מורי

שם בעברית

מורי

שם לועזי

Malawi Dolphin

שם מדעי

cyrtocara moorii

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם מלאווי, אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 300 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 20 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

צמחוני

טמפ' מומלצת

29 – 22 מעלות

חומציות מים

8 – 6.7 pH

מליחות מים

כללי

המורי מגיע אלינו מאגם מלאווי שבאפריקה והוא מגיע לגודל של 20 סנטימטרים. במורי דולפין הינו דג ממשפחת האמנונים. הדג נוטה לתוקפנות ולכן כדאי לספק לו שלל רב של מקומות מסתור כדי שיתפוס לעצמו טריטוריה. צבעיו של המורי מאופיינים בצבעים תכלת עד כחול עמוק. דג זה קיבל את שמו בגלל צורת ראשו הדומה לראשו של הדולפין. ציקליד המורי, הידוע גם בשם מורי דולפין.

 

גידול באקווריום

המורי בא מאגם מאלווי שבאפריקה ולכן צריך לספק לו אזור מחייה עם הרבה אבנים ומקומות מסתור שידמו את סביבתו הטבעית. נפח אקווריום מינימלי של לא פחות מ- 300 ליטרים. גודלו עד 20 ס"מ והוא דורש מים ברמת קשיות 10H-25H . ניתן להאכיל את הדג באוכל צמחי ובאוכל בשרי ( לא יותר מידי). חשוב שהטמפרטורה לא תרד מתחת ל- 23 מעלות ולא תעלה על 27 מעלות. יש לשמור על ערכי מים טובים ולספק לו איכות מים טובה ככל היותר. החלפות מים ושאיבות רפש יבוא בחשבון על מנת לשמור על ערכי מים טובים.

 

שותפים מתאימים

המורי הוא דג תוקפני, הוא לא ישלב עם דגים בגודלו ותוקפניים באותה מידה. דגים קטנים ממנו יתקפו ואף יהרגו בקלות. יש לשלבו עם דגים גדולים מאותו אזור, אקווריום גדול ומקומות מסתור רבים יפתרו מלחמות רבות באקווריום.

 

זיהוי בין המינים

בגיל צעיר מאוד קשה להבחין בין זכר לנקבה אך כבר בגיל 8 חודשים ניתן להבחין. לזכר ישנם סנפירי גב ושת מוארכים יותר וצבעו כחול עמוק. בבגרות ניתן לראות כי על מצחם של הזכרים גדלה בלוטה.

 

רבייה

המורי הינו דוגר פה פוליגמי. יש לדאוג לאקווריום של 250 ליטר לםפחות ולזכר וחמש נקבות. הדגים מגיעים לבגרות מינית כבר בגיל שנה ( 12 חודשים). כדי לזרז את תהליך הרבייה מומלץ להאכיל בתולעי דם, ארטימיות, ועוד (בעקרון כל מזון חי עשיר). הרבייה מתבצעת כמו אצל כל המלאווים. תהליך הרבייה: 1. הנקבה מטילה ביצים. 2. הנקבה אוספת את הביצים לפיה. 3. הזכר מראה לנקבה את ביצי הדמה אשר נמצאים לו על סנפיר השת וברגע שהיא פותחת את הפה הוא משחרר זרע ובכך מפרה את הביצים. 4. הנקבה מחזיקה את ביציה כשלושה שבועות עד חודש בפיה ואז משחררת אותם.

 

מזון מומלץ

המורי כמו עיקר המלאויים ניזון מאוכל צמחי (שהוא עיקר מזונו). יש להאכילו במזונות יעודים איכותיים בשביל לשמור על צבעיו איכותו וכמובן מערכת העיכול שלו. בנוסף לכך ניתן לפנקו פעם בשבוע-שבועיים בקישוא, מלפפון ועוד ירקות דומים. פעם ב ניתן לפנקו במזונות חיים כמו תולעי דם (אך לא להפריז עם הכמות ).

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן