לפורינוס פסציאטוס

שם בעברית

לפורינוס פסציאטוס

שם לועזי

Banded leporinus

שם מדעי

Leporinus fasciatus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

עפרונוניים

מקור

דרום אמריקה, ריו דהלה פלטה-נהר אורינוקו

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 30 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

22 – 29 מעלות

חומציות מים

5.5 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

הדג לפורינוס פסציאטוס, הידוע גם בשם לפורינוס מפוספס, מגיע אלינו מאפיק בנהר האמזונס הנקרא נהר אורינוקו באזור ריו דה לה פלטה. הלפורינוס הינו דג יפייפה שרבים מן החובבים משתוקקים לגדלו באקווריום הביתי-אך טיפולו לא קל ולא יתאים לכל אחד.הלפורינוס פסציאטוס מתאפיין בתשעה פסים בגוון שחור וביניהם ישנם פסים בצבעים חרדל-כסף. בטבע הדג חי בעיקר בגדות הנהר באזורים בעלי זרימה חזקה.

 

גידול באקווריום

הדג לפורינוס פסציאטוס מגיע לגודל של כ-30 סנטימטר, לכן אקווריום מומלץ יהיה בנפח של לא פחות מ-250 ליטר. אופיו של הדג תוקפני, לכן מומלץ לגדלו עם דגים בגודל דומה ומזג תוקפני.אופי השחייה של דג הלפורינוס מהיר מאוד. הדג לפורינוס פסציאטוס הינו דג להקה, לכן בכדי שישחה בחופשיות באקווריום ללא פחד מומלץ לגדל לא פחות מ-4 פריטים. יש לדאוג למכסה לאקווריום, מהסיבה שדג זה הינו קפצן. יש לדאוג לערכי מים טובים. דקורציה טובה לאיבזור האקווריום תמנה בעיקר סלעים, עם זאת יש לדאוג למרחב שחייה. מצע האקווריום צריך להיות חולי. ניתן לשלב גם צמחים שמתאימים לציקלידים, כגון- אנוביות וולסנריות אך יש לקחת בחשבון שדג זה ניזון בעיקר ממזון צמחי לכן לפעמים יהיו נגיסות קלות.

 

שותפים מתאימים

הלפורינוס פסציאטוס הינו דג להקה, לכן יש לשכן באקווריום לפחות 4 פריטים. שותפים טובים לאקווריום יהיו דגים דרום אמריקאים שגדלים לגודל של כ-30 סנטימטר בעלי אופי תוקפני.יש לדאוג שהדג נקאי יהיה בגודל דומה או גדול יותר מהלפורינוס בכדי שהנקאי לא יותקף. לא מומלץ לשכן דגים קטנים מהסיבה שהלפורינוס יאכל אותם.

 

זיהוי בין המינים

ההבדלה בין מיני הדג לפורינוס פסציאטוס קשה מאוד. ניתן להבחין כי לנקבה יש בטן מעט מעוגלת משל הזכר.

 

רבייה

לא תועדה רבייה של הלפורינוס פסציאטוס בשבי.

 

מזון מומלץ

בטבע, הלפורינוס פסציאטוס ניזון מזרעים,אצות,חרקים ועוד. תזונה טובה תכיל מזון שמבוסס על מרכיבים צמחיים, עם זאת יש לגוון בין המזונות ולשלב מזון בשרי ומזון חי מדי פעם.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן