סכין נוצה

שם בעברית

סכין נוצה

שם לועזי

Black Ghost Knifefish

שם מדעי

Apteronotus albifrons

סוג מים

מים מתוקים

משפחה

דגי סכין

מקור

דרום אמריקה

נפח אק' מומלץ

לפחות 250 ליטר

התאמה לריף

קושי גידול

לא מומלץ למתחילים

גודל בוגרים

עד 45 ס"מ

התנהגות

נוטה לתוקפנות

סוג מזון

אוכל חי

טמפ' מומלצת

22 – 27 מעלות

חומציות מים

6 – 7 pH

מליחות מים

כללי

הסכין נוצה מגיע אלינו מדרום וצפון אמריקה , תפוצתו הנרחבת ביותר היא באמזוניה (אגן האמזונס) שבברזיל . הסכין נוצה נראה תמים אך נהיה תוקפני אם הזמן, בשבי- גודלו הסופי עד 50 סנטימטרים, עם זאת בטבע ניתן למצוא את הדג גם בסדר גודל של מעל 60 סנטימטרים. סכין הזה מאופיין בפסים הלבנים.

 

גידול באקווריום

הסכין נוצה דורש אקווריום עם מרחב שחייה ומקומות מסתור רבים, כגון: גזעים שורשים כדים צינורות וכ'ו… יש לשים דג זה באקווריום עם צמחייה צפה וצמחייה סבוכה , כמו כן יש להימנע מזרמים חזקים באקווריום. הסכין נוצה צורך אקווריום בנפח של 150 ליטר מינימום לפריט יחיד בוגר, אך עם שותפים או כאשר מדובר בזוג סכין נוצה , יש לגדלם באקווריום של החל מ 350 ליטרים. דג הסכין נוצה נוטה ללכלך את מי האקווריום (בגלל הפרשותיו- צואה, מזונו, וכדומה) לכן יש להצטייד בפילטר חזק, בנוסף לכך מומלץ לעשות החלפות מים של 20% פעם בשבוע, עם שאיבות רפש פעם בשבועיים על מנת לשמור על בריאות הדג.

 

שותפים מתאימים

הסכין נוצה הינו דג תוקפני כלפי שותפיו לאקווריום, בשל כך מומלץ לשכן אותו עם דגים בגודל שלו ואף גדולים במעט , עם אותה רמת תוקפנות. אך לא עם דגים קטנים ועדינים, הסכין נוצה יאכל דגים קטנים שיכנסו לפיו. שותפים אידאלים לגידול עמו יהיו ציקלידים תוקפניים ברמתו , כגון: תוכי דם ,אוסקר ועוד…

 

זיהוי בין המינים

לא ניתן לזהות בין המינים.

 

רבייה

תועדו מקרי רבייה בשבי, יש למצוא זוג סכין נוצה ולשכנם באקווריום משלהם. (רצוי להשתמש במטילן בלו באקווריום הרבייה). על מנת לעודד רבייה מומלץ מים רכים ומעט חומציים, טפטוף מים קרירים מעל האקווריום כדי לדמות גשם, ולהאכיל במזון חי, את הדגיגים מומלץ להאכיל באמצעות ארטמיה מובקעת.

 

מזון מומלץ

תזונותו העיקרית של הסכין נוצה היא בשרית, מומלץ לפנק את הסכין נוצה במזון חי וקפוא, מזונות מומלצים יהיו: תולעי דם, ארטמיה, מזונות בשריים מסחריים על בסיס- בשרי ו ועוד…

שאלות ותשובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן