סטינגריי ענק

שם בעברית

סטינגריי ענק

שם לועזי

Stingray Giant Freshwater

שם מדעי

Himantura Chaophraya

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סטינגריי

מקור

תאילנד

נפח אק' מומלץ

לפחות 5000 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 300 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

סטינגריי הענק הוא בין יצורי המים מתוקים הגדולים ביותר שקיימים, למעשה הוא הסטינגריי ממערכת המים המתוקים הכי גדול שקיים. גודלו הסופי הוא 3 מטר (בטבע אלי זה חורג במעט) ומשקלו הכי גדול שנצפה הוא 600 קילוגרם. בגלל גודל עוקצו המסיבי מסוכן ביותר, הסכנה המשמעותית ביותר היא הארס היוצא מהעוקץ בעת חדירה. סיבה נוספת היא גודלו המסיבי המאפשר לו לחדור את עורו ועצמותיו של בן אדם בוגר בקלות. סטינגריי הענק התגלה לאחרונה ועד כלפני 20 שנה נחשב כאגדה ולא נתגלה הרבה מידע על דג זה. הדג נתגלה בטבע באזור תאינלד. הסטינגריי הענק בעל שם נוסף והוא "סטינגריי גוליית" בתרגום חופשי שמו "סטינגריי המים המתוקים הגדול ביותר". הסטינגריי הענק נמצא גם במקומות בעלי מים מליחים במעט ולא מתוקים, אך בעקרון זהו דג מים מתוקים. הסטינגריי הענק מצוי בעומקים של 5-20 מטרים בטבע.

 

גידול באקווריום

הסטינגריי הענק הוא דג ענקי שדורש שטח קרקעית עצום, בעצם אקווריום גדול, האקווריום צריך להיות באורך של לפתוח 7 מטר, גובהו החל ממטר ועומקו 3.5 מטרים, כיום הדג פחות מגודל באקווריומים אלה בברכות גדולות ועמוקות שיש לו שם מקום לגדול, להתפתח ואף להתרבות. בעקרון הדג דורש אקווריום של החל מ- 5000 ליטר/5 קוב עם שלל מרחב שחייה ושטח קרקעית רב. יש לספק באקווריום בו הוא חי מצע חולי עבה מאחר וזה סטינגריי שיאהב להתחפר, שלל זרמים אפשריים ביותר מאחר והסטינגריי ייהנה מזרמים באקווריום, בנוסף הסטינגריי וסביר להניח שותפיו מלכלכים לא מעט, יש לספק באקווריום מערכת פילטרציה חזקה מאוד.

 

שותפים מתאימים

הסטינגריי הענק הוא טורף מובהק שיאכל כל דג שייכנס לפיו וכל מיני חסרי חוליות קטנים. בעקרון השילוב האפשרי איתו הם רק דגים שמגיעים לגדלים גדולים מאוד, כמו הפאקו השחור, ארואנות למינהם, סטינגרים גדולים נוספים, פיקוקי באס ודגים גדולים נוספים.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים אפשרי ואף קל במיוחד אצל הסטינגריי הענק, הזיהוי הוא כמו אצל שאר הסטינגרים הקיימים, לזכר יש קלספרים בפלג גופו התחתון לעומת הנקבה שאין לה.

 

רבייה

רבייה אפשרית של הסטינגריי הענק אך קשה, יש לספק אקווריום בנפח גדול מאוד או בריכה בגודל גדול ולשלב שם מספר יחידות בוגרות מינית. הזכר יציק לנקבה ואף יינשך, או במילים אחרות "יחזר" אחרי הנקבה. לאחר שיצליח לזווג אותה הנקבה אחרי מספר חודשים תלד צאצאים חדשים, סטינגרים. בטבע, זה מעט שונה, הזכר בוחר נקבה וכמו באקווריום הוא יחזר אחרי, לאחר הצלחת הזיווג הנקבה תמשיך לאזורי מים מליחים ושם תחייה עד הלידה, הזכר לעומת זאת ממשיך לחפש עוד בנות זוג ולזווג גם אותן.

 

מזון מומלץ

הסטינגריי הענק יאכל מזון חי בעיקר, יש להאכילו בשלל מזונות כמו תולעי דם, דגים גדולים, דגים קפואים, שרימפסים ומזונות דומים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן