סטינגריי סג'ה

שם בעברית

סטינגריי סג'ה

שם לועזי

Manzana Ray, Ceja Ray

שם מדעי

Paratrygon aiereba

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגים אחרים

מקור

דרום אמריקה, ברזיל, אקוודור, פרו, ונצואלה. נהר האמזונס.

נפח אק' מומלץ

לפחות 3000 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 130 ס"מ

התנהגות

תוקפני

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

24 – 29 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הסטינגריי סג'ה מגיע מדרום אמריקה, הוא מצוי בדרך כלל בברזיל, אקוודור, פרו, ונצואלה ומצוי בעיקר בנהר האמזונס. כמו כן לסטינגריי סג'ה שם פחות נפוץ והוא "סטינגריי זנב חזיר". סטינגריי סג'ה הוא סטינגריי הנמצא כיום בסכנת הכחדה ואף הוכנס לרשימה האדומה של IUCN, ולכן הסטינגריי סג'ה נראה מעט מאוד בחנויות ואף לארצנו הגיע פעמים ספורות. הסטינגריי סג'ה גדל לקוטר דיסק של 130 ס"מ ויגיע למשקל של עד 60 קילו. הסטינגריי סג'ה מתאפיין בגוף צהוב מרשים עם עיטורים בצבע חרדל חום, עם זנב קצר יחסית לגודל גופו. הסטינריי סג'ה הוא סטינגריי שלא נוטה לזוז הרבה, הוא רוב הזמן או על הקרקעית או על הזכוכית של האקווריום, הוא יזוז (מעט) יותר כאשר הוא יהיה רעב.

 

גידול באקווריום

הסטינגריי סג'ה גדל לגודל מרשים של 130 ס"מ קוטר דיסק, לכן הוא יצטרך אקווריום באורך של 300 ס"מ (3 מטר) לפחות, רוחב/עומק של 120 ס"מ וגובה של 80 ס"מ לפחות, הוא ידרוש אקווריום בנפח של 3000 ליטר לפחות עם שטח קרקעית גדול יחסית . יש לעשות החלפות מים סדירות של 40% בשבוע ולשמור על ערכים תקינים באקווריום, כמו כן מערכת פילטרציה חזקה הינה היא חובה מאחר והסטינגריי מלכלך המון בזמן שהוא אוכל ובכללי. הסטינגריי סג'ה נוטה להתחפר, לכן יש לשים מצע חולי על מנת שיוכל להתחפר בקלות. יש לשים לב ולראות שאין דקורציה/חפץ כלשהו שיכול לשרוט/לפגוע בסטינגריי.

 

שותפים מתאימים

יש לשלב עם סטינגריי סג'ה דגים לא תוקפניים מידי או דגים שיכנסו לפיו, כל דג שיכנס לפיו יהפוך למזון שלו, כמו כן ניתן לשלבו עם סטינגרים באותו סדר גודל. שילוב אידיאלי יהיה עם פאקואים, ארואנות, פיקוקי באס, גאופגואסים, סטינגרים גדולים ודגים דומים. כל לובסטר/שרימפ יהפוך גם כן למזונו.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים פשוט ביותר. לזכר יש מתחת ועל יד הזנב קלאספרים.

 

רבייה

רבייה בשבי תודעה פעמים מועטות. כאשר הזכר והנקבה מגיעים לגיל שבו הם יכולים להזדווג הזכר יתחיל לרדוף אחרי הנקבה ולהציק לה ואף לנשוך ולפצוע אותה. בסופו של דבר הזכר יהפוך אותה ויזדווג איתה. לאחר כ90-110 ימים הנקבה "תמליט" את הגורים. מומלץ מאוד להפריד את הגורים מחשש שההורים/דגים אחרים יאכלו אותם. יש להאכיל את ה"גורים" בשבועיים הראשונים במזון חי ולאחר מכן ייבש/חי/קפוא.

 

מזון מומלץ

את הסטינגריי סג'ה קשה מאוד להרגיל לייבש. הוא יאכל בכללי תולעים חיות וקפואות (תולעי קליפורניה, תולעי דם וכו'…), ארמטיה, שרימפסים, דגים, חזה עוף ומזונות דומים. כמו כן, לאחר הרגלתו לייבש יש להאכילו במזון שוקע. נערך ונכתב ע"י עומרי הדייג

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן