סטינגריי אורביגני

שם בעברית

סטינגריי אורביגני

שם לועזי

Anglespot river stingray

שם מדעי

Potamotrygon orbignyi

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סטינגריי

מקור

דרום אמריקה- ברזיל (האמזונס ושלל נהרות המים המתוקים) וקולומביה

נפח אק' מומלץ

לפחות 450 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 35 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

29 – 23 מעלות

חומציות מים

6.7 – 5.6 pH

מליחות מים

כללי

הסטינגריי אורביגני מגיע אלינו מדרום אמריקה, הוא נפוץ בברזיל בעיקר בנהר האמזונס הריו שינגו ושלל נהרות המים המתוקים שבאזור, בנוסף לכך הוא מצוי בקולומביה. הסטינגריי אורביגני מאופיין בגוף אפור חום בהיר עם זנב די ארוך, הסטינגריי אורביגני גדל לקוטר 35 ס"מ, הסטינגריי אורביגני יכול להגיע לגודל של 75 ס"מ כולל זנבו בבגרות. הסטינגריי אורביגני "משתייך" לקבוצת ה"TeeCup" שכוללת עוד סטינגרים כמו הריקולוטה… הסטינגריי אורביגני די נדיר בארצנו והגיע פעמים ספורות ומועטות לארץ, בנוסף לכך מחיריו לא יקרים במיוחד, כיום המחירים ליחידה של סטינגריי אורביגני היא באזור ה- 400 ש"ח.

 

גידול באקווריום

הסטינגריי אורביגני אינו סטינגריי עמיד ואפשר להגדירו בתור מעט קשה יותר מכל הסוגים הקיימים לגידול ולא מומלץ למתחילים או חסרי ניסיון בתחום הסטינגריי. הסטינגריי אורביגני דורש אקווריום בגודל של כ- 450 ליטר (בערך) שאורכו החל מ140 ס"מ, עומקו/רוחבו החל מ- 50 ס"מ וגובהו מומלץ מ- 50 ס"מ גם כן. מצע האקווריום שבו גדל הסטינגריי צריך להיות חולי על מנת שהסטינגריי יוכל להתחפר ללא להיפצע או להתקשות. הסטינגריי אורביגני יעדיף תאורה מעוממת או חלשה מאחר והוא לא אוהב תאורה חלשה, ניתן עם הזמן להרגיל אותו לתאורה יותר ויותר חזקה. הסטינגריי אורביגני דרוש אקווריום יציב ועל ערכים תקינים ויציבים. באקווריום בוא חי וגדל הסטינגריי אורביגני לא מומלץ לשים סלעים חדים או גזעים חדים שיוכלו לפצוע אותו, מומלץ לשים או חלוקי נחל גדולים או גזעים לא חדים בתור דקורציה. החלפות מים סדירות בשבוע יהיו 35% עד 45%.

 

שותפים מתאימים

הסטינגריי אורביגני לא תוקפני במיוחד. יש לשלב עם הסטינגריי אורביגני דגים יחסית גדולים שלא יכנסו לפיו אך גם כאלו שלא תקופניים מידי בנוסף לא מומלץ לשלבו עם דגים "עדישים", לרוב שילוב אדאלי לסטינגריי אורביגני יהיו דיסקוסים, מנקים וLים, פאקואים, אוסקרים, ארואנות וניתן גם לשלב סטינגרים בגודלו או יותר גדולים עמו. כל שילוב של שרימפ או דגים קטנים כמו גופים או פלאטים יהוו לא כמאכל.

 

זיהוי בין המינים

הזיהוי בין המינים קל ואפשרי. לזכר יש קלספרים מתחת לזנב (שאיתם הוא מתחבר לנקבה בעת הזיווג) לעומת הנקבה שאין לה. בנוסף הנקבות נוטות להיות גדולות יותר מהזכרים.

 

רבייה

רבייה קשה אך אפשרית. היחס הוא זכר על שתי נקבות לרבייה מוצלחת. לאחר השילוב הזכר יבחר את הנקבה שעימה הוא ירצה להיזדווג, לאחר מכן הוא יתחיל לחזר, הכוונה בחיזורים היא הצקות, תקיפות, נשיכות וכו', לעיתים זה מגיע למצב שהנקבה פצועה בכל הדיסק מהזכר. לאחר זמן מה הזכר משתמש בקלספרים בשביל להיצמד לנקבה, לאחר כ- 90-110 יום הנקבה תמליט את הגורים. יש להפריד את הגורים מההורים מחשש לאכילתם, ההפרדה תהיה או לאקווריום נפרד או שיש לשים מחיצה באקווריום עם הבוגרים. הגורים יאכלו בחודשם הראשון רק מזון חי כמו תולעי קליפורניה ושלל מזונות עם המון חלבון.

 

מזון מומלץ

הסטינגריי אורביגני הוא אוכל מזון חי וייבש ולא יאכל או יגע במזון צמחי כלשהו. הסטינגריי אורביגני בתור גור מאוד בעייתי מבחינת תזונתו ויהיה קשה מאוד להרגילו למזון ייבש, בוגרים יותר קל אך זה גם לא פשוט, יש לשלב את המזון הייבש והחי ביחד עד שיתרגלו לטעמים. בכלל הסטינגריי אורביגני יאכל שלל סוגי תולעים חיות וקפואות, מזונות קפואים שונים, דגים, לובסטרים ושרימפסים, שרימפסים קפואים וכו'. בכללי מזון ייבש/מסחרי מתאים לסטינגריי אורביגני יהיה מזון שוקע או יעודי.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן