוי בין המינים

הזיהוי בין המינים קל. לזכר קיימים זוג פלאופודים קשיחים בין זוג הרגליים השלישי לרביעי, בקצה הפלאופוד קיים וו קטן המיועד להאחזות בנקבה. לנקבות כל זוגות הפלאופודים רכים.

רבייה

לאחר טקס חיזור הכולל נפנוף הצבתות, הרבייה מתבצעת במים מתוקים, כאשר הזוג נראה כמתחבק והם עומדים פנים מול פנים, כך בעצם הם מבצעים את הפריית הביצים. לאחר מכן הנקבה לוקחת את הביצים לחיקה ומגנה עליהם. לאחר כשבועיים יבקעו הביצים. בכל הפריה מוטלות כ- 45 ביצים.

מזון מומלץ

לובסטר גמדי הוא אוכל כל. ניתן להאכילו במזון יעודי לשרימפסים /לובסטרים, מזון לשוכני קרקעית, וגם במזון צמחי כמו אפונה ללא הקליפה, מלפפון וקישוא.

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *