סטינגריי ריקולוטה

שם בעברית

סטינגריי ריקולוטה

שם לועזי

Reticulated River Ray

שם מדעי

Potamotrygon Reticulata

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

סטינגריי

מקור

נהר האמזונס, קולומביה ונהרות מגדלנה ואטראטו

נפח אק' מומלץ

לפחות 450 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

למגדלים מנוסים בלבד

גודל בוגרים

עד 35 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

23 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הסטינגריי ריקולוטה מגיע מנהר האמזונס שבאמריקה, הוא מצוי גם בקולומביה. הסטינגריי ריקולוטה נפוץ יותר באחד מהכינויים שלו "סטינגריי טיקאפ". הסטינגריי ריקולוטה דומה מאוד לסטינגריי היסטריקס, לכן בעת הקנייה יש לשים לב שלא תתבלבלו בסוג הסטינגריי. כמו כן, צבע דיסק הסטינגריי הוא אפור חום עם עיטורים שחורים/אפורים כהים על גופו. בנוסף לצבעיו, הוא גדל לגודל קטן (יחסית). הזכרים מגיעים לגודל דיסק של כ- 30 סנטימטרים והנקבות אף לכ-35 ס"מ ללא זנב. זנבו בניגוד להמון סטינגריים ארוך מאוד ויגע לגודל של כמעט אורך הסטינגריי, אורכו הכולל יכל להגיע גם לכ75 ס"מ כולל זנב! למרות זאת, נחשב לבין 3 מיני הסטרינגריי הקטנים ביותר של מים מתוקים.

 

גידול באקווריום

רוב הסטינגריי ריקולוטה שמגיעים לארץ הנם טבע ולא ריבוי שבי, בגלל זה רוב הסטינגריים מתים במהירות כאשר הם מגיעים לארץ, לאחר שלושה ארבעה ימים סביר להניח שהדג ימות, הסיבה שהם מתים היא ערכי המים השונים בצורה דרסטית (גדולה) בין הטבע למי הארץ.גור סטינגריי ריקולוטה דורש אקווריום שאורכו 120 ס"מ לפחות ועומק 45 ס"מ , ובבגרות אורך 180 ס"מ ו-75 ס"מ עומק לפחות. נפח מינימלי לסטינגריי ריקולוטה יהיה 450 ליטרים לפחות למרות שאקווריומים גדולים יותר יהיו יותר טובים. מצע המתאים לסטינגריי יהיה חול מאחר והוא נוטה להתחפר, ומצע גס ישרוט ויפצע אותו. יש לעשות החלפות מים של כפעם בשבוע 40% ממי האקווריום.

 

שותפים מתאימים

הסטינגריי ריקולוטה גדל לגודל קטן ביחס לשאר הסטינגרים המוכרים בתחום, לכן הוא מעלה את רמת אפשרויות גידול הדגים עימו. הוא יוכל להשתלב עם דגים גדולים שלא נכנסים לפיו כמו דיסקוסים. אך אין לשלבו עם דגים תקופניים שיתקפו ויציקו לו (כמו ראשי נחש). הוא יאכל כל דג שיכנס לפיו וכמובן חסרי חוליות קטנים כמו שרימפים וסרטנים.

 

זיהוי בין המינים

קל מאוד. לזכר יש קלספרים מתחת/על יד הזנב שאיתם הוא נצמד לנקבה בעת ההזדווגות, הנקבה יותר גדולה מהזכר.

 

רבייה

רבייה קשה אך אפשרית. יש לשמור על ערכי מים תקינים ואף מעולים באקווריום בו חיים הסטינגרים. יש לשלב מינימום זכר עם שתי נקבות (זה היחס המינימלי לצורך רבייה) ולתת לטבע לעשות את שלו. הזכר יתחיל לרדוף אחרי הנקבות ואף לפצוע אותן, עד תהליך ההזדווגות. לאחר תהליך ההזדווגות ולאחר כ- 90-102 ימים הנקבה תמליט את הגורים. מומלץ להפריד את הגורים מהבוגרים מחשש לטירפתם.

 

מזון מומלץ

הסטינגריי ריקולוטה בררן, בצעירותו הוא יאכל רק מזון חי ולא יסכים לאכול מזון קפוא/ייבש, אך עם המון סבלנות אפשר להרגילו למזון קפוא ובשלבים יותר מתקדמים למזון ייבש. יש להאכילו בכללי במזון ייבש שוקע, תולעי קליפורניה, תולעי דם, בשר בקר ומזונות דומים.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן