נמר סיאמי

שם בעברית

נמר סיאמי

שם לועזי

Siamese Tigerfish

שם מדעי

Datnioides microlepis

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

תאילנד, קמבודיה, סומטרה, בורניאו

נפח אק' מומלץ

לפחות 350 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 45 ס"מ

התנהגות

תוקפני ביותר

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

23 – 27 מעלות

חומציות מים

7 – 7.5 pH

מליחות מים

כללי

דג הנמר הסיאמי מגיע מתאילנד, קמבודיה, סומטרה, בורניאו. דג הנמר הסיאמי מחולק למספר משפחות וחלק מועט מהן חיי במים מליחים, רוב הפריטים שמגיעים לארץ ישראל הינם פריטים של מים מתוקים ולא מליחים. כמו כן, דג הנמר הסיאמי מצוי בשם נוסף, השם הזה הוא "טייגר פיש" (Tigerfish), בחנויות ואצל מגדלים פריטים לרוב הדג נקרע "טייגר פיש". דג הנמר הסיאמי יתאפיין בגוף צהוב/צהבהב/לבן חלבי/לבן שזוף עם פסים שחורים לאורך גופו, מספר הפסים, החלוקה בניהם וצבע הדג ישתנה מסוג לסוג. דג הנמר הסיאמי מגיע לגודל של 45 ס"מ ובחלק העליון של גבו יהיו קוצים, מספר הקוצים נע מ- 12 קוצים עד 16 קוצים, תלוי בסוג ובגודלו, כמו כן לדג יש 24 חוליות. דג הנמר הסיאמי ממעיט לזוז ולא ינוע הרבה, הוא דג די אגרסיבי ויאכל דגים שהם בגודל מפתח פיו ואף גדולים יותר. דג הנמר הסיאמי חכם וידע לזהות את בעליו, כמו כן צבע גופו ישתנה לפי מצב רוחו, הדג לרוב יהיה עם צבעים של צהוב/צהבהב וכאשר ירגיש מאוים או מפוחד הוא יהיה שחור יותר ויותר.

 

גידול באקווריום

דג הנמר הסיאמי יגדל לגודל די גדול של 45 ס"מ, הוא ידרוש אקווריום של החל מ- 350 ליטרים עם מגוון של מקומות מסתור אידאלים כמו גזעים, כדים, צמחים גבוהים וצמחים צפים וכדומה. דג הנמר הסיאמי יצטרך אקווריום עם מרחב שחייה די גדול על מנת לגדול ולהתפתח. הוא יסתגל למגוון רב של ערכי מים אך למרות הכל יש לשמור על ערכים תקינים ומאוזנים באקווריום. דג הנמר הסיאמי נוטה לכלכלך לא מעט מאחר והוא אוכל לרוב רק מזון חי וקשה מאוד להרגילו לייבש, לכן יש לעשות החלפות מים שבועיות של 30-40% בשבוע על מנת לשמור על מים נקיים וערכים מאוזנים, ניתן ומומלץ לעשות שאיבות רפש פעם בשבועיים. כמו כן, מערכת הפילטרציה חשובה לא מעט, יש לספק לו פילטר שיעשה פי 4 לפחות מנפח האקווריום. דג הנמר הסיאמי חי בטבע במקום יחסית נמוך שבו אין תאורה ישירה, לכן הוא יעדיף תאורה מעוממת ואל חזקה, ניתן לאט לאט "להרגילו" לתאורה חזקה יותר ויותר.

 

שותפים מתאימים

דג הנמר הסיאמי יאכל כל דג שיהיה בגודל מפתח פיו ואף דגים שהם מעט יותר גדולים מפיו. הוא יחיה ללא בעיה עם פריטים נוספים וירגיש איתם בטוח יותר. כל דג גדול שלא יכנס לפיו ויוכל להגן על עצמו יוכל להשתלב עם הנמר הסיאמי ללא בעיה כלשהי, דגים כמו פאקואים גדולים, אוסקרים, ארואנות, סטינגריי ודגים גדולים דומים. לובסטרים, שרימפסים וכדומה יהיו בשבילו טרף.

 

זיהוי בין המינים

לא ניתן לזהות בין המינים, הדבר לא אפשרי מבחינה חיצונית.

 

רבייה

לא ידוע על רבייה שהוצלחה בשבי.

 

מזון מומלץ

תזונת הנמר הסיאמי מורכז ממזון בשרי בלבד. ניתן להאכילו בדגים, בשר בקר, חזה עוף/שניצל, שרימפסים קפואים וחיים, תועי דם, תולים חיות וכו'… עם הרבה ידע ורצון ניתן להרגילו למזון בשרי צף ושוקע.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן