סטינגריי היסטריקס

שם בעברית

סטינגריי היסטריקס

שם לועזי

P06 Hystrix Stingray

שם מדעי

Potamotrygon histrix

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סטינגריי

מקור

ארגנטינה אורוגוואי וברזיל

נפח אק' מומלץ

לפחות 400 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 40 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

28 – 24 מעלות

חומציות מים

8 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הסטינגריי היסטריקס אינו נראה הרבה בארצנו(בעיקר בגלל רמת שרידותו הנמוכה). דג זה מגיע מארגנטינה אורוגוואי וברזיל. צבעיו של הסטינגריי: הדיסק עצמו חום חרדל עם עיטורים בצבע חום חזק או שחור על גבו. הסטינגריי מגיע לגודל של 40 ס"מ (קוטר דיסק), וזנבו ארוך לעיתים זכרים מעט קטנים מהנקבות, נצפו בטבע פריטים שהגיעו לגדלים של 50 ס"מ ולעתים יותר, אך באקווריום הביתי הסטינגריי היסטריקס לא יעבור את גודל ה- 40 ס"מ, למרות שגודלו נע בין 30-40 סנטימטרים, בנוסף לסטינגריי יש זנב שמגיע לגודל של 25 סנטימטרים בערך. הסטיגנריי יחסית שקט ולא תוקפני. מעט מאוד אנשים גידלו אותו בארצנו.

 

גידול באקווריום

הסטינגריי היסטריקס דורש איכות מים מעולה, אקךום נכון באקווריום לאחר הגעתו (במידה והוא לא מאוקלם- מה שברוב המקרים כיום קורה), הוא דורש מיכל של מטר ארבעים על חמישים לפחות ונפח האקווריום חייב להיות 400 ליטר ומעלה. הדג דורש האכלות סדירות, חצץ גרוס דק דק כמובן עדיפות למצע חולי שיוכל להתחפר בצורה טובה יותר, דקורציה לא חדה בשביל שלא ייפצע. טווח ה- PH שדרוש לדג הוא 6.0 עד 7.0 (לכן קשה לסגלו לאיכות לחומציות המים בישראל שהיא 7.0-7.5). טווח הטמפרטורות המתאים לדג הוא בין 24 ל- 30 מעלות צלזיוס, מומלץ 26 עד 27 מעלות. שימו לב- במידה ויש גוף חימום יש לכסות אותו בשביל שהסטינגריי לא יכבה כתוצאה מהחום שהגוף חימום מפיק.

 

שותפים מתאימים

יש לשכן עם דג זה דגים שקטים ורגועים בגדול, גודלם צריך להיות גדול ממפתח פיו של הסטינגריי בשביל שלא יטרפו על ידיו. ניתן לשלב עם הסטינגריי היסטריקס גם דגים אגרסיבים וגדולים יש לראות שאין מריבות או תקיפות כלשהן. שותפים אידאלים לדג הם סטינגרים נוספים ארואנות, אוסקרים, טפחוסים, גאופגוסים ועוד דגים גדולים אחרים, אפשר גם דגים שקטים כמו דיסקוסים למנהם אך שיהיו כמובן בגודל המתאים.

 

זיהוי בין המינים

פשוט, לזכר יש קלספרים בחלק דיסקו האחורי התחתון שאיתם הוא נצמד לנקבה.

 

רבייה

הרבייה לא פשוטה באקווריום הביתי, יחסית מעט רביות צלחו באקווריום הביתי. הרבייה מתבצעת לאחר חיזורים (חיזורים- נשיכות, תקיפות, הצקות וכדומה) של הזכר. לאחר שהזכר יחזר ולאחר שהנקבה תענה לחיזוריו יהיה זיווג, לאחר 3.5 חודשים בערך הנקבה תמליט את הגורים, מומלץ להעביר את הגורים לאקווריום נפרד או לעשות מחיצה בין הבוגרים לצעירים מאחר והסטינגרים הבוגרים ( ההורים ) מחשש לקניבליזם מצד ההורים (אכילת הגורים). יש להאכיל את הגורים בשלל מזונות חיים בשלושת חודשם הראשונים לפחות בשביל שיתפחו בצורה תקינה.

 

מזון מומלץ

הסטינגריי יהנה לאכול אוכל חי בצעירותו, לאחר שהוא מעט יותר גדול ניתן להרגילו לאוכל קפוא שזה לא כל כך פשוט ולאחר מכן לייבש, שזה גם לא פשוט ויחסית קשה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן