סכין אפריקאי

שם בעברית

סכין אפריקאי

שם לועזי

African Knifefish

שם מדעי

Xenomystus nigri

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגי סכין

מקור

אפריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 200 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 20 ס"מ

התנהגות

מעט תוקפני

סוג מזון

בשרי

טמפ' מומלצת

22 – 28 מעלות

חומציות מים

6 – 8 pH

מליחות מים

כללי

הסכין האפריקאי הוא הסכין הפופולארי ביותר ממשפחתו שבעוד שאת שאר הסכינים נדיר לראות בשעות היום, הסכין האפריקאי אינו ביישן וירבה לצאת ממקום מחבואו באקווריום הביתי. הסכין האפריקאי מגיע אלינו מיבשת אפריקה עם מופע צבעים של כסף וחום וגוף בצורת להב של סכין. דג הסכין האפריקאי יכול לגדול בטבע לגודל של כ-30 סנטימטר אך בשבי דג הסכין יגיע לגודל סופי של 20 סנטימטרים בלבד.

 

גידול באקווריום

אקווריום אופטימלי בשביל הסכין האפריקאי יהיה בנפח של 210 ליטרים עם צמחים שישמשו לדג הסכין כמקום מסתור אך חשוב שעדיין ישאירו לו מרחב פתוח לשחיה. הסכין האפריקאי ישחה לרוב בחלקו התחתון של האקווריום ולפעמים יגיח למעלה כדי לקחת אוויר. הסכין האפריקאי דורש תאורה חלשה וכדי לקבל חווית צפייה טובה יותר מהדג, כדאי להוסיף תאורת אור ירח שזו תאורה כחולה. דג הסכין האפריקאי דורש תנאים מים טובים ולכן חייב פילטרציה חזקה וערכי מים יציבים על כן יש להקפיד על החלפות מים שבועיות, של 30% עד 50% מהמים אחת לשבוע.

 

שותפים מתאימים

אסור להכניס לאותו אק' כמה סכינים מאותו המין בצעירותם אבל כשהם גדלים אפשרי לגדלם באותו אקווריום בתנאי שיהיה נפח מינימלי של 200 ליטר לכל דג סכין. הכנסת דגים שלווים אחרים אפשרית אך יש לדאוג שיהיו גדולים יותר מפיו כדי שלא יהפכו לחלק מהתפריט של דג זה.

 

זיהוי בין המינים

זיהוי בין המינים קשה, בעונת הרבייה הנקבה תהפוך לעגולה וצבעונית יותר מהזכר.

 

רבייה

הרביה באקווריום הביתי אפשרית, בעונת הרבייה הסכין האפריקאי יעדיף מים בעלי זרימה חלשה והמון צמחיה שתשמש לו למסתור. הנקבה תטיל כ-200 ביצים ותשמור עליהם עד שיבקעו, בשלב זה רצוי להפריד את הביצים מההורים.

 

מזון מומלץ

דג סכין האפריקאי הוא דג טורף אשר יאכל מזון בשרי אך חשוב לגוון בתזונתן במידת האפשר עם מזון צמחי. תולעי דם ומזון חי באופן כללי יהיה פינוק טעים עבורו, אך אין לתת לו יותר מפעם בשבוע שכן מזון זה מלכלך וכמות גדולה עלולה לגרום לבעיות במעיים של הדג.

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן