סטינגריי אנטנה

שם בעברית

סטינגריי אנטנה

שם לועזי

Antenna ray,Long-tailed river stingray

שם מדעי

Plesiotrygon iwamae

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

דרום אמריקה- האמזונס

נפח אק' מומלץ

לפחות 1000 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 65 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

בשרי וצמחי

טמפ' מומלצת

24 – 29 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הסטינגריי אנטנה מגיע אלינו מדרום אמריקה, מנהר האמזונס, שם הוא חי ומתרבה, הסטינגריי אנטנה מאופיין בדיסק בצבע אפור בהיר, וגודלו של הסטינגריי אנטנה מגיע לגודל של כ- 65 ס"מ קוטר דיסק, ובנוסף זנב ארוך כמעט כמו הדיסק שלו (הסטינגריי אנטנה קיבל את שמו בגלל זנבו המגיע כמעט לגדול כפול של מגדול הדיסק של הסטינגריי). הסטינגריי אנטנה הפך לזן בסכנת הכחדה והוא נמצא ברשימה האדומה של IUCN, בשל זה הוא הפך להיות דג שלא נראה לרוב באקווריומים ברחבי העולם, ובמיוחד לארצנו הגיע פעמים ספורות (והמחירים בהתאם).

 

גידול באקווריום

הסטינגריי אנטנה מגיע לגדול של כ- 65 ס"מ עם זנב ארוך שכמעט מגיע לאורך של דיסקו, בגלל ה"נתונים" הללו הוא דורש אקווריום של כלפחות קוב, כאשר אורך האקווריום החל מ- 2.5 מטרים ועומקו לפחות 90, באקווריום בו שוכן הסטינגריי אנטנה יש לספק מצע חולי ולשים לב לא לשים דקורציה כלשהי שתהווה סכנה לסטינגריי, מומלץ להשאיר קרקעית ללא דקורציה על מנת לספק לו יותר מרחב שחייה, הסטינגרייי אנטנה ייהנה באקווריום בו התאורה לא חזקה מידי, ותהיה אפילו מעוממת. הסטינגריי אנטנה נוטה ללכלך את האקווריום, לכן יש לספק באקווריום בו הוא שוכן מערכת פילטרציה של לפחות כ- 5 פעמים מנפח האקווריום, נוסף על כך יש לעשות פעם בשבוע החלפת מים של כ- 30-35% ממי האקווריום, הסטינגריי כאשר הוא מתחפר הוא מרים את הרפש והלכלוך שמתחת למצע ולרוב הפילטר שואב אותם, כך שאין למה לדאוג בקשר לשאיבות רפש.

 

שותפים מתאימים

הסטינגריי אנטנה הוא דג מעט תוקפני, אך לא יהסס לאכול דגים שנכנסים לפיו או לתקוף קטנים ממנו. בעקרון הוא ישלב נהדר עם סטינגרים בגודלו, וישתלב עם דגים כמו ארואנות גדולות, פאקואים, אוסקרים, נמר סיאמי (טייגר פיש), ודגים גדולים ותקופניים נוספים.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים פשוט וקל אצל הסטינגריי אנטנה (כמו אצל הסטינגרים הנוספים), לזכר יהיו קלספרים בחלק התחתון של גופו "מתחת לזנב".

 

רבייה

הסטינגריי אנטנה הוא סטינגריי לא הכי פורה, וקצב התרבותו קטנה, בממוצע בכל לידה יוצאים זוג גורים. לאחר שנוצר זוג באקווריום הזכר ירדוף אחרי הנקבה, יינשך ואך יתקוף, אחרי כל זה הוא ינסה להזדווג עם הנקבה, אחרי הזיווג, הנקבה תהיה בהריון בערך 90-110 ימים, ולאחר מכן תוליד את הגורים, לאחר לידתם יש לשים מחיצה בין ההורים לבניהם או להפריד אותם לאקווריום נפרד מאחר וההורים יכולים להראות קניבליות ולאכול את הגורים. יש להאכיל את הגורים במזון חי בלבד לפחות בשלושה חודשים הראשונים לחייהם, על מנת שיגדלו ויתפתחו נכון.

 

מזון מומלץ

סטינגריי זנב ארוך הוא טורף אשר בטבע מאתר את טרפו בעזרת שדות חשמליים שמפיק הטרף, באקווריום הוא יאכל מזון חי או קפוא אך יהיה קשה עד בלתי אפשרי להרגילו למזון יבש/מסחרי. תזונה מתאימה לו יהיו שרימפסים קפואים, דגים, תולעים חיות ומזונות דומים, על מנת להרגיל אותו לאכול ייבש יש לתת לו עם המזון החי גם אוכל יבש עד שיתרגש לטעמים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן