סייפן

שם בעברית

סייפן

שם לועזי

Sword Tail

שם מדעי

Xiphophorus helleri

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

משריצים

מקור

דרום מקסיקו, סינגפור

נפח אק' מומלץ

לפחות 70 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

מתאים למתחילים

גודל בוגרים

עד 12 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

טמפ' מומלצת

24 – 28 מעלות

חומציות מים

7 – 8 pH

מליחות מים

כללי

דג הסייפן הוא אחד הדגים היפים והצבעוניים ביותר במשפחת המשריצים. דג זה, אשר נמכר כיום בווריאציות ומופעי צבעים אינסופיים נפוץ מאוד בקרב מגדלים מתחילים ומנוסים כאחד ובקרב אקווריומים מסוגים שונים. במקור, צבעו של הסייפן הטבעי שנתפס לראשונה באזור מקסיקו הינו ירוק- חום והוא אינו צבעוני במיוחד. עם השנים החלו חובבים לבצע הכלאה של הסייפן הטבעי חסר הצבעוניות עם דגים צבעוניים כמו פאלאטי ומולי. הכלאות אלה הן שיצרו את הסייפן הצבעוני המוכר לנו כיום. שמו של דג הסייפן ניתן לו עפ"י סנפירו האחורי(מופיע רק אצל הזכרים) המזכיר צורת "סיף"(חרב).

גידול באקווריום

הסייפן אינו דג גדול וכלל לא דרשני. יש לספק לו אקווריום בנפח של 60 ליטר לכל הפחות, עם מרחב שחייה ניכר ומעט מקומות מסתור. מבחינת עיצוב האקווריום אפשר לנקוט ב"יד חופשית", משום שהסייפן שנמצא בחנויות הוא אינו סייפן טבע ועבר כבר כמה וכמה וכמה דורות של ריבוי שבי. לכן הוא אינו דורש עיצוב אשר ידמה את סביבתו הטבעית. עם זאת יש לזכור כי אין לעצב את האקווריום בצורה מלאכותית/מצועצעת ולשמור על אלמנטים טבעיים- גם אם הם כאלה שלא משויכים לאזור ממנו מגיע הסייפן. מבחינת איכות מים, דורש דג הסייפן מים מאוזנים ובאיכות סבירה בלבד. יש לדאוג לפילטרציה נאותה ולהחלפות מים קבועות בלבד על מנת לשמור על "שביעות רצונו".

שותפים מתאימים

מדובר בדג שקט ורגוע, אשר לא יתקוף דגים אחרים ללא סיבה. יש לשמור על יחס של זכר על כל 2-3 נקבות באקווריום על מנת להבטיח את השקט המוחלט מצידו. שותפים אידיאליים לסייפן יהיו דגי קהילה שונים וציקלידים ננסיים. אין לשכנו עם דגים זעירים או לחילופין עם ציקלידים אגרסיביים/ דגים גדולים ממנו בצורה ניכרת.

זיהוי בין המינים

קל ומוחלט. הסנפיר האחורי של זכרי הסייפן שפיצי ומוארך, בעוד שזה של הנקבות קצר ומעוגל. בנוסף לכך, סנפיר ה"שת" של הזכרים שפיצי ומוארך, בעוד שסנפיר השת של הנקבות קצר ומעוגל מעט(שיטת סנפיר השת תקפה לכל משריצי החיים למעט כמה בודדים).

רבייה

קל ומוחלט. הסנפיר האחורי של זכרי הסייפן שפיצי ומוארך, בעוד שזה של הנקבות קצר ומעוגל. בנוסף לכך, סנפיר ה"שת" של הזכרים שפיצי ומוארך, בעוד שסנפיר השת של הנקבות קצר ומעוגל מעט(שיטת סנפיר השת תקפה לכל משריצי החיים למעט כמה בודדים).

מזון מומלץ

הסייפן מוגדר כאומיבור(אוכל כל). דג זה יאכל שלל מזונות מסחריים מתאימים לדגי קהילה/משריצים. אפשרי בהחלט ואף מומלץ לגוון את תזונתו בעזרת אוכל קפוא/חי כדוגמת: תולעי דם, טוביפקס, ארטמיה קפואה וכדומה.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קבוצת הפייסבוק החדשה שלנו

משפחת פישי גדלה ומתרחבת!

כדי לתת לכם מקום לשאול את כל השאלות שרציתם, להכיר חברים מהתחום, למכור ולקנות ציוד ודגים, פתחנו עבורכם את קבוצת הפייסבוק הרשמית של פישי.

כל שאתם צריכים לעשות זה ללחוץ על הקישור ולהצטרף אלינו למשפחה