מולי מפרש

שם בעברית

מולי מפרש

שם לועזי

Sailfin Molly

שם מדעי

Poecilia latipinna

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

משריציים

מקור

מקסיקו

נפח אק' מומלץ

לפחות 80 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 14 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

מולי מפרש, אשר מגיע אלינו במקור מנהרות ואגמים במרכז אמריקה, הוא דג יפיפה ובעל מראה אצילי במיוחד. דג זה נחשב לאחד המינים הנפוצים ביותר בחנויות, וניתן למצוא אותו באקווריומים רבים, וכן אצל חובבים רבים. כמשתמע משמו, סנפירו העליון של דג זה מאורך ונמשך כמעט לאורך כל גופו(דמוי מפרש). כשאר המינים מקבוצת המולים, מולי מפרש הינו דג צבעוני ביותר, ומגיע בשלל ווריאציות ומופעי צבע שונים.

גידול באקווריום
מולי מפרש אינו דג גדול, אך ידוע כדג פעיל ותזזיתי. על כן, יש לספק לו אקווריום בנפח של 80 ליטרים לכל הפחות, עם מרחבי שחייה גדולים בחלקו הקדמי של האקווריום. דג זה הוא כאמור דג סתגלתן, והדבר מאפשר (בעיקר לחובב המתחיל) גמישות מבחינת ערכי המים. יש לדאוג למערכת פילטרציה סבירה ולטיפול רגיל בהחלט באקווריום. אלה יספקו את מולי המפרש מבחינת איזון המים באקווריום. את האקווריום אפשר לעצב ב"יד חופשית", משום שמולי המפרש שאנו קונים כיום בחנויות, הינו מולי שהתרבה בשבי במשך כמה וכמה דורות. עם זאת, אין לשכוח שיש לספק לו מרחבי שחייה ניכרים, ולכן אין אין לעצב את המיכל בצורה צפופה.
שותפים מתאימיםמדובר בדג שקט ורגוע. שותפים מתאימים לו יהיו דגי קהילה שונים וציקלידים ננסיים. אין לשכנו עם ציקלידים ודגים אגרסיביים או דגים הגדלים לגודל גדול ממנו באופן ניכר.

זיהוי בין המינים

קל וחד משמעי. בדומה לרוב משריצי החיים, סנפיר גחונו של זכר המולי יהיה מוארך ושפיצי ונקרא גונופודיום. לעומת זאת, סנפיר הגחון של נקבת המולי יהיה קצר ומעוגל מעט- סנפיר זה נקרא סנפיר "שת".

רבייה

רבייה אפשרית וקלה. יש לשכן קבוצת מולים ביחס של זכר על כל 2-3 נקבות ולחכות להפריות. לאחר זמן מה יחלו הנקבות "להתנפח" מה שמעיד על הפריות שנעשו ועל הריונות. יש לציין, כי הפריה בודדת של זכר המולי מפרש מספיקה לכמה וכמה הריונות. לאחר תקופת ההריון, ישריצו נקבות המולי דגיגים חיים, אשר ישחו בחופשיות ברחבי האקווריום מרגע ההשרצה והלאה. את הדגיגים יש להפריד מהוריהם או לחלופין יש לדאוג להם למקומות מסתור רבים באקווריום הרבייה, משום שלהורי המולי יש נטייה לאכול את דגיגיהם לאחר ההשרצה. את השרצים אפשר להאכיל במזון הורים גרוס דק או במזון יעודי לדגיגי משריצים.

מזון מומלץ

דג המולי מוגדר כאומיבור(אוכל כל). דג זה יאכל שלל מזונות מסחריים מתאימים לדגי קהילה/משריצים. אפשרי בהחלט ואף מומלץ לגוון את תזונתו בעזרת אוכל קפוא/חי כדוגמת: תולעי דם, טוביפקס, ארטמיה קפואה וכדומה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה