סאלוסי

שם בעברית

סאלוסי

שם לועזי

Saulosi

שם מדעי

Pseudotropheus Saulosi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

אמנוניים

מקור

אגם מלאווי, אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 9 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

צמחוני

טמפ' מומלצת

23 – 28 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

הסאלוסי אשר מגיע אלינו מאפריקה מאגם מלאווי מאוד פופולרי באקווריום בקרב חובבים רבים בשל צבעיו היפים. הסאלוסי מתאפיין בגוף בצבעים תכלת עם פסים שחורים בדומה לדמסוני ולכן רבים נוטים להתבלבל ביניהם. כמו כל בני מינו הסאלוסי ניזון מאצות בטבע ולכן מומלץ שתזונתו תיהיה מורכבת ממזון צמחי אך יש לגוון בתזונתו. את סאלוסי זה רצוי לגדל בקבוצות גדולות מכיוון שהוא מאוד תוקפני וכדי להפחית את ההצקות של הזכרים רצוי לגדל בקבוצות גדולות.

 

גידול באקווריום

הסאלוסי דורש נפח מינימלי של 200 ליטר ולא פחות מזה. טמפרטורה מומלצת היא 23-27 מעלות, PH מתאים לו יהיה 7-8.4. מומלץ מאוד שתיהיה דקורציה כמו סלעים, גזעים, שורשים ועוד כדי לתת לו את התחושה של הטבע ובנוסף לספק מקומות מסתור אדאלים ברגע שיהיו הצקות/תקיפות ולנקבות שנתקפות בזמן החיזור. חשוב מאוד לבצע החלפות מים ושאיבות רפש מכיוון שדג זה כמו כל הציקלידים מלכלך הרבה, פעם בשבוע לעשות החלפה של כ-40% (בערך) ושאיבות רפש אחת לשבועיים גם בסדר. נוסף לכך צריך פילטר חיצוני המחליף את המים לפחות 5.5 פעמים בשעה.

 

שותפים מתאימים

הסאלוסי הוא דג להקה ומומלץ לספק ללהקה אחת אקווריום יעודי רק להם, וסביר להניח שגם תהינה שם רבייה קלה יותר והאקווריום "יפרח" יותר. בכל מקרה שילוב אדאלי יהיה עם דגים נוספים בגודלו ובאותה רמת תוקפנות, שימו לב על התזונה שהיא אותה תזונה, הכי מומלץ מבונות נוספות.

 

זיהוי בין המינים

בצעירותו של הדג מאוד קשה לקבוע את מינו מכיוון ששני המינים בצבע צהוב אך, עם התבגרותו של הדג הזכר מקבל צבע כחול ואילו הנקבה נשארת עם אותו צבע. דרך נוספת ( שדרך אגב עובדת על כל הדגים) היא להפוך את הדג ולבדוק: 1. אם הפפילה עגולה וקצרה סימן שזאת נקבה. 2. אם הפפילה צרה וארוכה סימן שזה זכר.

 

רבייה

רבייה באקווריום הביתי אפשרית בהחלט. כדי לזרז את תהליך הרבייה מומלץ להאכיל בתולעי דם. הרבייה מתבצעת כמו אצל כל מיני המלאווים. תהליך הרבייה: 1. הנקבה מטילה ביצים. 2. הנקבה אוספת את הביצים לפיה. 3. הזכר מראה לנקבה את ביצי הדמה אשר נמצאים לו על סנפיר השת וברגע שהיא פותחת את הפה הוא משחרר זרע ובכך מפרה את הביצים. 4. הנקבה מחזיקה את ביציה כשלושה שבועות עד חודש בפיה ואז משחררת אותם.

 

מזון מומלץ

הסאלוסי כמו רוב המלאווים ניזון מאוכל צמחי (שהוא עיקר מזונו). יש להאכילו במזונות יעודים איכותיים בשביל לשמור על צבעיו איכותו וכמובן מערכת העיכול שלו. בנוסף לכך ניתן לפנקו פעם בשבוע-שבועיים בקישוא, מלפפון ועוד ירקות דומים. פעם ב ניתן לפנקו במזונות חיים כמו תולעי דם (אך לא להפריז עם הכמות !).

מוצרים רלוונטים מומלצים

דגים דומים

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *