מידאס

שם בעברית

מידאס

שם לועזי

Midas cichlid

שם מדעי

Amphilophus citrinellus

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

מרכז אמריקה- ניקרוגואה וקוסטה ריקה.

נפח אק' מומלץ

לפחות 470 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 50 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

23 – 27 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

דג המידאס מוכר מאוד ומגיע אלינו ממרכז אמריקה, מקוסטה ריקה וניקרואגה. דג המידאס בארצנו נמכר תחת שתי שמות- "מידאס" ו"שטן אדום", יש מספר פריטים ספורים בארץ של שטן ומה שמוכרים בחנויות תחת שם זה הוא מידאס ברמה נמוכה. דג המידאס הינו דג תוקפני וגודלו הסופי נע בין 40 ס"מ ל- 50 ס"מ (אולי פחות מ- 50 ס"מ באקווריום הביתי). דג המידאס מאופיין בצבעים מרשימים שמושכים את העין, צבעיו יהיו לבן, כתום, אדום, צהבהב וגל הצבעים מעורבבים יחד (לרוב זה יהיה שילוב של לבן עם משהו). דג המידאס (הזכר) יפתח בליטה מרשימה בראשו, כמו כן, בטבע בליטה זאת יכולה להגיע לגודל של כמעט כדור טניס. דג המידאס גדל מהר מאוד ביחס להמון דגים.

 

גידול באקווריום

דג המידאס הוא דג תוקפני ביותר, ויתקוף ואף יהרוג דגים קטנים ממנו, הוא דורש אקווריום בעל מרחב שחייה גדול, אורך האקווריום צריך להיות 170 ס"מ לפחות ועומקו/רוחבו החל מ- 45 ס"מ וגובהו 50 ומעלה, בכללי אקווריום בסדר גודל של 470 ליטר ויותר הוא חובה. דג המידאס נורא טרטואלי וידרוש מקומות מסתור כמו גזעים, צמחייה, אבנים/מסלעה, קוקוסים, כדים וכדומה. דג המידאס מלכלך המון וידרוש מערכת פילטרציה של פי 4 לפחות מנפח האקווריום, הנוסף לכך, החלפות מים מסיביות של 40% מינימום בשבוע מומלצות בהחלט כדי לשמור על מים נקיים, שאיבות רפש של פעם בשבועיים/שבוע מומלצות גם.

 

שותפים מתאימים

דג המידאס תוקפני ואגרסיבי מאוד. הוא יתקוף דגים בגודלו וגדולים ממנו בהרבה, הוא יאכל ויהרוג דגים קטנים ממנו, ויהיה תוקפני כלפי בני מינו ואף יגיע איתם למצב של נעילת לסטות קשה. השותפים המתאימים לו יהיו דגים גדולים ממנו ואגרסיביים כמוהו, פאקואים גדולים, אוסקרים, ומרכז אמריקאים נוספים שהם תקופניים.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים אפשרי… איבר המין של הזכר יהיה בצורת V ושל הנקבה U, בלחיצה קטנה על הבטן ניתן לראות. כמו כן הזכר מפתח בבגרותו בליטה בראש שגם היא מראה על זה. במבט מזווית נכונה ניתן לראות שהנקבה יותר עגולה מהזכר.

 

רבייה

רבייה אפשרית ולא קשה במיוחד. יש לשלב זכר על שתיים-שלוש נקבות ולתת לטבע לעשות את שלו. כאשר יוצר זוג יש לבודד אותו ולחכות להטלה. הזכר יפרה את הביצים. בפעמים הראשונות לא בטוח שהזוג ישמור על הדגיגים חיים לכן יש לחכות בסבלות מס' הטלות עד שלזוג יהיה ניסיון. לאחר שהזוג יצבור ניסיון וישמור על הדגיגים הם יתנו לדגיגים להתפתח ולגדול רק לידם, האכלת הדגיגים מומלצת בארמטיה בשבועיים הראשונים ולאחר מכן אוכל ייבש. ההורים יתקפו כל עצם שינסה להתקרב לדגיגים.

 

מזון מומלץ

תזונת המידאס היא בעיקר בשרית אך הוא יאכל גם מזון צמחי, תזונתו העיקרית חובה שהיא תהיה בשרית. המידאס יזון מדגים קטנים, בשר חי (בשר בקר, שניצל, חזה עוף וכו'), שרימפסים חיים וקפואים, מזונות מסחריים (יבשים), ענבים, מלפפון וכו'. דהג אינו בררן בתזונתו.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן