ניאון טטרה

שם בעברית

ניאון טטרה

שם לועזי

Neon Tetra

שם מדעי

Paracheirodon innesi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

חריתיים

מקור

נהרות האיקיטוס והאמזונס, מערב ברזיל פרו וקולומביה

נפח אק' מומלץ

לפחות 50 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 4 ס"מ

התנהגות

שקט ורגוע

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

21 – 28 מעלות

חומציות מים

5 – 7 pH

מליחות מים

 

כללי

ניאון טטרה. מי לא מכיר את הניאון טטרה. הניאון טטרה הינו דג פופולרי מאוד באקווריום, במיוחד בקרב האקווריומיסטים מתחילים. מעל 1.5 מיליון פריטים מיובאים לארצות הברית לבדה כל חודש! דג זה יציב וזול ולעתים קרובות אחד ממיני הדגים הראשונים שנרכשו ע"י אקווריומיסטים מתחילים. הניאון טטרה מאופיין בגוף כסוף עם פס כחול בחלק העליון של הדג שמתחיל מהפה ונמשך כמעט עד הזנב ואף פס אדום מאמצע הבטן עד הזנב. בלהקות גדולות הם ישחו בכל האקווריום בצבעים הזוהרים והייחודיים שלהם ויעוררו עניין בקרב רוב האנשים, גם אם הם לא ממש חובבי דגי נוי. זה טבעי לחלוטין שדגי הניאון טטרה יהיו חיוורים במהלך הלילה עקב כך שהם "מכבים" את צבעיהם הססגוניים. בבוקר, יקח להם קצת זמן להתאושש ולחזור למופע הצבעים הייחודי שלהם. אבל, אם הניאון שלך ממשיך להראות חיוור לאורך כל היום זה מצביע על משהו לא בסדר וצריך להדליק אצלך נורה. הניאון טטרה שמגודל לבד במקום בלהקה יכול לאבד את צבעיו הססגוניים, והדבר נכון גם לגבי דגי ניאון שנלחצים עקב נוכחות של דגים גדולים ותוקפניים או שמגודלים באקווריום עקר ללא מקומות מסתור. זה גם יכול להביע כסימן למחלה, איכות מים ירודה או תת תזונה.

גידול באקווריום

דגי הניאון טטרה המגודלים באקווריום הביתי בדרך כלל יהיו יותר קלים לגידול מאשר דגי הניאון בטבע. בטבע, הניאון טטרה גדלים במים רכים מאוד וקצת חומצתיים באזורים טרופיים של דרום אמריקה עם טמפרטורת מים שבדרך כלל נשארת בין 20 ל-26 מעלות צלזיוס. בסביבת המחייה של הניאון טטרה ישנה כמות מספקת של מי גשמים רכים וזרמי מים ולכן רצוי לדמות זאת ולהחליף מים באקווריום הביתי באופן קבוע. באופן כללי, טווח ה-pH המומלץ לניאון טטרה הוא 5.0 עד 7.0 הטמפרטורה באקווריום נעה בין 21 ל-26 מעלות. שינוי חד עלול לפגוע בהם (וזאת הסיבה שמגדלים מתחילים טוענים שדג זה לא שורד הרבה זמן). צריך לאקלם אותם לאט ובהדרגתיות לתנאי מים חדשים. נהר האמזונס ויובליו מלאים בצמחייה צפופה רבה והאזורים שבהם שוכנים הניאון טטרה מוצלים בצמחיית ג'ונגל (שניתן לבצע ע"י שימוש בצמחייה צפה) ולכן מומלץ לגדלם באקווריום צמחייה עם שפע של מקומות מחבוא. שם צריך להיכלל גם שטח פתוח לשחייה בחזית \ אמצע האקווריום. התאורה צריכה להיות מעומעמת ומומלץ שתחתית האקווריום תהיה ממצע כהה. אקווריומיסטים רבים נוהגים לכסות את גב האקווריום וצדדיו (יותר נכון באמריקה) עם רקע כהה על מנת להפוך את האקווריום לכהה יותר ולהציג את הצבעים המנוגדים בדגים שלהם. אורך האקווריום המינימאלי המומלץ לגידולו הוא 50 ס"מ שכן הניאונים דורשים אקווריום בעל שטח שחייה רחב בשביל בריאותם. לא הייתי מאכלס את הניאון טטרה עם פחות מ5 פריטים שכן הדג הינו דג להקה והיופי העיקרי שלו מגיע מהלהקה והתזוזה כלהקה. רצוי תמיד לגדלו עם לפחות חמישה פריטים מבני מינו ואף יותר. קבוצה גדולה של ניאונים באופן טבעי גם הרבה יותר יפה לצפייה באקווריום, ויהיה ניתן לראות מגוון רחב של התנהגויות טבעיות של הדג.

שותפים מתאימים

הניאון טטרה הינו דג שליו מאוד שמגודל באקווריומי קהילה עם מיני דגים שאינם אגרסיביים ובערך באותו הגודל ואף בשרימפסיות. רצוי לזכור כי מיני טטרה אחרים הם פחות חזקים מאשר הניאונים כשזה מגיע לערכי המים. באכלוס הטטרה ניאון, לא ניתן לשלב אותם עם דגים גדולים יותר שעלולים להחשיב אותם כטרף פוטנציאלי, או מיני דגים אגרסיביים שיציקו להם.

זיהוי בין המינים

זיהוי מין הניאון טטרה יכול להיות קשה, אבל בדרך כלל יש לנקבות בטן גדולה ועגולה יותר מהזכרים.הקו הכחול יהיה ישר אצל זכרים, ואילו אצל הנקבות הגוף העגול יוצר את הרושם שהקו הכחול מכופף. כאשר הנקבה מוכנה להתרבות, גופה יהיה רחב מאוד בגלל שהיא מלאה בביצים.

רבייה

בשבי, הניאונים נחשבים דיי קשים לרבייה, במיוחד בקרב האקווריומיסטים בתחביב שכן עלול להיות קשה להשיג תנאי מים מושלמים. רוב הניאונים בחנויות לחיות מחמד הם טבע או גודלו באופן מסחרי על ידי חברות רביית ניאון טטרה גדולות. הניאונים יכולים להטיל כל שבועיים. אם אתם רוצים להרות את הניאונים, צריך להקים אקווריום רבייה נפרד בשביל להסיר את ההורים בהקדם כאשר הביצים כבר מופרות. אקווריום הרבייה צריך להיות מצויד במכסה, שכן הניאונים יכולים לקפוץ ממש גבוה בתקופת הרבייה. תחתית האקווריום האידיאלית צריכה להיות מכוסה ב5-7 ס"מ של סלעים וגם צמחי מים בעלי מרקם עדין. לשמור על טמפרטורת המים מתחת 24 מעלות צלזיוס והקשיות צריכה להיות תמיד מתחת 4. הפרד זוג ניאונים לאקווריום הרבייה והאכל אותם בשפע של מזונות חיים כדי לעודד הטלה. רבים ממגדלי הניאונים למטרות רבייה משתמשים בזחלי יתושים. חלק מהמגדלים ייאפשרו לרמת הניטראט לעלות דיי גבוהה באקווריום הרבייה לפני שהם מחליפים לפחות 50 אחוזים מהמים שכן זה לפעמים גורם להטלה. הירידה המהירה של הפסולת המסיסה הינה דרך חיקוי של גשם טרי. אקווריום הרבייה צריך להיות חשוך בהתחלה, ואז להגדיל את התאורה בהדרגה עד שהזוג מטיל. (ביצי הניאון טטרה הן קצת רגישות לאור ולכן חשוב להגביל את כמות האור לאחר ההטלה). הניאונים בדרך כלל יטילו בשעות הבוקר המוקדמות ויש להוציא מאקווריום הרבייה את ההורים בהקדם האפשרי לאחר הפריה שכן הם לא יהססו לאכול את הצאצאים שלהם. באקווריומים, ההטלה תהיה בערך 130 ביצים אך רק מספר קטן יותר יהפוך לדגיגים. הניאונים באקווריומים בדרך כלל לא מאוד פוריים, אז אל תצפו ליותר מ40-50 דגיגים. אפילו מהשרצה טובה. ביצי הניאון טטרה יבקעו לאחר 22-30 שעות וייקח לשרצים 3-4 ימים להתחיל לשחות. הדגיגים קטנים מאוד וחייבים לספק להם מזון מזערי, כגון חלמון ביצה, אינפוזריה וכו'. לאחר 1-4 שבועות, הם יהיו גדולים מספיק כדי לאכול ארטמיה. דגיגים גדולים יעריכו כבד בקר קצוץ. כאשר הדגיגים יהיו בערך בני חודש, הם יתחילו להציג את מופע הצבעים הססגוני של הבוגרים.

מזון מומלץ

הניאון טטרה בטבע הם אוכלי כל. מומלץ להאכילם באקווריום הביתי בתזונה מעורבת, צמחית עם בשרית הכוללת סרטנים, תולעים וחרקים קטנים. הניאונים אינם בררניים באקווריום ויקבלו את רוב סוגי המזון. מזון פתיתים, מזון חיי ומזון קפוא. רצוי להעניק להם תזונה מגוונת על מנת למנוע תת תזונה. למשל, ניתן להשתמש במזון פתיתים באיכות גבוהה כבסיס ולהשלים את זה עם מדי פעם פינוקים של דפניה, ארטמיה, תולעי דם וכו'.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן