לובסטר שחור מנומר

שם בעברית

לובסטר שחור מנומר

שם לועזי

BLACK MOTTLED CRAYFISH

שם מדעי

enoplosternum Procambarus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סרטנים

מקור

מג'ורג'יה ודרום קרוליינה. (ארה"ב)

נפח אק' מומלץ

לפחות 60 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 9 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

15 – 27 מעלות

חומציות מים

6.5 – 8 pH

מליחות מים

כללי

סרטן שחור מנומר הוא בין הסרטני נהרות ("לובסטרים של מים מתוקים") היפים שיש והמיוחדים שבהם. הוא מציג שני דפוסי צבע שונים מאוד: 1. שריון כהה עם כתמים בצבע קרם ושמנת או פס מרכזי כתום. מתחת לצבע הבסיס הכהה ניתן להבחין באוכף כהה יותר. הבטן בצבע אדום כהה עם כתמים בהירים יותר בשוליים, הצבתות שזופות בצבע חום עם גבשושיות שחורות. 2. דפוס הצבע השני הוא הרבה יותר בהיר עם שריון שזוף חום; פס מרכזי חיוור על השריון, גלוי. באוכלוסיות מסוימות של הצבע הבהיר יותר, האוכף הוא מטושטש ו"הקרנות" מצטמצמות לשתי נקודות בדידות. מקורו של הסרטן השחור המנומר הינו מג'ורג'יה ודרום קרוליינה.

 

גידול באקווריום

זוג צריך אקווריום של 60 ליטר (מינימאלי) בעל אורך של 60 ס"מ ורוחב של 30 ס"מ. ריבוי מקומות מסתור יטיב עם הסרטן השחור המנומר ויעודד רבייה. למרות זאת אין לשכן עימו צמחייה כי הוא יאכל אותה. במקור בה מאזורים של מים רכים אך באקווריום יכול לסבול גם PH העומד על 7-8. אף על פי כן הוא לא יהיה סבלני לתנאי מים נמוכים! לכן; יש לדאוג להחלפות מים שבועיות ופילטרציה טובה. כמו כן מומלץ מצע דק שהוא יכול להתחפר בו ולנבור בו.

 

שותפים מתאימים

בכדי לשכן זוג סרטנים שחורים מנומרים יש לדאוג למיכל בנפח 100 ליטר ומעלה. ניתן לשכנו ביחד עם דגים מהירים או גדולים ביחס אליו שלא יהוו לו סכנה גם בעת ההשלה. אין לשכנו עם ציקלידים גדולים ממנו בהרבה שכן בזמן ההשלה הוא יראה להם כחטיף עשיר חלבונים. יש לדאוג להרבה מקומות מסתור בהם יוכל להסתתר מאחר ובזמן השלת השריון הסרטן הופך לפגיע וחשוף.

 

זיהוי בין המינים

לזכר צבתות גדולות יותר מלנקבה. זנב הנקבה רחב יותר משל הזכר.

 

רבייה

בגודל 4 ס"מ כבר נקבת הסרטן השחור המנומר יכולה לשאת 10 ביצים. מספר הביצים גדל עם גודל הנקבה והמקסימום הוא 80ביצים. על מנת להצליח ברבייה יש לדאוג לכמה שיותר מקומות מסתור ולתנאי מים טובים יותר, הסרטנים הקטנים יאכלו את מזונם של המבוגרים רק קצוץ. לאחר ההפרייה, הנקבה תפתח שק ביצים בזנבה ותישא אותם. הביצים צפויים לבקוע תוך מספר שבועות. רצוי להפריד את הקטנים מאחר ועלולים להאכל. ניתן להאכיל את הסרטנים הקטנים במזון של הבוגרים.

 

מזון מומלץ

הסרטן השחור המנומר הוא אוכל כל, יזון משאריות המגיעות אל הקרקעית אך אם זה נראה לא מספיק ינשנש גם מזון איכותי לשוכני קרקעית. ניתן להאכיל במזונות חיים מידי פעם בנוסף למזון הרגיל.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן